Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı, KPSS Sınavı için "Problemli bir durum var gibi gözüküyor" açıklamasında bulundu.

Pençe Kilit Operasyonu'ndan acı haber geldi! 1 askerimiz şehit oldu Pençe Kilit Operasyonu'ndan acı haber geldi! 1 askerimiz şehit oldu

Bir yıldır milyonlarca lisans mezununun hazırlandığı Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS), geçtiğimiz Pazar günü yapıldı. Sorunsuz geçtiği düşünülen KPSS ile ilgili dün ortaya atılan bir iddia ise ortalığı karıştırdı. Bazı adaylar, yayınlanan cevap anahtarının bir yayıncının deneme sorularıyla aynı olduğunu iddia etti. İddia bir anda gündeme gelirken, sosyal medyada en çok konuşulan konu haline geldi.

KPPS'deki sorunlu durum var

İddiaların ardından ÖSYM Başkanı Halis Aygün, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla görevden alındı. Aygün'ün görevden alınmasının ardından Devlet Denetleme Kurulu müfettişleri de iddialar üzerine harekete geçti. Müfettişler iddiaları incelemek üzere bugün ÖSYM'ye gidecek. Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı yaptığı açıklamada, "KPSS ile ilgili ilk izlenimlerde sorunlu bir durumun varlığını gördük. Kamuoyunu aydınlatmak için soruşturmayı hızla tamamlayacağız" dedi.

ÖSYM'den açıklama geldi

ÖSYM de dün büyük yankı uyandıran iddialarla ilgili bir açıklama yaptı. ÖSYM'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "2022 KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür Sınavı ve Eğitim Bilimleri Sınavı 31 Temmuz Pazar günü sabah ve öğleden sonra oturumlarında güvenli bir şekilde yapıldı. Yaptığımız araştırmalar sonucunda sosyal medya platformlarında bazı sınav sorularının yayıncının deneme sınavı sorularıyla aynı olduğu yönündeki iddiaların asılsız olduğu tespit edildi. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."