Kürtün Meclis Üyesi Bayram Yiğit, 5 köyün ilçeden ayrılma iddialarına yanıt verdi

Gümüşhane’nin Kürtün İlçesi sınırları içerisinde yer alan Sapmaz, Yukarı Karadere, Aktaş, Beytarla ve Tilkicel köylerinin Gümüşhane’den ayrılarak Giresun’a bağlanmak için başvuru yaptıkları yönünde çıkan haberlere Milliyetçi Hareket Partisi Kürtün İl Genel Meclisi Üyesi Bayram Yiğit cevap verdi. Yiğit, köylerin Küğrtün’den ayrılmalarının söz konusu olmadığını söyledi.

KÖY MUHTARI HİZMET YOK DEMİŞTİ

Gümüşhane'nin Kürtün ilçesine bağlı Sapmaz, Yukarı Karadere, Aktaş, Beytarla ve Tilkicel köylerinin de Giresun’a bağlanmak için girişimde oldukları öğrenildi. Sapmaz, Yukarı Karadere, Aktaş, Beytarla ve Tilkicel köy muhtarlarının CHP Giresun İl Genel Meclis Üyesi Ömer Cebeci aracılığıyla Giresun’a bağlanma taleplerini duyurmaları yönünde haberler basına yansımıştı. Konuyla ilgili Aktaş Köyü Muhtarı Hasan Topaloğlu, iki yıl önce müracaat yaptıklarını hatırlatarak, köyün Gümüşhane’den çok Giresun’a yakın olduğunu söylemişti.  “Bizim bu konu ile alakalı 2 yıl önce bir müracaatımız olmuştu ama daha sonra geri aldık. Şu anda bu konu ile ilgili resmi bir dilekçemiz yok ama Kürtün’den ayrılmak bir düşüncemiz var. 2 sene önce resmi bir başvurumuz olmuştu ancak daha sonra vazgeçerek başvurumuzu geri çekmiştik. Bugün mevcut gündemde olan sadece bir düşünce var. Bir resmiyet henüz söz konusu değil. Köyümüz coğrafi konum olarak da Gümüşhane’den ziyade Giresun’a daha yakın. Coğrafi olarak bizim buranın yolu ulaşım noktasında Giresun’dan buraya doğru geliyor. Yani bizim için en mantıklı olan yol Giresun’a bağlanmak. Başlıca sebepler bunlar. Birincisi coğrafi sebepler, ikincisi ise Kürtün’ ün bizlere yapamadığı hizmetler. Tirebolu beni benimseyip bağrına basmış, Kürtün’ de ise bizimle ilgilenen bir tek insan bile yok.” şeklinde konuşmuştu.

Rize'de kamyonet devrildi! 3 kişi ağır yaralandı Rize'de kamyonet devrildi! 3 kişi ağır yaralandı

GİRESUN MECLİS ÜYESİ GÜNDEME GETİRMİŞTİ

Kürtün Yukarı Karadere Muhtarı Şakir Afat ise, hizmetle ilgili sıkıntıları olduğu için Giresun Meclis Üyesi Ömer Cebeci ile konuştuklarını söyleyerek “Şu anda bir başvuru yok. Muhtar arkadaşlarımız ile birlikte görüşeceğiz ve yaptığımız konuşmaya göre duruma bakacağız. Şu an sadece böyle bir görüşme içerisindeyiz. Herhangi bir resmi talebimiz yok. Talebimiz Giresun kaynaklı değil. Bu talebimiz tamamen hizmetten kaynaklı. Yapılan hizmetler ile ilgili bir sıkıntı söz konusu. Bu noktada bir konuşma geçti ama gerekli görüşmeler yapılacak. Ömer Cebeci diğer muhtar arkadaşımızın köylüsüdür. Bizimde hizmetle ilgili sıkıntılarımız olduğu için bu talebimizi kendisi ile görüştük. Bu olay henüz çok yeni bu aşamada ne olacağını bizde bilmiyoruz. Diğer muhtar arkadaşlarla görüşüp resmi bir talepte bulunup bulunulmayacağını görüşeceğiz. Olaylar tamamen bundan ibaret kesin bir şey henüz yok” açıklamalarında bulunmuştu.

KÖYLÜLER AYRILMAYI İSTEMİYOR

Kürtün İl Genel Meclisi Üyesi Bayram Yiğit, köylerin ayrılmasının söz konusu olamayacağını ve hizmet konusunda köylerde bir sıkıntı olmadığını belirterek, “Tirebolulu İl Genel Meclisi Üyesi kendi görüşlerini aktarmıştır. Ben de muhtarlarımızla görüştüm. Buradaki köy halkı ve muhtarlar böyle bir şey istemediklerini söyleyerek bunu kim çıkardı diyorlar. Bizim köylerimize gidip baksınlar oralarda hizmet var mı yok mu? Bu köyler geçmişten beri Gümüşhane ili sınırları içerisinde Kürtün’e bağlıdır. Bahis geçen köylerde yaşayan insanların çoğu yalnızca yazın köye gelirler. 15 yıldan beri bu böyle. Gençlerden kimse hayvancılık yapmayınca köyler boşaldı. Son 15 yıldır yayla gibi kullanılıyor. Hizmetin olmaması ya da Giresun’a bağlanmaları gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir” dedi.

Fatoş YETİMHELLAÇ