Trabzon’da Kovid vakaları yeniden tırmanışa geçti, Sağlık Müdürü Usta’dan uyarı geldi

Songül MAZLUM-Trabzon İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Usta, tüm Türkiye’de olduğu gibi Trabzon’da da Kovid-19 vakalarında ciddi bir artış yaşandığını kaydetti. Vakalardaki artışın hastanelere yatışlara da yol açtığına dikkati çeken Usta, Kovid-19 tedbirlerine uyulması ve aşıların yaptırılması noktasında çağrı yaptı. Dr. Usta, “Tüm dünyada tüm Türkiye’de olduğu gibi bizde de vaka artışı var. Hastanelerimize yatışlarımızla birlikte ciddi bir artış var. Dikkatli olunması gerekiyor.” uyarılarında bulundu.

TMO, fındık alım şartlarını açıkladı! TMO, fındık alım şartlarını açıkladı!

KRONİK HASTALIĞI OLANLAR DİKKAT!

Özellikle kronik hastalıkları olanları uyaran Dr. Usta, “Risk altında olan kişilerden başlamak üzere tedbiri elden bırakmamak gerekiyor. Şu an aktif süreci yaşıyoruz. İnsanların tedbirli olması gerekiyor.” açıklamalarında bulundu. Aşı yapılma sürecinin devam ettiğini de kaydeden Usta, “Son zamanlarda artan Covid vakaları nedeniyle Sağlık Bakanlığımız özellikle 50 yaşın üzerinde olup risk altında olan kişilerden başlayarak aşılanmanın ihmal edilmemesini duyurdu. E-nabız sisteminden kendinizi kontrol ederek aşınız tanımlanmışsa lütfen en kısa zamanda hastanelerimize gelip aşınızı yaptırınız.” çağrısı yaptı. Aşı tanımlanan vatandaşlar,

ÜÇ AŞI DA TERCİH EDİLEBİLECEK

Koronavirüs aşısında yeni hatırlatma dozu randevusu açıldı. Son aşısının üzerinden 6 ay geçenler hatırlatma dozunu yaptırabilecek.  E-nabız sistemine tanımlananlar randevu alıp aşı olabilecek. 3 doz Biontech aşısı olanlar için bu 4'üncü doz olacak. 65 yaş ve üstü ile riskli gruplarda olanlar için bu 6'ncı doz aşı olacak. Hatırlatma dozu için Biontech, Sinovac veya Turkovac'tan biri tercih edilebilecek.