Emir ÖNEL-Doğu Karadeniz'in ilk preklinik ilaç araştırma merkezi Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) İlaç ve Farmasötik Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin (İLAFAR), Akçaabat’ta üretilen Aronyo bitkisinin diyabet hastalığının tedavisinde kullanılıp kullanılamayacağını araştırmaya başladı.  KTÜ İLAFAR Müdürü Prof. Dr. Sena Sezen, Aronya bitkisinin Trabzon’daki yansımalarına yönelik açıklamalarda bulundu. Akçaabat’ta bir çalışma yürütüldüğünü kaydeden Prof. Dr. Sezen, “İnşallah ümitleri boşa çıkarmayacağız. Çünkü çok genç, dinamik ve tecrübeli bir kadrosu var üniversitemiz ve İLAFAR’ın. Dolayısıyla biz gücümüzü oradan alıyoruz. Rektörlüğümüzün desteğinden gücümüzü alıyoruz. İnşallah hep güzel sonuçları sizinle paylaşacağız. Aronya konusu şehrimiz için Akçaabat bölgesinde başlatılan önemli bir adım. Kalkınma amaçlı istihdam amaçlı üretime ve hasadına geçilmiş. Rektörlüğümüzle şehirle iş birliği yapmaya ve ihtiyaç duydukları alanda destek vermeye çok önem veriyoruz. Bizim de yapabileceğimiz katkılar varsa memnuniyetle yapıyoruz. Bu Aronya bitkisini Trabzon Akçaabat bölgesinde üretilmesi ve ticari gelir sağlayabilecek ürünleştirilmesi amaçlanıyor. Tabii bu süreçleri yaparken ürünlerin belli özelliklerinin test edilmesi lazım.” şeklinde konuştu.

aronyadan33

SAĞLIK DURUMUNU ETKİLEYİCİ ÖZELLİKLERİNE BAKILIYOR

Aronya’dan ne elde edileceğini de açıklayan Prof. Dr. Sezen, “Şu an Aronya Türkiye’de birkaç yerde daha üretiliyor. Kozmetik amaçlı olabilir, gıda amaçlı şekilleri var. Akçaabat Belediyesi ile Ziraat Odası da böyle hedefliyorlar. İçerisinde güçlü antioksidan içeriyorlar. Sağlık durumunu destekleyici etkileri var. Biz bunlara bakacağız. Bazı laboratuvar çalışmaları yapacağız. Literatürde çeşitli bilgiler var. Bu bitkilerin çiçeklerinden yapraklarından elde edilen ekstrelerin spesifik özellikleri var. Biz bunu biraz daha sistematik olarak araştıracağız. İçinde ne olduğunu bildiğimiz yönleri var. Test etmediğimiz farmakolojik etkileri var.”  açıklamalarında bulundu.

Trabzon'da feci olay! Üzerine ağaç düşen adam öldü Trabzon'da feci olay! Üzerine ağaç düşen adam öldü

SAĞLIKLI KİŞİLERDE KULLANIMI MUTLAKA YARARLI OLACAK

Güçlü antioksidan özelliklerine vurgu yapan Prof. Dr. Sezen, “Diyabetle ilgili durumlara iyi gelirler. Bu aşamada bu amaçlı kullanacağımızı söylemek biraz erken. Biraz yanıltıcı olur. Meyve olarak içindeki değeri mineralleri zengin olan meyveler bunlar. Sağlıklı kişilerde kullanımı mutlaka yararlı olacaktır. Biz buna biraz daha içindeki belli maddeler belirli hastalık durumlarında hedeflendirilmiş olarak yarayabilir mi diye aramaya başlayacağız. Umarım güzel sonuçlar elde ederiz.” ifadelerini kullandı.  Aronyanın ticari boyutuna ilişkin de açıklamalar yapan Prof. Dr. Sezen, açıklamalarını şöyle tamamladı: “Ticari olarak da önemli bir ürün. İçindeki maddelerin kapsamlı olarak araştırılması iyi olacaktır. Akçaabat Belediyesi ve Ziraat Odası ile birlikte bunları yapacağız.”