KTÜ Farabi Hastanesinde yapılan başarılı operasyonla 2 cm boyunda 2,5 kilo ağırlığında lezyon çıkarıldı.

Rabia MOLLAOĞLU - KTÜ Farabi Hastanesi, başarılı operasyonlarına bir yenisini daha ekledi. Rize’den gelen 67 yaşındaki erkek hastadan akciğerlerinde büyüyen 2,5 kilo ağırlığında lezyon çıkarıldı. Hasta Ahmet Çakır, 1 yıl süreyle geciktirdiği hastalığı yeniden nüksedince aradığı şifayı KTÜ’de buldu. Akciğer boşluğunda 2 cm büyüklüğünde 2,5 kilo ağırlığında lezyon başarılı bir ameliyatla çıkarılarak sağlığına kavuştu.

KTÜ'den bir başarılı operasyon daha! Akciğerlerinden 2,5 kilo lezyon çıkarıldı (4)

LEZYON KISA SÜREDE YÜZDE YÜZ BÜYÜDÜ

Trabzon Akyazı standında protokol krizi Trabzon Akyazı standında protokol krizi

Açıklamalarda bulunan Farabi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Celal Tekinbaş, “Hastamız bir yıl önce bize gelmişti. Ameliyat olması gerektiğini söylemiştik. Sağ tarafında akciğerinin ve kalbinin yanında iyi huylu çok büyük kitlesi vardı. Ancak hastamız ameliyata sıcak bakmadı. İyi huylu olsa da bir kısım kitleler hızlı büyüyorlar. Bu da öyle oldu. Yüzde yüz oranında bir büyüme söz konusuydu. Ameliyatta yaklaşık 2 cm büyüklüğünde 2,5 kilogram ağırlığında çok büyük kitleyle karşılaştık. Hastanın ciddi solunum sıkıntısı vardı. Solunum sıkıntısı düzeldi, daha da düzelecek. Başarılı bir operasyon oldu. Bundan sonra büyük ihtimalle tümör nüksetmeyecek.

KTÜ'den bir başarılı operasyon daha! Akciğerlerinden 2,5 kilo lezyon çıkarıldı (2)

İKİNCİ BAŞARILI AMELİYAT

Hastanemizde bu büyüklükte çıkarılan ikinci ameliyat oldu. Üç kilograma yakın bir lezyon daha çıkartmıştık. Zor bir ameliyattı. Biz genelde karında bu tip büyüklükte lezyonlarla karşılaşıyoruz. Göğüs boşluğunda özellikle kalbin, akciğerlerin, büyük damarların göğüs boşluğunda olması nedeniyle bu tip tümörler ciddi problemlere ve hasta kayıplarına yol açıyor. Hastalarda ciddi semptomlar oluşturuyor. Genelde bu büyüklüğe gelmeden hastalarımızı tedavi ediyoruz. Bu büyüklükte tümörler içerisinde hastamızın durumu önemli bir yer tutuyor.” ifadelerine yer verdi.