Karadeniz Teknik Üniversitesi bünyesinde bugün bilimsel araştırma merkezi, insan bilgisayar etkileşimi laboratuvarı robot teknolojileri araştırma laboratuvarı bilim kültür sanat evi gibi önemli merkezlerin açılışı yapıldı. TÜBİTAK ve TEKNOFEST projeleri ise yatırımcı bekliyor.

WhatsApp Image 2022-06-03 at 18.31.00

Bilimsel Araştırma Merkezinde Türkiye’de sayılı yerlerde bulunan cihazlarla cerrahi uygulamalardan, eğitime, çeşitli alanlarda yazılımlara kadar üretim yapılıyor. 
Törene KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, AK Parti İl Başkanı Sezgin Mumcu, TRÜ Rektörü Emin Aşıkkutlu, Makine Mühendisleri Odası Başkanı Fulya Bankoğlu ve ilgililer katıldı.

KTÜ’de Bilimsel Araştırma Merkezi, İnsan Bilgisayar etkileşimi, hayvan barınağı, 1955 KTÜ satış mağazası, Robot Teknolojileri Araştırma Laboratuvarı, Bilim Kültür Sanat Evi’nin toplu açılış töreni yapıldı. Açılışın ardından katılımcılar bilimsel araştırma merkezini gezerek içerisinde bulundurduğu teknolojik laboratuvarları incelediler.

WhatsApp Image 2022-06-03 at 18.31.00 (1)

DAHA FAZLA GELİŞTİRİLECEK

KTÜ Rektörü Prof. Dr. Çuvalcı, “Bunlardan bir tanesi Bilimsel Araştırma Merkezimizin açılışını yaptık. Daha önce merkezi laboratuvar olarak planlanan 3 katlı yerde merkezi laboratuvar ve ilaç ve farmasötik uygulama araştırma merkezi ile medikal cihaz araştırma ve uygulama merkezini hizmete açtık bugün. Önemli araştırmaların yapıldığı yerler. Daha fazla geliştirmeyi, personel ve cihaz almayı düşünüyoruz. 

WhatsApp Image 2022-06-03 at 18.31.01 (1)

REKTÖRLÜK KONUTU ÖĞRENCİ VE AKADEMİSYENLERİN HİZMETİNDE

Daha önce rektörlük konutu olarak kullanılan yer ise üniversitemizde bilim kültür ve sanat evi olarak hizmet verecek. Bilimsel faaliyetler burada sergilenecek. Hafta sonu da açık tutacağız. Akademisyenlerimiz ve öğrencilerimiz faydalanacak. KTÜ logolu ürünler de yaparak bunları satışa açtık. 250 bin mezunumuz, 30 bin öğrencimiz ve 5 bin personelimiz var.  Ürünlerimizi rahatlıkla kullanabilecekler. 

Trabzon Akyazı standında protokol krizi Trabzon Akyazı standında protokol krizi

WhatsApp Image 2022-06-03 at 18.31.01

ÖZ KAYNAKLARLA ÜRETİM

KTÜ için daha güzel işler yapmaya devam edeceğiz. Hepsi öz kaynaklarımızla yapıldı. Merkezi araştırma laboratuvarı alet, edevat parkuruna yaklaşık 25 milyon civarında yatırım yapmayı planlıyoruz. Medikal cihaz ve İLAFAR’a da personel desteği veriyoruz.” ifadelerine yer verdi.