KTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Üçüncü, İran’da yaşanan olayları değerlendirdi.

KTÜ  Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Üçüncü, İran’da rejim değişikliği olup olmayacağına dair değerlendirmelerde bulundu. Başörtüsü yüzünden bir kadının öldürülmesiyle başlayan olayların nereye varabileceğini yorumlayan Prof. Dr. Uğur Üçüncü,

İran'daki geleceği Türkler belirleyecek 3

“Cumhuriyetin kuruluş yıllarında yeni İran’la Türkiye Cumhuriyeti çok yakın ilişkiler içine girmişti. Öyle ki bu mücadele sürecinde İran Türkiye’yi desteklemiştir. Kendisi İngiliz sömürgesini halindeydi. İran’ın Türkiye Cumhuriyetinin bağımsızlık sürecini örnek almıştır. Fakat daha sonraki süreçte rejim değişikliğiyle birlikte Türkiye ile İran arasındaki ilişkilerde biraz daha problem olduğunu düşünüyoruz. İran yönetimi İran’daki Türklerin Türkiye’deki yönetimden etkilenebileceğini düşünerek şüpheyle bakmıştır. Bugün geldiğimiz nokta bu şüphe dış ilişkilere yansımıştır. PKK’nın bir kolunun İran tarafından desteklendiğini de görüyoruz.

Kira fiyatları Trabzon'da tavan yaptı! Kira fiyatları Trabzon'da tavan yaptı!

İran'daki geleceği Türkler belirleyecek 2

Gelinen noktaya baktığımızda çok farklı bir konumdayız. Amerika Orta Doğu’da bir Orta Doğu projesi oluşturmuş ve darbe süreçleri beraberinde gelmiştir. Projeleri Avrasya projesi olarak adlandırmıştır.  Rusya’yı, Çin’i ve İran’ı öteleme ve bunları güçsüzleştirme projeleri var.” değerlendirmelerinde bulundu.

İRAN’DA TÜRKLER ESKİSİ GİBİ YÖNETİMİ ELE GEÇİREBİLİR

İran’da Türklerin yönetimi ele geçirebileceğine işaret eden Prof. Dr. Üçüncü, “Türkiye’nin çok akıllıca hareket etmesi lazım. Uluslararası güç dengelerini de gözeterek İran coğrafyasına yaklaşmak gerekir. Duygusal hareket ettiği takdirde buradaki Türklerin nelerle karşılaşabileceğini de düşünmek lazım. İran, Türklerin hakim olduğu bir coğrafya. İran’da Türkler eskisi gibi yönetimi ele geçirebilir.

İran'daki geleceği Türkler belirleyecek

Bunu silahla, küresel güçlerin yardımıyla yapmak zorunda değiller. Meşru zeminde de tekrar İran coğrafyasında 1925’e kadar Türklerin etkin olduğu, ötelenmediği, varlığının kabul edildiği yeni yönetim gerçekleşebilir. Batı’nın Rusya’yı Çin’i bölgede sıkıştırma projelerinde İran’ı da öteleme stratejisine çok ihtiyatla yaklaşmalıyız. Bu bölgedeki küresel güçlerin geleceklerini de düşünerek İran’ın toprak bütünlüğünü bu bağlamda sağlayarak ve oradaki Türklerin de yönetime katılmalarını sağlama stratejisi gütmesi gerektiğini söyleyelim. İran da kadim bir devlet yönetme tecrübesine sahiptir. İran’daki geleceği Türkler belirleyecektir.” açıklamalarında bulundu.