Trabzon Kültür Ve Turizm Müdürü Tamer Erdoğan, Trabzon’un gündeminden düşmeyen Kostaki Konağı’yla ilgili ihale tarihini net olarak açıkladı.
Yapılan açıklamada Trabzon müzesi olarak kullanılan Kostaki Konağı’nın 13 Eylül 2022 tarihinde yeniden ihaleye çıkarılacağı en kısa zaman içerisinde ise ziyaretçiye açmayı hedefledikleri belirtildi.

WhatsApp Image 2022-08-25 at 17.43.02

İl Kültür Ve Turizm Müdürü Erdoğan yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

Trabzon'da kumar baskını! Trabzon'da kumar baskını!

“İlimizde bulunan ve Arkeoloji Müzesi olarak kullanılmakta olan tarihi Kostaki Konağı mimari yapısı, el işlemeleri ve diğer süslemeleri bakımından 20’nci yüzyıl eserleri içerisinde en zengin konaklar arasında yerini almaktadır.

Yapılışından günümüze değin değişik dönemlerde farklı amaçlarla hizmet vermiş olan Kostaki Konağı, 2001 yılında müzeye çevrilmiş, bu tarihten beri Trabzon Müzesi olarak kullanılmaktadır. 2017 yılında restorasyon çalışmalarına başlanmış, fakat yüklenici firma imzalamış olduğu sözleşmedeki teknik şartları yerine getiremediğinden sözleşmesi feshedilmiştir.

Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’un destekleri,  Valimiz Sayın İsmail Ustaoğlu’nun takip ve gayretleriyle Kostaki Konağının restorasyonu için, 13 Eylül 2022 tarihinde yeniden ihaleye çıkılacaktır.

Tarihi Trabzon şehrimizin sahip olduğu zengin arkeolojik ve etnografik eserlerimizin sergileneceği Trabzon Müzemizi (Kostaki Konağı) çok kısa zaman içerisinde yerli ve yabancı ziyaretçilerimizin hizmetine açmayı hedefliyoruz.”