Devlet denetleme Kurulu KPSS soruşturmasının 7. gününde ÖSYM'deki denetlemelere devam ediyor.

Soru sızdırıldığı iddiasıyla iptal edilen Kamu Personeli Seçme Sınavı ile ilgili soruşturma da devam ediyor. Devlet Denetleme Kurulu uzmanları, soruşturmanın yedinci gününde ÖSYM'de soruşturmalarına devam etti. Soruların sızdırıldığı iddia edilen eğitim kurumunda öğrenim gören ve sınava giren öğrencilerin cevap anahtarlarının yanı sıra kurumun depolarından kişisel soru kitapçıkları da çıkarıldı. Cevap anahtarları ile kitapçıkları karşılaştıran uzmanlar, kitapçıklarda işaretleme olup olmadığını ve varsa bunların cevap anahtarıyla örtüşüp örtüşmediğini araştırır.

FETÖ ekibi yeniden görevlendirildi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nda FETÖ sınavında uzman olan ve yolsuzluk soruşturması için savcılar çağrıldı. Ankara polis ve istihbaratında sınav usulsüzlükleri konusunda uzmanlaşmış personelden oluşan özel bir ekip kuruldu. Polis-Savcılık ve Devlet Denetleme Kurulu üyeleri tarafından yürütülen üçlü soruşturma ön inceleme altındadır. Soru köklerinin benzerliklerinin yanı sıra seçeneklerdeki sıra ve benzerlikler de mercek altında.

Kabine yarın toplanıyor! İşte masadaki 3 önemli konu... Kabine yarın toplanıyor! İşte masadaki 3 önemli konu...

Soru kökü, seçeneklerin sırası ve seçeneklerin sırası birebir aynı olsa da soruya rastlanmazken, bazı sorularda içerik ve soruda benzerlikler yaşanıyor. KPSS ve iptal edilen öğretim alanı bilgisi sınavına ek olarak, kurum tarafından bir yıl içinde yapılan sınav sorularının da karşılaştırmalı olarak incelendiği bildirildi. Bu arada, sosyal medya paylaşımlarıyla soruşturmayı yönettiği iddia edilen hesapların FETÖ ve diğer kuruluşlarla bağlantıları da araştırılıyor.