Turizm İşletmecileri ve Seyahat Acentaları Derneği (TİSAD) Başkanı Murat Çavga, Kostaki Konağı’nın restorasyonunun yılan hikayesine dönmesinin ardından Nemlizade Konağı için çağrıda bulundu.

TİSAD Başkanı Murat Çavga, kente katkı sağlayacak bir öneriyi gündeme taşıdı

KOSTAKİ RESTORASYONU 3-4 YIL DAHA BİTMEZ

Turizm İşletmecileri ve Seyahat Acentaları Derneği (TİSAD) Başkanı Murat Çavga, Kostaki Konağı’nın restorasyonunun yılan hikayesine dönmesinin ardından Nemlizade Konağı için çağrıda bulundu. Kostaki restorasyonunun en az 3-4 yıl daha süreceğine işaret eden Çavga, bu konakta saklı kalan eserlerin Nemlizade Konağı’nda sergilenmesini talep etti. Nemlizade Konağı’nın müze olmasının şehre katkı sağlayacağına dikkat çeken Başkan Çavga, oluşacak gezi aksına da dikkat çekti.

NEMLİZADE KONAĞINDA ESERLER SERGİLENEBİLİR

 TİSAD Başkanı Çavga, “Gelinen süreçte Nemlizade Konağı’nın müzeye dönüştürülmesi ile Kostaki Konağı’nda rehin kalan tarihi eserler sergilenir, Trabzon yeni bir müzeye kavuşur, kamu vicdanı rahatlar ve Sayın Valimizin üzüntüsü bir nebze olsa diner. Aynı zamanda Kostaki Konağı’nın yeni müteahhidi üzerinde oluşacak açılış baskısını hafifletir ve tadilat sağlıklı bir şekilde ilerler. Sadece bunlar değil. Nemlizade Konağı’nın müze olması Pazarkapı’dan-Boztepe’ye uzanan bir gezi aksı oluşturmuş olur.” dedi.

TOKİ Başkanı Bulut'un abla acısı TOKİ Başkanı Bulut'un abla acısı

Turizm İşletmecileri ve Seyahat Acentaları Derneği (TİSAD) Başkanı Murat Çavga, Kostaki Konağı’nda restorasyonun en az 3-4 yıl daha süreceğine işaret ederek, Kostaki Konağı’nda rehin kalan eserlerin Nemlizade Konağı’nda sergilenmesini istedi. Tadilatın yılan hikayesine dönmesinin üzüntü yarattığını dile getiren Başkan Çavga, “Kostaki Konağı 31 Ocak 2018 tarihinde tadilat amaçlı kapatıldı ve bu kapalılık hala devam etmektedir. Süreçte iki müteahhit değiştirilen yapı her değişiklikte tahribata uğramış, müteahhit geçişlerde sahipsiz kalmıştır. Tadilat süresince binanın su aldığı, binada geri dönülmez tahribatlar olduğu yönünde söylentiler çıkmıştır. Sayın Valimiz üzüntüsünü belirttiği yapı hakkında kamu vicdanını rahatlatmak ve bu söylentilerin önüne geçmek için yapıya basın mensuplarını davet etmeli, tadilatta gelinen süreci göstermelidir.” şeklinde konuştu.

3-4 SENE DAHA BİTMEZ

Kostaki Konağı’nın 3-4 yıldan önce bitmesinin beklenmediğine de işaret eden Başkan Çavga, “Kamu vicdanı bu ziyaretten sonra binanın tadilatının bugün başlasa bile en az 3-4 sene daha bitmeyeceği yönünde mutabık kalacaktır. Şehrin Valisinin şehirde bulunan bir turizm envanteri ile ilgili üzüntüsünü dile getirmesi mutluluk vericidir. Bu Sayın Valimizin turizme verdiği önemi göstermektedir. Sonuçta hiçbir yönetici emri iradesinde bulunan bir tarihi eserin tadilatının yılan hikayesine dönmesinden mutlu olmaz.” diye konuştu.

kostaki trabzon

PAZARKAPI’DAN-BOZTEPE’YE UZANAN BİR GEZİ AKSI

Kostaki Konağı’nda tarihi eserlerin saklı kaldığını da dile getiren Başkan Çavga, kentin turizmine katkı sağlayacak bir öneriyi de dile getirdi. Nemlizade Konağı’na dikkat çeken Başkan Çavga, “Başkan Sayın Valimizin belirttiği üzüntü sadece tadilat surecini değil Kostaki’de hapis kalan tarihi eserleri de kapsamaktadır. Sayın Valimizin bu üzüntüsünü bir nebze olsun azaltacak bir önerimiz var. Bu önerimizi 1-2 yıldır dile getirmekteyiz. Gelinen süreçte Nemlizade Konağı’nın müzeye dönüştürülmesi ile Kostaki Konağı’nda rehin kalan tarihi eserler sergilenir, Trabzon yeni bir müzeye kavuşur, kamu vicdanı rahatlar ve Sayın Valimizin üzüntüsü bir nebze olsa diner. Aynı zamanda Kostaki Konağı’nın yeni müteahhidi üzerinde oluşacak açılış baskısını hafifletir ve tadilat sağlıklı bir şekilde ilerler. Sadece bunlar değil. Nemlizade Konağı’nın müze olması Pazarkapı’dan-Boztepe’ye uzanan bir gezi aksı oluşturmuş olur.” değerlendirmelerinde bulundu.

HABER: Songül MAZLUM