Geçen cumartesi günü Kuzey Yıldızı Trabzonsporlular Derneği’nin “Kuşaklar Buluşuyor” adlı kahvaltılı toplantısındaydık. Başkan İsmail Turgut Öksüz, yönetim kurulu üyeleri ve üniversiteli gençler organizasyonun kusursuz olması için üst düzey bir performans gösterdiler. Can-ı gönülden tebrik ediyoruz.

Bize verilen bilgiye göre salonda 700 civarında davetli vardı. Büyük Birlik Partisi İstanbul İl Başkanı (aynı zamanda İstanbul Trabzon Federasyonu Başkanı) Dursun Çağlayan, CHP İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Seyfi Erbaş, Çarşıbaşı Dernekler Federasyonu Başkanı (Aynı zamanda TDF ve İTF kurucu başkanı) Tahsin Usta, İstanbul’da faaliyet gösteren her iki Trabzon federasyonunun yönetim kurulu üyeleri, hemşehri derneği başkan ve yöneticileri ve etkinliğin odak noktasında bulunan üniversiteli gençler davetli profilini oluşturuyordu. (Protokolü tek tek yazmadım, hazirunda bulunup da ismi geçmeyen mazur görsün) Başkan Öksüz’ün konuşmasında isimlerini saygıyla zikrettiği derneğin eski başkanları Tekin Küçükali ve Ali Uzunay gelmemiş ya da gelememişlerdi. Trabzon Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı İsmail Şatıroğlu da salonda gözlerin arayıp bulamadı isimlerden biriydi.

Organizasyona İsmail Turgut Öksüz’ün sık sık alkışlarla kesilen coşkulu konuşması damgasını vurdu.

Derneğe siyaset sokmadık, sokmayacağız

Başkanlığı devraldığı 2013’ten bugüne Trabzonspor’un haklarını her yerde aradıklarını ve savunduklarını vurgulayan Öksüz, “Biz taraftar derneği değil delege derneğiyiz. Amacımız Trabzonspor’da seçme ve seçilme hakkını elde etmeleri için kulübe delege kazandırmaktır” dedikten sonra “Üniversite mezunu gençlerimiz kendi alanlarında iş bulamıyor, uygun olmayan işlerde çalışıyor. Bunda dernek başkanlarımız ve siyasetçilerimizin büyük sorumluluğu vardır. Makamlarına zarar gelmesinden endişe ederek Trabzonlu gençlerin elinden tutmayanları her yerde ifşa edeceğim. Bugüne kadar tam 284 üniversite mezunu gencimizi devlet kurumlarına yerleştirdik. Bundan sonra da elimden geleni yapacağım” diye devam etti.

TDF’ye kütüphane göndermesi…

Üniversiteli Trabzonsporlular Birliği’nin 2013’te dört üniversitenin katılımıyla kurulup pandemi öncesinde 198 üniversitenin 78’inde örgütlendiğini, araya pandemi girince sürecin kesintiye uğradığını ancak şimdi sıfırdan başlayarak 17 üniversitede başladıklarını, 17 üniversitenin de işlemlerinin devam ettiğini açıklayan İsmail Turgut Öksüz konuşmasının son bölümlerinde derneğin geçmişte inşa ettiği kütüphanelere vurgu yaptı. Aynen alıyoruz:

“Niğde, Hatay, Muş, Trabzon, Diyarbakır, Gaziantep, Bitlis, Batman, Kozluk gibi merkezlerin her yerinde kütüphaneler açtık. Şehidimiz, gururumuz Eren Bülbül’ü anarken üzerine kapanıp 42 mermi yiyerek şehit düşen Ferhat Gedik’e haksızlık yapmadık mı? Biz Kuzey Yıldızı olarak memleketi Hatay’a kadar gidip orada kütüphane yaptık ve adını Ferhat Gedik Kütüphanesi koyduk.”

İsmail Turgut Öksüz’ün ifadelerinde adres belliydi, o da Trabzon Dernekleri Federasyonu’nun Şırnak’ta Eren Bülbül adına kütüphane açması. TDF altı aydan fazla bir zamandır her etkinliğinde bu kütüphane projesini zikrederken Kuzey Yıldızı Trabzonsporlular Derneği yakın geçmişte çok sayıda merkezde kütüphane açmış, Eren Bülbül’le birlikte şehit olan Başçavuş Ferhat Gedik’i de unutmayarak memleketinde de adını koyduğu bir kütüphane inşa etmişti. Takdiri değerli okurlarımıza bırakıyoruz.

Dursun Çağlayan’ın ikilemi

Programda Dursun Çağlayan, Tahsin Usta, İBB Sivil Toplum Kuruluşları Koordinatörü Hasan Akkuş ve Üniversiteli Trabzonsporlular Birliği Başkanı Alperen Arslantürk de konuştu. Dursun Çağlayan’ın konuşması dikkat çekiciydi, çünkü hâlihazırda bir siyasi partide önemli bir görevde bulunuyordu ve bulunduğu ortamlarda da görevini ifa etmek zorundaydı. Fakat İsmail Turgut Öksüz önceden konuşup siyaset ve siyasetçiler hakkında keskin ifadeler sarf ettiği için olsa gerek Çağlayan da ihtiyatlı bir dil kullandı ve parti ismi zikretmeden konuşmasını icra etti. Değerli hemşehrimize siyasette başarılar diliyor, memlekete önemli hizmetler yapmasını temenni ediyoruz. İsmail başkanın ifşa edeceği siyasetçilerden olmayacağından hiç kuşkumuz yoktur.