Eğitim İş Sendiklası Trabzon Şubesi ve Genel Merkezi arka arkaya yaptıkları açıklamalarla Trabzon Kudüs Kardeşlik Derneğinin Prof. Dr. Necmettin Erbakan Mesleki Teknik Lisesinde açtığı Kudüs sergisini hedef almış ve terör örgütü IŞID’la bağdaştırmıştı.  Kudüs Derneği beraberinde çok sayıda STK temsilcisiyle bugün yaptığı basın toplantısında Eğitim-İş Sendikasının tavrını sert ifadelerle eleştirdi.

Kudüs davasının siyasi bir mesele olmaktan öte bir insanlık sorunu olduğunu kaydeden Dernek Başkanı İbrahim Kara Eğitim-İş Sendikasına, “Kimin sözcülüğünü yapmaktasınız?” sorusunu yöneltti. Açıklamanın ilk bölümünde şu ifadelere yer verildi; “7 ay öncesinde Trabzon Ortahisar ilçesinde bulunan Prof. Dr. Necmettin Erbakan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Kudüs tarihinin aktarıldığı bir sergi uygulaması başlamıştır. Bu köşede Kudüs’ün 5 Bin yıllık tarihi anlatılırken kronolojik bir dil kullanılmış ve özellikle 1917 sonrasında yaşanan Türkiye ve tüm dünyanın vicdanını kanatan yönlerine de vurgu yapılmıştır. Bunun yanında Türkiye’nin de Kudüs davasındaki destekleyici rolüne de vurgu yapan fotoğraflar sergide yer almaktadır. “Kudüs’e Selam” isimli bu sergi uygulaması, çeşitli yalan ve iftiralarla dolu bir şekilde birileri tarafından basına servis edilmiş Sözcü Gazetesi de bütün haber tekniklerini hiçe sayarak ve kasıtlı bir şekilde kamuoyunu yanıltıcı, utanç verici bir haber yayınlamıştır. Konu ile ilgili dernek olarak anında bir tekzip metni yayınlayarak kamuoyu bilgilendirilmiştir. İsteye herkes bu tekzip metnini derneğimizin internet sitesinden ve sosyal medya platformlarımızdan edinebilir. Bu yetmezmiş gibi içinde eğitimcilerin yani çocuklarımıza eğitim veren öğretmenlerin de olduğu bir sendika da bu konuyu gündeme getirmiş ve kamuoyunu kasıtlı bir şekilde yanlış yönlendirmiştir ve yönlendirmeye de devam etmektedir. Yeni nesle doğruluğu ve dürüstlüğü öğretmekle mükellef kişilerin böyle önemli bir konuda kasten yalan ve iftiraya başvurmalarını kamuoyunun takdirlerine bırakıyorum” dedi.

Sendikanın sergide kullanılan ve peygamber efendimize ait mührü bir terör örgütüne mal etmesini bilinçaltındaki duyguyu açığa vurmak olarak yorumlayan Kudüs Derneği Başkanı Kara, “Siz hangi milletin duygularını dejenere etmeye çalışmaktasınız?” sorusunu yöneltti. Sergide kullanılan merhum Prof. Dr. Erbakan’ın Kudüs mitingi fotoğraflarıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Davos’taki tutumlarının soylu bir tepki olarak nitelendirilerek sendikanın eleştirileri hezeyan olarak yorumlandı. Açıklamada ayrıca sendikanın bölücülük yaptığı kaydedilerek konunun hukuki zeminde takip edileceği ifade edildi. Açıklama şu ifadelerle devam etti. “ Bahse konu sendikanın Trabzon temsilciliğin yaptığı bu hezeyan dolu hareketler yetmezmiş gibi genel başkan düzeyinde bu konunun tekrar ısıtılıp kamuoyunun meşgul edilmesi de ayrı bir hezeyandır. Yalan ve iftiraların son perdesinde derneğimize başka bir iftira daha atılmıştır. O da derneğimizin bir siyasi parti il yönetimiyle tümüyle işbirliği içinde olduğu algısıdır. Bu da büyük bir yalan ve bühtandır. Trabzon Kudüs Kardeşlik Derneği, herhangi bir siyasi parti ile değil, Kudüs konusunda hassasiyet gösteren tüm gruplarla işbirliği içinde olmuştur ve olmaya da devam edecektir.”

“Son olarak şu hususların altını bir kere daha çizmekte fayda görüyoruz. Kudüs davası siyasi bir mesele olmaktan öte her şeyden önce bir insanlık sorunudur.  “Kudüs’e Selam” isimli sergi, Kudüs tarihini, yaşanan gerçekleriyle birlikte gözler önüne sermiş, İsrail’in Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği gibi kurumlar tarafından bile zikredilen “işgal” yönü gözler önüne serilmiştir.  Kudüs’te yaşanan işgal uygulamalarına başta şehirde yaşayan Müslümanlar, Hıristiyanlar, vicdan sahibi Yahudiler, dünyanın birçok noktasındaki insan hakları izleme kuruluşları karşı gelirken, bölgenin yüzlerce yıl barış içinde yaşamasını sağlamış bir milletin torunları olarak bizler elbette tarafsız ve umarsız kalmamız söz konusu değildir. Bu aziz milletin yüreğindeki İslâm ve Kudüs Davası’nı söndürmek isteyenler boşuna uğraşmaktadırlar.  Bu ve benzeri çıkışlarla asil ve aziz milletimizin arasında ayrımcılık ve bölücülük yapmak kimsenin yanında bırakılmayacak, gerekenler hukuki zeminde takip edilecektir. Atılan iftiraları hukuk ve maşeri vicdan gereken yere koyacaktır. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Kudüs davasını tüm siyasi ve diğer kısır tartışmalar dışında tutmak suretiyle savunmaya gayret edecek, zalimin zulmünü her fırsatta dile getirmeye gayret edeceğiz.”

Fatoş YETİMHELLAÇ