Emir ÖNEL/Ahmet CEYLAN-Giresun'un Görele ilçesinde vatandaşlar yöredeki Katı Atık Birliği Atık Bertaraf Tesisi'nin kapatılması için günlerdir süren eylem yapıyor. İlçeye bağlı Çavuşlu beldesinde vatandaşlar, tesisin yaydığı kötü koku nedeniyle mağduriyetler yaşadıklarını ifade ederek çektikleri çileye son verilmesi yönünde çağrıda bulundu. 

MUHTAR1

Günlerdir çöp tesisine kamyonların girmesine izin vermediklerini dile getiren Beyli Mahallesi Muhtarı Sami Durmuş, “Eylemimizin beşinci günü. Biz burada mahkeme kararına uyulmasını istiyoruz. Çavuşlu halkı yaşayamıyor, Çavuşlu halkının yaşama hakkı elinden alındı. Kokusuyla, suyuyla, martı pisliği ile yaşayamıyoruz. Ağustos ayında insanlar martı pisliği yüzünden şemsiye ile geziyorlar. Abdest alamıyoruz, hayvanlarımız su içemiyor. Suyumuz kokuyor. Mahkememizi kazandık, devletimizin buna uymasını istiyoruz. Biz günlerdir çöpün kapısında yatıyoruz. Çöp kamyonlarını almıyoruz.  Biz Çavuşlu’ya sahip çıkmak için buradayız.” diye konuştu. 

TESİSİN KAPATILMASINA KARAR VERİLDİ

MUHTAR2 -1

Merkez Mahalle Muhtarı Selim Hamzaoğlu da, “Tesis 2011 yılında beldemize kuruldu. Sonrasında mahkeme süreci başladı. Halkımızın ve belediyemizin itirazları oldu. ÇED raporları iptal edildi. Sonrasın tekrar bir ÇED raporu alındı. Biz de bu rapora itiraz ettik. Bunun akabinde itiraz davası açtık, kazandık ve rapor iptal edildi.  Ancak kapatma davasını Ordu’da kaybettik. Bir üst mahkeme olan Samsun’a başvurduk, orada ise davayı kazandık. İtiraz yolu kapalı olarak tesisin kapatılmasına karar verildi. Biz de onun için buradayız. Karar kurumlara ibraz edildikten sonra bir ay içinde mühürlenmesi gerekiyordu. Ancak mühürlenmedi bizde bunun için buradayız. Günlerdir buraya araç girmiyor. Tesiste karar uygulatılmadı. O yüzden toplandık. Bu hak arayışı çözüm bulunana kadar devam edecek.” ifadelerini kullandı.

DAVAYI KAZANDIK HAKKIMIZI İSTİYOR

Bölge sakinlerinden Fatoş Demir de, “Burada yaşamak çok zor. Yaşamak için su ve nefes almak lazım. Burada suyumuz yok. Nefes desen koku yüzünden dışarı çıkamıyoruz. Çocuklarımız dışarı çıkamıyor. Piknik yapmaya alan yok. Denize giremiyoruz. Astım hastası çocuğum var. Okula gidiyor, orada hasta oluyor. Okula yollamasak geri kalıyor derslerinden. Karnı ağrıyor, kusuyor çocuklar. Çevre Bakanımız ‘Kapanacak.’ diye söz verdi.  Bu konu için söz vermeye gerek mi var? Kendileri ‘Burada yaşanmaz’ dediler. Kendileri yaşamıyor da biz nasıl yaşıyoruz? Biz onlardan iş veya para istemiyoruz. Biz davayı kazandık. Hakkımızı istiyoruz. Biz yaşama hakkımızı geri istiyoruz.” şeklinde konuştu.

IMG_20221001_141506

YETKİLİLERE SESLENİYORUM, BU SORUNU ÇÖZSÜNLER

Köyde durmanın imkansız bir hal aldığını da dile getiren Metin Şişman, “Haftada iki defa tırlar geliyor buraya çöp döküyorlar. Lodos ile koku bizim köye geliyor. Koku yüzünden duramıyoruz. Yemek yiyemiyoruz. Midemiz bulanıyor. Üç kilometre yukarıda duruyoruz ama yaşayamıyoruz. Memleketime gelince pişman oluyorum.  Yetkililere sesleniyorum, bu sorunu çözsünler. O yetkiler gelsin misafirim olsun. Kapımda çayımı içsin, bakalım içebilecek mi? Bu sorun çözülsün.” çağrısında bulundu.  Köyde belirli bir saatten sonra hapis hayatı yaşadıklarını da dile getiren Sabri Kalyon, “Bu tesisi buraya yapanlar akşam saat 18.00’den sonra gelsinler benim bahçemde çay içsinler.  Biz o saatten sonra bütün camları kapatıyoruz. Hapis oluyoruz. Kapıya çıkamıyoruz. Rüzgar dağdan estiği zaman hiçbir şey yapamıyoruz.” ifadelerini kullandı.

IMG_20221001_141450

PİS SUYUN PARASINI ÖDÜYORUZ

Makinede yıkayıp astıkları çamaşırları telden pis olarak topladıklarını ifade eden Gülay Çete, “Hepimiz rahatsızız. Balkona çıkamıyoruz, çamaşır asamıyoruz. Astığımızı pis giyiyoruz. Bütün sağlık sorunlarını yaşıyoruz. Bunun kararı verilmişse biz hukukun uygulanmasını istiyoruz. Hukuk devletinde yaşıyorsak bu karar uygulan. Bir her ay kullanmadığımız pis suyun parsını ödüyoruz. Karar uygulansın, biz hakkımızı istiyoruz.” çağrısında bulundu.

ÇEVRE VE HALK SAĞLIĞI TEHDİT ALTINDA

CHPPPP

Türk Eğitim-Sen'den sendikalar hakkında flaş sözler! Türk Eğitim-Sen'den sendikalar hakkında flaş sözler!

Yıllardır mağduriyet yaşayan vatandaşlara CHP Giresun İl Kadın Kolları Başkanı Ayça Ayhan Kozluca da destek verdi. Başkan Kozluca, “Burada ciddi bir koku problemi var. Bunun ötesinde çevre ve halk sağlığı da tehdit altında. Bizlerde halkımızla beraber burada mücadele edeceğiz.” ifadelerini kullandı.