Dedi: Korona virüsün en yüksek olduğu bölgedeyiz. Rize’den Samsun’a tüm bölge sıralamada ilk beşi paylaşıyor. Neye bağlıyorsunuz?

Dedim: Bölgemizdeki insan yapısından tutunuz, dış etkenli pek çok sebep olduğunu düşünüyoruz. Muhtemelen onu da soracaksınız. AK Parti kongrelerinin de bunu tetikleyen sebepler arasında olduğuna inananlardanız. Dilerseniz insan yapısıyla kastettiğimizi kaydedelim…

Karadeniz’de insan yapısı coğrafya ve iklim şartlarına da bağlı olarak biraz hırçın biraz inatçı, biraz tezcanlı, biraz sabırsız, biraz dik ve özgüveni yüksektir. Bir yıldır devam eden korona virüs, tüm insanlar gibi bölge insanını da hayli zorladı. Bölge insanı, bundan biraz kurtulmak için kah köylere kaçtı, kah bıkkınlığını kuralları kendince gevşeterek rahatlamak istedi. Dostlarıyla buluştu çay içti… Aile ziyaretlerine gitti. Başsağlığı ve düğünü koronaya rağmen daha çok önemsedi. Bunu tez canlılığına bağlıyoruz. Kısıtlamalardan kaçmaya çalışırken virüse yakalandı.

İkinci olarak, aile yapısı ve aile bütünlüğü bölge insanı için vazgeçilmez unsurlardan biridir. Aile içi ziyaretler sanki yeniden başladı. Yani aile içi ayrılıklara daha fazla dayanamadı. Aynı keyfiyet düğün ve cenazeler için de örnek verilebilir.

Üçüncü olarak hareketliliği gösterebiliriz. Karadeniz insanı yerinde duramaz. Trabzon dışında yaşayanların kentle ilgisi ve ziyaretleri… Trabzon’da yaşayanların dışarıdakilerle ilişkisi oldukça yüksek seyreder. İşte bu ilişki kesintisiz sürdürülünce koronadaki artışı tetikleyen sebeplerden biri olarak karşımıza çıkmıştır.

Dördüncü olarak da kongrelerin etkili olduğu bir gerçektir. Cenazelere 15 kişi… Düğünlere 30 kişi… (Sadece örnektir) sınırlaması getirilirken kongrelere açık tutmak ve binlerce insanı salonlara ya da salonların etrafına toplamak korona virüsü artıran sebeplerden birisidir.

Dedi: İyi ama yalnızca bu bölgede kongre yapılmadı ki… Başka bölgelerde de kongreler yapıldı. O bölgelerde benzer artışlar yaşanmadı. Bunu neye bağlıyorsunuz?

Dedim: Karadeniz Bölgesinde siyaset farklıdır. Siyaset, hayatın bir parçasıdır. Hele hele AK Parti bağlamında çok daha farklıdır. İnsanlar AK Parti kongresine delege olmasa bile katılmak için köylerden geliyorlar. Kongre salonunda bulunmayı çok önemsiyorlar. Bunu son Ortahisar ve il kongresindeki katılımlarda da gözlemledik.

Dedi: Parti genel merkezi sadece delegeleri davet edemez miydi?

Dedim: Elbette bu da mümkündü. Ancak bu yöntemi benimsedi. Şayet sadece delegeleri ve oy vermek için davet etseydi kongre atmosferi gerçekleşmeyecekti

Dedi: Bütün bu etkenlere ilave edebileceğiniz başka sebepler var mı?

Dedim: Ertelenmeyen 24 Şubat Yarı Maratonu koronayı artıran sebeplerden biridir. O kadar insan iç içe… Maskesiz ve nefesin en güçlü olduğu ortamda bir arada… Bunun hiçbir anlamı yoktu. 24 Şubat Maratonu iptal edilebilirdi.

Dedi: Size göre bölgede normalleşme gecikecek mi?

Dedim: Biraz gecikecek. Şayet hiç olmazsa bir haftalık bir kapanma yaşanırsa normalleşme erkene çekilir. Diğer türlü biraz gecikecektir.

Dedi: Tedbir olarak neyi öneriyorsunuz? Köylere çıkışı engellemek mümkün mü?

Dedim: Köylere çıkışı engellemeyi mümkün görmüyoruz.

  1. Şehirlerarası geçişlere yasak getirilebilir.
  2. Tüm caddelerde HES kodu kontrolü yapılabilir.
  3. Dolmuşlar ve Belediye otobüsleri sıkı kontrole tabi tutulabilir.
  4. Düğün ve nişan gibi etkinlikler 1 ay süreyle geçici olarak yasaklanabilir.

Ancak bütün bunların ötesinde en önemli husus insanların kendi vicdanlarıdır. Her evin kapısına… Her mahallenin sokak başlarına polis dikemeyeceğimize göre iş vicdanlara kalmıştır. Dileriz Trabzon ve bölge en kısa zamanda normalleşecektir.

Korona’da ilk sıralarda olmak Trabzon’a yakışmıyor

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.