KTÜ İLAFAR ile T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Arasında, Araştırmada İş Birliği Protokolü İmzalandı

Üniversitemiz İlaç ve Farmasötik Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (KTÜ İLAFAR) ile T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) arasında iş birliği protokolü imzalandı. 

Karayolları Genel Müdürlüğü Trabzon'da çalışmalarına son sürat devam ediyor Karayolları Genel Müdürlüğü Trabzon'da çalışmalarına son sürat devam ediyor

WhatsApp Image 2022-06-03 at 11.27.33

Milli ilaç üretimi kapsamında; Trabzon, Gümüşhane ve Giresun illerinde doğal olarak yetişmekte olan Trabzon Kanaryaotu (Senecio trapezuntinus) ve Allı Gelin (Tchihatchewia isatidea) endemik türlerinden, ilaç hammaddesi olabilme potansiyeline sahip saf bileşiklerin izole edilerek muhtemel farmakolojik etkilerinin incelenmesi, Ar-Ge hizmeti sunulması ve gerekli görülmesi halinde, her iki kurumun katkıları ile seminer, çalıştay ve benzeri etkinlikler düzenlenmesi ile biyolojik çeşitliliğin ve tabiatın önemi konusunda toplumu bilinçlendiren ve bu sayede koruma altındaki sahaların akılcı yönetimini sağlayan, tabiatı koruyan, geliştiren bir kurum olan T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı 12. Bölge Müdürlüğü ile yüksek teknolojili araştırmalar yapmak ve alanında uluslararası düzeyde tanınır olmak vizyonuyla kurulan KTÜ İLAFAR arasındaki kurumsal iletişimi güçlendirerek iş birliği yapılabilecek alanları tespit etmek, geliştirilecek projeler ile ülkemizin 2023 hedeflerine katkı sağlayacak esas ve usulleri belirlemek amacıyla oluşturulan protokol metnini, KTÜ adına Rektörümüz Prof. Dr. Hamdullah ÇUVALCI ve T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı adına Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü İsmail ÜZMEZ imzaladı. Protokol imza töreninde; DKMP 12. Bölge Müdürü Cüneyt ALOĞLU, Trabzon Şube Müdür Müdürü Akif ÜMÜZER, Ar-Ge’den sorumlu Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Halil İbrahim OKUMUŞ ve KTÜ İLAFAR Müdürü Prof. Dr. F. Sena SEZEN de hazır bulundu.

WhatsApp Image 2022-06-03 at 11.27.34 (1)

Tıbbi ve aromatik bitkilerin ilaç sanayinde kullanımının, dünyada ve ülkemizde hızla artması noktasında Türkiye; farklı iklim ve ekolojik koşullara sahip olması, florasının çok sayıda bitki türü ve çeşitliliği içermesi, doğadan toplanan ve kültürü yapılan tıbbi ve aromatik bitkiler açısından büyük bir ekonomik potansiyele sahip olmakla birlikte tarım ve ilaç sektörlerinde de hammadde sağlaması bakımından stratejik bir önem taşımaktadır. 

İmzalanan protokol öncesinde, iki endemik türün ilaç olabilme potansiyelleri üzerinde yürütülen araştırma projesinin laboratuvar ve deney hayvanları üzerinde yapılan birinci aşaması tamamlanmış ve araştırma sonuçları Ekim 2021 döneminde, Rektörlüğümüz tarafından T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı’na gönderilmişti. DKMP Genel Müdürlüğü tarafından Trabzon ve çevre illerinde yetişen bu iki endemik tür üzerinde yapılan araştırmaların ikinci aşamasına geçilmesi talep edilmiş ve bu kapsamda imzalanan protokol ile araştırma faaliyetleri başlatılmıştır.