Karadeniz Bölgesi'nde Komar ve Zifin adıyla bilinen ve bölgenin endemik çiçek türü olan Orman Gülü'nden elde edilen bal, Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde çalıştay konusu oldu.
KTÜ Fen Fakültesi ile Türkiye Arıcılar Birliği (TAB) girişimi ile KTÜ Teknoloji Transferi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde, Orman Gülü Balı Çalıştayı düzenlendi.  


Çalışma alanlarına, içinde yer aldığı coğrafyanın zenginliklerini de dahil eden Karadeniz Teknik Üniversitesi araştırmacıları önderliğinde düzenlenen Orman Gülü Balı Çalıştayı, Rektörümüz Prof. Dr. Hamdullah ÇuvalcıI, Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan YIılmaz ve Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Temiz  ile Teknoloji Transferi Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Prof. Dr. Oktay Yıldız'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

DHMİ Trabzon'a personel alacak! İşte başvuru şartları DHMİ Trabzon'a personel alacak! İşte başvuru şartları


KTÜ Teknoloji Transferi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde yapılan çalıştay kapsamında Orman gülü Balı; sosyo-ekonomik, apiterapötik ve karakterizasyonu açısından ele alındı. Programa; Hacettepe Üniversitesi, Giresun Üniversitesi, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ve Bayburt Üniversitesi'nden alanında uzman akademisyenlerin yanı sıra kamu kuruluşları adına Türkiye Arıcılar Merkez Birliği Başkanı, Gıda Tarım ve Orman Bakanlığı (TAGEM) ile Gıda Kodeksi Dairesi temsilcileri ve Trabzon Orman Bölge Müdürlüğü temsilcileri katıldı. Bolu, Samsun, Ordu Trabzon, Rize ve Artvin illeri Arıcılar Birlik Başkanları ile Orman Gülü Balı üreticileri de çalıştay programını takip etti.
Çalıştayın ilk oturumunda; KTÜ Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevgi Kolaylı ile Tıp Fakültesi Dâhili Tıp Bilimleri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdülkadir Gündüz, Orman Gülü Balı konusunda sunum yaptı. Sunumların ardından konu hakkında katılımcıların da eşlik ettiği tartışma bölümüne geçildi. Programın ikinci oturumda ise gerçekleştirilen yuvarlak masa toplantıları ile elde edilen veriler derlenerek bir rapor hazırlandı. Toplantının sonunda hazırlanan rapor; Orman Gülü bitki örtüsünün bölge için çok önemli olduğu ve bu değerin ekonomiye kazandırılması için acil eylem planlarının oluşturulması gerektiği yönündeki kararları içerdi. Hazırlanan ortak çalıştay raporu, Gıda, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı yetkililerine iletildi.