KTÜ Harita Mühendisliği öğretim üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Hayrettin Acar ve proje ekibi, geliştirmeye devam ettikleri yazılımla binalardaki 3 boyutlu değişimlerin otomatik olarak tespit edilmesini sağlıyor.

Kaçak binaların tespitini yapan yazılım hakkında bilgi veren Dr. Öğr. Üyesi Acar, “Ar-Ge proje kapsamında usule uygun olmayan yani kaçak yapıları özellikle şehir merkezleri için otomatik tespit edebiliyoruz.  TÜBİTAK’tan aldığımız destekle projeyi yürütüyoruz. Şuan ilçe ve merkez mahalleleri kapsıyor. Yasa gereği köyleri kapsamıyor.” dedi.

Tonyalılar Trabzon İl Sağlık Müdürlüğüne tepki gösterdi Tonyalılar Trabzon İl Sağlık Müdürlüğüne tepki gösterdi

10’LARCA YIL ÖNCESİNE KADAR TESPİT…

Yazılım sayesinde daha kolay ve hızlı veri elde edildiğini anlatan Acar, “Belediyeler ekip tutarak, gezerek kaçak yapıları, katları tespit etmeye çalışıyorlar. Koca ilçe veya mahalleler gezici ekiplerle tespit ediliyor. Projemizde dronela aldığımız görüntüleri değerlendiriyoruz. Binaların 3 boyutlu modellerini üretiyoruz. Dronelardan alınan bindirmeli görüntülerle oluşturulan 3B nokta bulutları, belediyenin sisteminde olan kayıtlı verilerle değerlendirilerek uygunsuz, kaçak binaların tespitini yapabiliyoruz. Burada avantaj zamandan tasarruf edilmesi. Belediyelerin harcadığı zamanın 10’da 1’inde tespit edebiliyoruz. Yapılardaki birçok sorunu otomatik olarak ortaya çıkarabiliyoruz. Büyükşehirlerde teknolojik ürünlerle yapılan çalışmalar mevcut. Farkımız büyük belediyeler ve büyükşehirlerde 6 ayda bir iki farklı drone uçuşu yapılırken, biz tek bir periyot uçuş ile durum tespiti yapabiliyoruz. 10’larcayıl önce yapılmış kaçak yapıyı da tespit ediyoruz.” diye konuştu.

TALEP OLURSA YAYLALARDA DA TESPİT YAPMAK MÜMKÜN

Yaylalarda da kaçak yapıların tespitinin yapılabileceğini belirten Acar, “Birkaç haftasına kadar yaylalarda yıkım işlemi gerçekleşti. Belediyelerin talebi olması durumunda yaylalardaki yapıları da komple değerlendirip hangilerinin kaçak olup olmadığına ilişkin güncel veri üretebiliriz. Ankara ve Bursa gibi büyükşehirlerde bu sistem kullanılıyor. Ancak 3-6 ay gibi farklı periyotlarda drone uçuşu yaparak oluşan değişimleri hesaplıyorlar. Biz mevcut binaları çok daha öncesine kadar irdeleyebiliyoruz.” şeklinde belirtti.

BELEDİYELERE MALİ GİRDİ SAĞLIYOR

Yazılım sayesinde belediyelere girdi sağlandığını dile getiren Acar, “Trabzon’da görüştüğümüz bazı belediyeler birkaç sene öncesine kadar bu işi yapmışlar. O yıl için yaklaşık belediyeye 5 milyon girdi sağlamışlar. Bir anlamda taşınmazlarda vergi kayıplarının da önüne geçiyoruz. Belediye tespit etmediği her gün zarar ediyor. Belediyeler burada tespit etme işini bir yılda yapıp, emlak vergisini bir yıl sonra alabilirler. Ancak bizim tekniğimizi kullanarak bunu bir yılda değil, bir aydan daha kısa sürede yapmak mümkün.

DÜŞÜK MALİYETLE HIZLI VE GÜNCEL VERİ

Projenin bitirilmesiyle yazılımın satılabilir hale geleceğini söyleyen Acar, “Projenin ortalarındayız. Emlak kaçak/kayıp bedellerine konu olan yapıların tespiti için hizmet verebiliyoruz, ancak henüz yazılım arayüzü tamamlanmadı. Ancak verilen hizmetle büyük oranda tespit yapabiliyoruz. Proje bittiğinde yazılımı belediyelere satabileceğiz. Düşük miktarlarda daha hızlı güncel veri elde edilebilecek.” ifadelerine yer verdi.

Rabia MOLLAOĞLU