KPSS skandalında yeni bir gelişme daha yaşandı. Sınava giren 21 kişinin cevaplarının aynı olduğu iddia edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Fenerbahçeli taraftarlardan küfürlü tezahürat Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Fenerbahçeli taraftarlardan küfürlü tezahürat

KPSS'de usulsüzlük iddiasıyla gerçekleştirilen 4'üncü operasyonda 21 kişi gözaltına alındı. 21 kişi hakkında tutuklama emri çıkarılmasının ardından polis ekipleri harekete geçti. Hakkında tutuklama kararı çıkarılan 23 kişiden 21'inin gözaltına alındığı ve haklarında soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Aynı sınıfa gittiği iddia edilen 21 kişinin cevap kâğıtlarının aynı olduğu iddia edildi. Bu 21 kişinin cevaplarının aynı olduğu öğrenildi. NTV'nin canlı yayınında şifreleme ile ilgili açıklama yapıldı.

Sorularda cevapların nasıl şifrelendiğini içeriyordu

Türkçe testinde bir şifreleme olduğunu söyleyen Eğitim Uzmanı Gültekin, şifrelerin son kelimelere göre yapıldığını söyleyerek, "Şifrelemeyi ilk kelime ile son kelimede yapmışlar. Soruda cumartesi kelimesi geçiyor. 4. soru da C seçeneği Cumartesi C ile başlıyor. Albert Camu da Camu’yu vurguladığımızda vurguda ilk C seçeneği gelir, Doğru cevap C. Vebayı vurguladığımızda da ilk seçenek hangisi 'veBa' B. Doğru yanıt B." ifadelerini kullandı.

KPSS İPTAL EDİLDİ

KPSS dün iptal edildi ve alan sınavları ile ÖABT de ertelendi. ÖSYM Başkanı yaptığı açıklamada sınav için takvimin kısa sürede açıklanacağını ve sınavların 17 Eylül'den itibaren yapılacağını söyledi.