Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin hayvanlar için kurduğu ve kamuoyuna ‘muhteşem hayvan barınağı’ olarak sunduğu hayvan barınağını TRAHAYKO Başkanı Lüftiye Tüzün Kurban’a sorduk. Kurban, yasada barınak olmadığını ve bu konuda tek çözümün kısırlaştırma olduğunu söyledi. Hayvan barınaklarının ancak hırçın hayvanların kontrolü ve tedavi merkezleri olarak kullanılabileceğini dile getiren Kurban, “Barınaklarda engeli olanlar, hasta olanlar ve vahşiler kalabilir” dedi.

trabzon hayvan barınağı

Bazı siyasi partilere atfen “Barınağı savunalar ya da sokağı savunanlar” biçiminde ayrım yapıldığını kaydeden Kurban, buna da şiddetle karşı çıktı. Kurban, “Lütfen kimse hayvan sorununa siyaset karıştırmasın. Hayvan meselesi bir vicdan meselesidir. Bir merhamet meselesidir” dedi.

Hayvan politikasına siyaset karıştırılmasın (2)

(Trabzon’un hayvan barınağı) hayvan hassasiyetinde çok saygın bir yeri olduğunu ve Trabzon’da bir ilçe belediyesi hariç diğerlerinin bu konuda hayli duyarlı olduklarını dile getiren Kurban, Ortahisar Belediyesinin bu konudaki hassasiyetini ayrıca takdir ettiğini söyledi. Kurban, “Gaziantep’te muhteşem barınakları bir kenara bıraksınlar, dövülerek öldürülen hayvanların olduğu bir şehir. Bize göre kimse barınakla övünmesin. Eğer hayvanlara sahip çıkılacaksa kısırlaştırmayla övünülsün. Aksi takdirde kısırlaştırma yapmayıp her mahalleye bir barınak mı yapacağız” dedi.

hayvan barınağı trabzon

Şehir merkezlerindeki sokak hayvanlarının insanlara alıştığını, onlarla birlikte yaşamak istediklerini ifade eden Kurban, “Hayvanlar kısırlaştırılıp sokağa salınmalı. Gerisi kesinlikle çözüm değildir” dedi.

TRABZON BELEDİYESİ HAYVAN BARINAĞI NEREDE ?