TBMM Genel Kurulu'nda, 'torba kanun' teklifi görüşmeleri devam ederken teklifin, KYK faizlerinin silinmesine ilişkin 7'nci maddesi meclisten geçti. Yasanın tamamı görüşülüp yürürlüğe girdiğinde KYK öğrenim kredisi borcu olan öğrenciler, yalnızca aldıkları kredi tutarı kadar geri ödeme yapacağı kaydedildi. TBMM Başkanvekili Celal Adan, teklifin tümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasından sorna iki kez toplantı yeter sayısı bulunamaması üzerine, birleşimi bugün (perşembe) saat 14.00'te toplanmak üzere kapattığı ifade edildi. Öğrenim kurumundan mezun olan ya da herhangi bir nedenle öğretim kurumuyla ilişkisi kesilenler, 2 yıl sonra başlamak üzere, kredi aldığı kadar sürede ve aylık dönemler halinde borcunu ödeyeceği dile getirildi. Borçlu borcunu erteleme talebinde bulunduğunda, borçlunun çalışmadığının SGK'dan teyit edilmesi halinde, ilk yıl herhangi bir ilave olmadan, sonraki yıllarda ise her yıl için verilen miktara yüzde 10 eklenerek kredi borcu hesaplanacak. Ancak ilgili yılda TÜFE'nin yüzde 10'dan az olması halinde bu oran uygulamaya girecek.  Erteleme işleminin ise en fazla üç defa yapılabileceği kaydedildi.

Milletvekili Örs’e yapılan saldırıyı Çakıroğlu sert eleştirdi! Milletvekili Örs’e yapılan saldırıyı Çakıroğlu sert eleştirdi!

Ödemenin askerlik dönemine denk gelmesi halinde, borçlunun talebi üzerine herhangi bir ilave yapılmaksızın askerlik döneminin sonuna kadar kredi borcu erteleneceği ifade edildi.

KYK borçları ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şu açıklamalarda bulunmuştu: “Kredi geri ödemelerinin herhangi bir enflasyon farkı veya faiz uygulaması olmaksızın sadece alınan kredi rakamı üzerinden yapılması kararını aldık. Bu uygulamadan hâlen kredi geri ödemesi yapan tüm gençlerimiz yararlanabilecek. Böylece kredi geri ödemelerinde 26 milyar liradan fazla bir yükü gençlerimizin üzerinden kaldırmış olduk.”