Bir hakkı teslim etmek için geç kaldığımı düşünüyordum. Maalesef Zorluoğlu’nun algı amaçlı operasyonuna ilk defa ben de kandım. Şehrin patates tarlasına dönen yollarının bu hali herkes gibi BAŞKANI da rahatsız etmiş olacak ki başarısız olan bürokratını görevden almış zannettim. Meğerse durum hiç de öyle değilmiş. AK Partinin kuruluş felsefesinin yetiştirdiği ve Trabzon bürokrasisi hakkında hazırladığı raporları AK Parti genel merkezine sunduğunu düşündüğüm bir dostuma bu görevden almayı sordum. İyi ki sormuşum. Meğerse Daire Başkanı Gürcan Başar, başarılı olduğu için görevden alınmış. Nasıl mı olur? Hep birlikte Trabzon’un akil adamlarından ve AK Partili bu değerli dostumun konu hakkında benimle paylaştığı bilgilerin bir kısmını sizlerle paylaşalım.

“Fikret kardeşim! Gürcan Başar zannettiğinizin aksine Çaykaralı olduğu için değil, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Bakan Yardımcısı Fatma Varank’la olan eski dostluğu sayesinde görevde kalmış birisidir. Ancak bunu söylerken yanlış anlaşılmasın özel sektörde hem yurt içerisinde hem de yurt dışında büyük otoyol projelerinde sorumlu mühendis olarak çalışmış ve ardından TOKİ’de de çok başarılı işlere imza atmış liyakat sahibi bir bürokrattır Gürcan Bey.

Orhan Bey döneminde Etüt Proje Daire Başkanı olarak atanmış ve şu an Murat beyin milyonlarca lira para vererek yaptırmaya çalıştığı projeleri Özkaynak olarak kendi proje biriminden çıkarmış bir isim. Bu kapatılan etüt proje birimi ve dışarıda yaptırılan projeler konusu ayrı bir konu biz asli konumuza geri dönelim. Malum; ödeneğine varana dek Orhan Bey döneminde planlanan ve Murat Bey başlatınca da Trabzon özgür (!) yerel basınınca yere göğe sığdırılamayan altyapı işi TİSKİ bünyesinde yürütülüyor. Ama ne hikmetse altyapı işi tamamen TİSKİ bünyesinde yürütülmesine, ihalesi TİSKi tarafından yapılmış olmasına rağmen bu altyapı yüzünden bozulan yolların faturası Gürcan Beye çıkarılmış. Şimdi iki soru sorucağız. Can alıcı ve herkesin sorması gereken iki soru: “Yapılan ihalede yükleniciye sadece çukur kazıp içerisine boru koyma işi mi verilmiş? Kazılan ve kırılan yerlerin onarımı ve asfaltlanması yükleniciye mi yoksa işverene mi ait olduğu hususunu kamuoyunun bilmesi gerekmez mi?”

Bütçesi ve Meclis görüşmeleri tamamen ayrı, olan TİSKİ’nin altyapı projesiyle bozduğu yolların tamiri hangi mevzuata göre Büyükşehir bütçesinden karşılanmaktadır? Trabzonluların oyuyla seçilmiş Meclis Üyelerimizin hangisi veya hangileri bu konuyu gündeme taşıyacak ve Sayın Başkandan işin aslını açıklığa kavuşturmasını isteyecektir. Altyapı işinde çuvallayan TİSKİ’nin başkandan torpilli Genel Müdürü liyakatı tartışılan Ali Tekataş görevinin başında dururken, onun eksik ve açığını kapatmayla meşgul edilen Gürcan Başar’ın başarısız ilan edilmesi hangi aklın ürünüdür? Gürcan Başar’ın yerine atanan Daire Başkanının Ankara’dan atanma sözüyle getirildiği ve bu arkadaşın geciken atama nedeniyle sürekli Gürcan beyi sabote ettiği doğru mudur?

Zira bu arkadaşın Gürcan Beyin başında bulunduğu Dairede şube müdürü olarak görevlendirildiği ve çalışma arkadaşlarına yakın zaman içerisinde kendisinin daire başkanı atanacağını söylediği dolayısıyla Yol Bakım ve Onarım Dairesinde otoriteyi tartışılır hale getirdiği doğru mudur?

Değerli okurlarım görünüyor ki ‘En büyük projem ekibim’ diyen Sayın Zorluoğlu üç yıldır bir türlü anlaşılamayan liyakat kriterleriyle kafasına göre Büyükşehir Belediyesinin bürokrat kadrosuyla yap boz gibi oynuyor.  Yapıp bozuyor ama bir daha yapmıyor. Çünkü yapamıyor. Kendisinden yedi ay sonra göreve getirilen Abdullah Avcı şampiyon bir takım kurabilmişken Sayın Zorluoğlu üç yıldır kendi liginden 14 Büyükşehir arasında küme düşmeye oynuyor.