İYİ Partili Hüseyin Örs mecliste Trabzon'u gündeme getirdi İYİ Partili Hüseyin Örs mecliste Trabzon'u gündeme getirdi

Akçaabat Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü ve Akçaabat Ziraat Odası yetkilileri, KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı’yı makamında ziyaret etti. Ziyaretçiler Rektörden, Akçaabat’ta iki yıl önce ilk adımı atılan ve bu yıl ilk hasadı yapılan ‘süper meyve’ olarak bilinen Aronya üzerine araştırma yapmak için Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) ile ortak proje oluşturmak konusunda talepte bulundu.

Yapılan görüşmeye; Akçaabat Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Hikmet Eyüpoğlu, Akçaabat Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü çalışanı Dr. Yavuz Kocaman, Akçaabat Ziraat Odası Genel Sekreteri Veysel Baki ve Aronya üreticisi Salih Beşli katıldı. 

WhatsApp Image 2022-10-06 at 08.07.13

Akçaabat Belediyesi tarafından iki yıl önce çiftçilere ücretsiz olarak dağıtılıp ilk hasadı, geçtiğimiz ay gerçekleştirilen Aronya meyvesi ile ilgili yapılan görüşmede, ziyaretçiler Akdeniz Üniversitesi gibi ülkemizin çeşitli üniversitelerinde konu hakkında araştırmalar yapıldığını ifade etti. KTÜ ile iş birliği yapmak istediklerini belirten ziyaretçiler, Eczacılık Fakültesi başta olmak üzere diğer fakültelerin de katılımı ile antioksidan özelliği mevcut olan bu meyveden, insanlığa katkı sunacak çıktılar elde edilmesini hedeflediklerini bildirdi. Rektör Prof. Dr. Çuvalcı, böylesine önemli bir konuda iş birliği yaparak proje üretmekten memnuniyet duyacağını ve gerekli girişimleri destekleyeceğini ifade etti. Ziyaret, hatıra fotoğrafı çektirilmesinin ardından  sona erdi.