5 milyon üzerindeki kişiyi ilgilendiren KYK borçları için yeni düzenleme geliyor.

KYK borcu olan 5 milyondan fazla genç varken, birçoğu borçlarını ödemekte zorlandıkları için iflas durumuna geldi. Toplam borç 5,5 milyar lira olarak hesaplanan borç için nelerin yapılacağı KYK'lı gençler için merak konusu. Sorunun çözümüyle ilgili müjdeli haber Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan gelmişti.

KYK borçlu gençlerin gözü Kabine Toplantısı'nda! (1)-1

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Faizin düşmanı biziz. İlk kabine toplantımızda bu konuyla ilgili açıklamamızı yapacağız. Biz gençlerimizi faize kurban etmeyiz. Hatta enflasyona kurban etmeyiz. Biz çalışmamızı yapıyoruz, kabine toplantımızdan sonra açıklamamızı yapacağız.” açıklamasında bulundu.

KYK borçlu gençlerin gözü Kabine Toplantısı'nda! (1)

YKS 2022 Tercih sonuçları açıklandı! YKS 2022 Tercih sonuçları açıklandı!

Masadaki 2 formül var

Çalışmalar kapsamında masaya 2 formül yatırıldı. İlk formüle göre, KYK burslarında anapara üzerine eklenen faiz üzerinden bir indirim yapılacak. KYK burslarında, “anapara üzerinden alınacak faiz oranına bir sınır belirlenmesi” öngörülüyor.

KYK borçlu gençlerin gözü Kabine Toplantısı'nda! (2)

Masadaki ikinci formülün sıfır faiz olduğu, buna göre yapılan çalışma ile öğrencilerden sadece anapara isteneceği ileri sürülmektedir. Öğrencilerin artan enflasyondan etkilenmemesi için böyle bir düzenlemenin gelebileceği belirtilirken, KYK borçlarında anaparadan taviz verilmeyeceğinin altı çiziliyor.

KYK borçlu gençlerin gözü Kabine Toplantısı'nda! (3)

İcralık olan öğrencilere af İcralık olan 400 bin öğrencelere yönelik de ‘yapılandırmaya gidilebileceği, af çıkabileceği değerlendiriliyor.