Ev Sahibi ve Kiracılar önce arabulucuya gidecek anlaşamazsa dava açacak.

Son dönemde ekonomide yaşanan olumsuzlukların ardından kira fiyatlarında ciddi artışlar yaşandı. Temmuz ayından itibaren %25 zam sınırlanması getirilse de bu bir çözüm olmamıştı. Bu sefer ev sahipleri kiracılarını evlerinden çıkarmak amacıyla farklı yöntemlere başvurmaya başladı. Bunlardan bir tanesi de mahkemeler oldu. Ancak Ekim ayında meclise sunulması beklenen yasa ile ev sahibi ve kiracılar önce arabuluculara gidecek, orada anlaşamazsalar dava kapısı onlara açılacak. Konu ile açıklamalarda bulunan Avukat Seyyit Hasan Öztürk, bizlere arabuluculuğun ne olduğu, nasıl işlediğini ve yeni yasanın nelere fayda sağlayacağını anlattı.

Hasan Öztürk 2-1

İşte Hasan Öztürk’ün açıklamaları:

ARABULUCUK NEDİR?

“Arabuluculuk taraflar arasında bir uyuşmazlık çıktığı zaman, tarafların birinin veya ikisinin isteği ile tarafsız ve bağımsız olan arabulucu vasıtasıyla sorunu kendi aralarında çözme yöntemine deniyor. Arabuluculuk kanunumuzda ikiye ayrılıyor. Birincisi zorunlu diğeri ise ihtiyari arabuluculuk. Zorunlu arabuluculuk, işçi-işveren arasında, ticari şirketler arasında, ticari uyuşmazlıklarda, tüketici uyuşmazlıklarında, sigorta uyuşmazlıklarında başvurulması gereken yöntemdir.

1626634749376-41-yillik-miras-anlasmazligi-arabuluculuk-ile-cozuldu-9849-dhaphoto-6

İhtiyari uyuşmazlığa gelecek olursak, her türlü uyuşmazlık ihtiyari olabilir. Ancak istisna olabilir. Bu ise devletin müdahalesi gereken uyuşmazlıklardır. Örnek verecek olursak boşanma, babalık ve tapu davaları diyebiliriz. Bu gibi davalarda hiçbir şekilde tarafların kendi inisiyatifi yoktur. Anlaşsalar bile geçerli değildir. Devletin müdahalesi vardır. Bunların hepsi ihtiyari kapsamına girmiyor. Bunun dışındaki uyuşmazlıklar ise ihtiyari kapsamına girer.

arabuluculuk-sureci-scaled

NASIL BAŞVURULUR?

Arabulucu, Adalet Bakanlığına bağlı, Arabuluculuk Daire Başkanlığına Siciline kayıtlı kişiler arabulucu olabilir. Bunun dışında hiç kimse arabuluculuk sürecini başlatamaz. Nasıl başvuru yapılır sorusuna gelecek olursak iki yöntemi vardır. Birincisi tarafların her ikisi veya birisinin başvurusu ile olur. Tek kişi başvuruyorsa, arabulucu davet mektubunu karşı tarafa gönderir, diğer taraf yetkiyi kabul ederse süreç başlıyor. İki taraf kabul ederse problem olmuyor. İkinci yöntem ise adliyelerimizde arabuluculuk bürosu vardır. Tarafların birinin başvurması ile bir arabulucu atanır ve süreç bu şekilde başlar.

37_Ticari-Uyuşmazlıkta-Zorunlu-Arabuluculuk_Hansu_Law-1024x576

YASA SÜRECİ NE DURUMDA?

Mevcut durumda yürürlüğe giren bir yasa yok. Taslağı net değil. Halka açıklanan bir taslak da yok.  İhtiyari arabuluculuk kapsamında kira anlaşmazlıklarında arabulucuya başvurmak mümkündür. Madem mümkün yasa neden gerekiyor? Burada zorunlu arabuluculuk getiriliyor. Devlet burada vatandaşım arabulucuya başvur sonra arabulucu sizi bir masa etrafında toplasın. Anlaşmaya çalışın, anlaşamazsanız dava hakkını size veriyorum diyor.

743221-534745032

NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Taslak kuvvetle muhtemel Ekim ayında meclise getirilecek. İçeriğinde tahliye, kira tespit, kira alacak davaları olur. Şu an gündemde olan olayda aslında bunla alakalı. Kira fiyatlarının artırılmasından anlaşmazlıklar çıkıyor. Son bir yılda konut fiyatlarının çok fazla artması. Burada mal sahipleri de enflasyona bağlı olarak kira artırmak istiyor. Benim malımın değeri kira bedelini karşılamıyor diyor. Bunu kanıtlamak içinde kira tespit davası açıyor. Ya da tahliye etmenin yolunu arıyor. Bu davalar ciddi oranda arttı. Geçen ay yürürlüğe giren kiralar %25 oranında  artırabilir yasası da bunda etkili oldu. Bu yasa sadece konutlar için geçerli, iş yeri kiraları için geçerli değil. TÜFE oranlarının %50 olmasından dolayı, %25’lik artışı mal sahipleri az buluyor. Davaların bir kısmı da bundan dolayı açılıyor.

Bakan Bilgin Asgari Ücret için konuştu! "Enflasyon hesabıyla belirlenecek" Bakan Bilgin Asgari Ücret için konuştu! "Enflasyon hesabıyla belirlenecek"

resized_026f5-ffc8f1c814

FAYDASI NE OLACAK?

Bu yasanın faydası işçi-işveren davalarında olduğu gibi %50-60 civarında olacaktır. Çünkü dava açılmadan o dosyaların yarıdan fazlası kapanıyor ve taraflar anlaşıyor. Bu azımsanamayacak bir rakam, 100 davanın 60’ı açılmadan anlaşma sağlanıyor. Kira davalarında da %50’nin üzerinde bir azalma bekliyorum.

ev-kirasi-neye-gore-artar

SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?

Biz arabulucu olacak iki tutanak düzenliyoruz. Birincisi son tutanak oluyor. Bu taraflar anlaşsa veya anlaşmasa bile Adalet Bakanlığına gönderiliyor. İkincisi ise anlaşma belgesidir. Bu sadece anlaşma halinde düzenlenir. Burada anlaşmanın maddeleri ve nasıl sağlanacağına dair maddeler yazılıyor. Konuyla bağlantılı olacak bir örnek verecek olursa, şu tarihte tahliye edilecektir şeklinde bir madde olabilir. Diğer taraf bunu uygulamazsa, icra yöntemine başvurarak tahliye edebilir veya alacağını tahsil edebilir. Dava açsa 2 yıl sürebilecek bir durum arabulucu ile 6 ayda çözülebilir.”