Artan enflasyonu vatandaş en fazla gıda da, meyve sebzede ve akaryakıtta hissediyor. Sosyal medyada dolaşan yarım meyve görselleri üzerine biz de Trabzon’da marketleri dolaşarak durumun doğruluğunu teyit ettik. Marketlerde ve manavlarda bundan yıllar önce tadına bakılsın diye kesilip verilen kavun, karpuz dilimlerinin satışa çıkarıldığını Trabzon’da gördük.

Ali Öztürk, Zorluoğlu’na cevap verdi Ali Öztürk, Zorluoğlu’na cevap verdi

Marketlerde yeni dönem yarım karpuz, yarım kavun

3 KİLO KAVUN 48 LİRA

Trabzon’da karpuzun kilosu ortalama dokuz liradan, kavunun kilosu ise 15 liradan satılıyor. Hal böyle olunca beş kiloluk bir karpuz almak isteyen vatandaşın cebinden 45 lira, 3 kilo kiloluk kavun alan bir vatandaşın cebinden ise 48 lira çıkıyor. Marketler ise bu durumda çareyi karpuz ve kavun gibi büyük meyveleri dilim halinde satmakta buldu.

KARPUZ ALMAK LÜKS OLDU

Dilim halinde satılan meyveleri gören vatandaşlardan A. B,  “Anlaşılan bu yaz kavun, karpuz yemek hayal oldu. Sıcaktan bunalan buz gibi karpuzunu dolaptan çıkarıp ferahlardı. Bunların hepsi ülkemizde yetişen meyveler. Bu fiyatlara anlam vermek imkansız. Karpuz yemesek de olur ama her şey çok pahalı. Kavun, karpuz almak bile neredeyse lüks haline geldi” dedi.

Fatoş YETİMHELLAÇ