KYK öğrenim kredisi borcu olan gençler için Cumhurbaşkanı Erdoğan sadece ana para olarak geri ödeneceğini açıkladı.

Trabzon'da özel öğrencilerden özel üretimler Trabzon'da özel öğrencilerden özel üretimler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Erdoğan, ÜFE'ye göre enflasyon oranında geri ödemesi yükselen KYK öğrenim kredilerinin, yalnızca ana para olarak geri ödeneceğini açıkladı.

ERDOĞAN-5

Cumhurbaşkanı Erdoğan KYK öğrenim kredisi borcu olan gençler için şu açıklamaları yaptı: "Gençlerimizi elbette böyle bir yükün altında bırakamazdık. Biraz önceki kabine toplantımızda kredi geri ödemelerinin herhangi bir enflasyon farkı veya faiz uygulaması olmaksızın sadece alınan kredi rakamı üzerinden yapılmasını kararlaştırdık. Kredi geri ödemelerinde 26 milyar liranın üzerinede bir yükü gençlerimizin üzerinden kaldırmış olacağız. Bu uygulamadan halen kredi geri ödemesi yapan tüm öğrencilerimiz yararlanacak.

Böylece mezun olup geri ödemesi başlayacak 1 milyon 49 bin, kredi almış ancak henüz mezun olmamış 812 bin, geri ödemesi Vergi Daireleri'nce takip edilen 1 milyon 295 bin olmak üzere toplam 3 milyon 157 bin gencimizin öğrenim kredisi sorunu kökten çözmüş oluyoruz.

Önümüzdeki yıldan itibaren kredi ödemesi başlayacak öğrencilerimiz de artık sadece aldıkları kredi rakamı kadar sorumlu olacaklar.

Öğrenim kredileriyle ilgili aldığımız kararın gençlerimize hayırlı olması diliyorum."