Trabzon’da artan enflasyon sonrası KESK ve Büro Emekçileri Sendikası Trabzon'da eylem yaptı.

KESK ve Büro Emekçileri Sendikası Trabzon Valiliği önünde ekonomik kayıpların giderilmesi, astronomik kiralara karşı insanca yaşamak için basın açıklaması yaptı.

Açıklamayı yapan Trabzon Şube Sekreteri Ayhan Kanber, şunları söyledi: “Eğitim Sağlık ve sosyal güvenlik başta olmak üzere kamu hizmetlerinin piyasalaşmasından, Kamu Emekçileri arasındaki ücret adaletsizliğine, adaletsiz ek gösterge sisteminden, Kamuya işe alım ve kamuda yapılan görevde yükselme sınavlarında mülakat sınavları marifetiyle yaşanan haksızlıklara, kamuda siyasi kadrolaşmalardan, liyakat sistemine, güvencesiz çalışma rejimlerine karşı, iş güvencesine, kamu emekçilerinin insanca yaşam talepleri ile birlikte barış içerisinde demokratik bir ülkede eşit ve özgür yurttaşlık için mücadele ettik, bugün de etmeye devam ediyoruz.

issizlik_maasi

ASGARİ ÜCRET AÇLIK SINIRININ ALTINDA

‘Kriz teğet geçti, kriz miriz yok’ söylemlerinin yerini ‘enflasyon yok, hayat pahalılığı var’ söylemleri aldı. Emekli maaşlarının asgari ücretin, asgari ücretinde açlık sınırının altında kaldığı, yoksulluk sınırının üzerinde maaş ve ücretlerin ayrıcalıklı hale geldiği Maliye Bakanı Nebati’nin dediği gibi dar gelirliler hariç herkesin kar ettiği bir dönemden geçiyoruz. ‘Enflasyon yok hayat pahalılığı var’ diyerek aklımızla alay edilmesini istemiyoruz. Enflasyondan kaynaklı kayıplarımızın bir sonraki ay karşılanması gerekir. Emekçiler olarak bizler de enflasyon korumalı maaş istiyoruz.

öğretmen ve polis maaşı ne kadar

EMEKÇİLERE MÜJDE OLARAK SUNULMASI

Emekli ikramiyesi ile ev alınabildiği dönemlerden, ikinci el bir otomobil bile alınamadığı, ev fiyatlarının milyonlarla ifade edildiği, bir dönemde emekli ikramiyelerinde 50 bin lira, emekli maaşlarında 1000 lira artışın kamu emekçilerine müjde olarak sunulması tarihsel bir ironiden öte bir şey değildir.  Emekçilerin işe gitmek için katlandığı maliyetlerin başında gelen ulaşım ve öğlen yemeği giderlerinin payı oransal olarak giderek artıyor, il ve ilçelerde konut kiraları neredeyse maaş tutarına yaklaşmış durumda, çalışan anne ve babalar, çocukları için kreşlerin yanından bile geçemiyor. Acil olarak servis ve ücretsiz yemek, kira ve kreş yardımı istiyoruz!

işsizlik (1)-1

MASAYA ÇAĞIRIYORUZ

Trabzon denizde kaybolan 19 yaşındaki genci arıyor! Trabzon denizde kaybolan 19 yaşındaki genci arıyor!

Siyasi iktidarı yaşanan bu olağan dışı süreçte toplu sözleşme masasına çağırıyor ve buradan uyarıyoruz 2022 Ağustos ayındaki toplu sözleşme masasındaki ortaoyununun bir benzerini yapmayı sakın aklınızdan geçirmeyin.”