KTÜ’ye 5 yıllık Kurumsal Akreditasyon Belgesi verildi

KTÜ’de Yükseköğretim Kalite Kurulu tarafından verilen 5 yıllık Kurumsal akredite belgesi için takdim töreni düzenlendi.5 yıllık tam akredite edilmiş ve kurumsal akreditasyon belgesi almaya hak kazanan KTÜ’de düzenlenen törene YÖKAK Başkanı Muhsin Kar, KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu ve KTÜ’lü akademisyenler katıldı.

“BU BAŞARI HEPİMİZİN”

Prof. Dr. Çuvalcı akreditasyon sürecine uzanan zaman içerisinde yapılanları anlatarak, “Bu başarı içeride ve dışarıda tüm paydaşlarımızın emekleriyle kazanılan bir başarıdır. Toplum refahı ve yüksek katma değerli çıktılar üretebilmemizin yolu eğitim, araştırma, toplumsal katkı ve ideal hizmetlerimizi de kapsayan güçlü bir kalite güvence sisteminden geçmektedir. Yükseköğretim sektöründe rekabet artmakta ve bu durum üniversitelerin etki yaratan çıktılarını zorunlu kılmaktadır. Üniversitelerimizin çıktılarının kalitesi kadar bunu güvence altına alacak kalite güvence sistemi mekanizmalarımızın varlığı da bir o kadar önemlidir. Üniversitemiz gerek strateji planlamam kültürü, gerekse Avrupa Üniversiteler Birliği dış değerlendirme sürecinde başlayan program aktivasyonlarıyla devam eden ve bugün ulusal akreditasyon belgesiyle taçlanan bir kalite geçmişine sahiptir. Süreç içerisinde birbiriyle entegreli olarak kurduğumuz kendi yazılımlarımız sayesinde kurumsal performansımızı anlık izleyebilmekteyiz. Bugün başarıyla tamamladığımız kurumsal akreditasyon süreci de kalite çalışmalarımıza değer katmıştır” dedi.

“KTÜ HEPİMİZİ GURURLANDIRIYOR”

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu konuşmasında, “Trabzon marka değerleriyle her zaman kendinden söz ettiren bir kurum. Bu marka değerlerimiz içerisinde en önemli yeri olan KTÜ’dür. Ülkemizin en eski üniversitelerinden birisi olarak yıllardır üniversitemizin geldiği nokta hepimizi gerçekten gururlandırıyor. 67 yıldır bu millete çok güzel hizmetler vermiş, ülkemizin ilerlemesinde çok önemli bir yeri var. Bu törenle  alacağı kurumsal akreditasyon belgesiyle bu durum tescillenmiş oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

KTÜ’NÜN ÇALIŞMALARI TAÇLANDIRILDI

YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar, “Kalite çalışmalarında KTÜ öncü üniversitelerimizden bir tanesi. 2016 yılında yapılan çalışmalara gönüllü olarak katılan üniversitelerden bir tanesi. 2020 yılında izlemeyi yapmış, 2021 yılında gönüllülük esasıyla yapılan çağrıya karşılık vermiş ve seçilmiş bir üniversitemiz. Bu gönüllülük esasına başvuran üniversitelerimizden kalite çalışmalarında belli bir olgunluk seviyesine gelmiş üniversitelerimiz seçiliyor. Daha önceki yapılan çalışmaların neticesinde bu durum ortaya çıkabiliyor. Bu yıl yapılan başvurular arasında 30 üniversite seçtik. Her geçen yıl artıyor. Üniversitelerimizin bu belgeyi alabilmeleri için ciddi bir hazırlık yapmaları gerekiyor. O hazırlıkları yapıp bugünlere gelen KTÜ’nün kurumsal akreditasyon belgesini vermek için buradayız. Kalite güvenlik çalışmalarının bir anlamda taçlandırılması olarak bunu değerlendirebiliriz. Rektörlerimizin bu süreci sahiplenmesi çok önemli.  Bu süreçte Sayın Rektörümüz Hamdullah Çuvalcı ve ekip arkadaşlarını tebrik ediyorum” dedi.

Trabzon Akyazı standında protokol krizi Trabzon Akyazı standında protokol krizi

Fatoş YETİMHELLAÇ