CHP’nin yeni yüzyıl vizyonu

Öncelikle CHP’li yetkililerin derslerine iyi çalışmış olarak sunum yaptıklarını söyleyebilirim. Şimdilerde sınava girseler olası soruları rahatlıkla ç...

Öncelikle CHP’li yetkililerin derslerine iyi çalışmış olarak sunum yaptıklarını söyleyebilirim. Şimdilerde sınava girseler olası soruları rahatlıkla çözebilirler. Soruları çözememe ihtimali sadece sorunların büyüklüğünden kaynaklanabilir ve bana göre sorular sorunlardan çok daha kolay.

“Dünya ile rekabet etmeye geliyoruz” belirlemesi beni fazlasıyla kesmedi. Rekabetçi kapitalist dönem kapanalı çok oldu. Büyük sermaye tekelleşti. Şimdilerde dünya sermayesinin borsalardaki çelişkilerini ve savaşını izliyoruz. (Kapitalist sistem içinde kalınacaksa küresel sermaye ile küresel dünya ile bütünleşeceğiz demek sosyal demokrasi iddiasındaki bir parti içi daha sahici olabilir.)

Toplantıda ilk söz; Amerika’yı ilk keşfedenin Kristof Colomp sonra da Türkiye olduğu gerçeği nedeni ile Jeremy Rifkin’e verildi.

Almanya, Çin ve Avrupa Birliği komisyonunda küresel iklim değişikliği ve teknoloji konularında danışmanlık yapmış olan Rifkin’in buralardaki politikaları belirleyici bir konumu yok.

Sıfır karbon salınımı ve ekolojik kapital gibi konularda uzmanlığı kabul gören Rifkin, kamu ile özel sektörün iş birliğine vurgu yaparak kapitalizmin içerisinde çözümler sunuyor.

Bana göre en etkili konuşmayı Yoksulluk ve Dayanışma Komitesi koordinatörü Hacer Fokka gerçekleştirdi.

Aile desteği sigortasını önerirken, sadaka kültürünün aksine, hak temelli içerik taşıması ve bu desteğin evin kadınına verilecek olması önemliydi. Böylece ekonomik dayanışma gerçek sahibine ulaşırken, bir yandan da kadının ailevi konumunun güçlendirilmesi amaçlanmış.

Ayrıca okullarda öğrencilere ücretsiz yemek dağıtımı önerisi yaşanmakta olan ekonomik kriz karşısında çok çok önemli iken, 21. yy.’da insanlığın geldiği konum açısından düşündürücüydü.

CHP’nin vizyon toplantısına katkı sunan Daron Acemoğlu, Rafet Gürkaynak, Hakan Kara ve Ufuk Akçiğit; bağımsız Merkez Bankası, ihracatta rekabet gücünü artırma ve mali disiplin yollarıyla enflasyonu düşürmeye yönelik önemli açıklamalarda bulunmuş olsalar da ülkemizdeki gelir ve servet uçurumunun düzeltilmesi için başka şeyler söylemek gerekiyor.

Bu önerilerin TÜSİAD ve İstanbul sermayesine güven veriyor olması, mevcut hükümet tarafından uygulanan keyfi, kayırmacı uygulamalardan daha ileri olmaktan öteye gitmez.

Sadece Hakan Kara’nın AKP’nin ilk 10 yılında yaptığı özelleştirmelerin, dış borçların artışına ve cari açığın tırmanışına neden olduğu, sanayi ve tarıma ise aksine verdiği zararlara vurgu yapması değerliydi.

Vizyon toplantısında Selin Sayek Böke’nin kamuculuk ve kamu yararının önemini vurgulaması değerliydi. YÖK’ün kaldırılması, barış akademisyenlerin görevine döndürülmesi ve Boğaziçi Üniversitesindeki uygulamalara son verileceği açıklaması, izleyiciler tarafından olumlu karşılandı.

Kılıçdaroğlu’nun 100 milyarlarca dolar yabancı sermayenin ülkemize geleceğine dair iddiası ise şüpheli. Kaldı ki Türkiye’ye girecek para, ya tahvil alımında ya da borsada değerlendirileceğinden, üretim ve istihdam artışı sağlamayacak. Ayrıca dışa bağımlılığı artıracak.

CHP’nin Cumhuriyetin ikinci yüzyılına yönelik toplantısını genel olarak değerlendirdiğimizde başarılı diyebilirim. Tabanına heyecan verebildi. En azından yaşanmakta olan keyfi uygulamalardan daha değerli görünüyor.

Devrimciler, sosyalistler daha kamucu, daha eşitlikçi, daha bağımsızlıkçı, bir programdan yanayız. Mevcut krizi aşmaya yönelik sistem içi öneriler ise emekçi halka daha çok yük getirecek gibi görünüyor.

Kapitalizmin ve emperyalizmin topluma verdiği zararlar onlardan kurtulmakla mümkün olacaktır.

Söz hakkı düşerse “bir başka dünya mümkün” demeye devam edeceğiz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gültekin Yücesan - Mesaj Gönder

#

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 61 Medya Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 61 Medya hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler 61 Medya editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 61 Medya değil haberi geçen ajanstır.