KESK, artan geçim sıkıntısına karşı iktidarın politikalarını eleştirdi.

Emir Önel - KESK Trabzon Temsilciliğinde enflasyon artışları,  geçim sıkıntısı ve ücret artışları üzerine basın açıklaması yapıldı. KESK adına konuşma yapan Engin Nur, “Milyonlara gerçek bir bayram müjdesi için, Tüm kamu emekçilerinin, emeklilerin kümülatif maaşı-ücreti 2022 yılı için en az vergi oranı artışı oranı yani %101 oranında artırılmalıdır” dedi.

maaş 24-1

ASGARİ ÜCRET AÇLIK SINIRIN ALTINDA

Nur, enflasyonun maaşlar üzerindeki etkisine değinerek, “Kamu emekçileri olarak 20 yıl önce asgari ücretin 3,5 katına denk gelen ortalama maaşımız bugün asgari ücretin 1,5 katına indi. Peki, Asgari ücret mi arttı? Hayır. Asgari ücret 20 yıl önce de açlık sınırının altındaydı. Bugün de altında. Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 6.400 yoksulluk sınırı 20.500 TL’yi aştı.  Altı ay önce dolar 18 TL’yi aşınca Kur Korumalı Mevduat Sistemine geçtiler.  “Maliyeti 12 Milyar TL’yi geçmez” dediler. Ama bizim cebimizden alıp bankada mevduatı olan zenginlere aktarılan tutar 150 milyarı aştı. Üstelik dolar birkaç ay içinde hızla yükseldi, bugün 17 TL’ye dayandı. Kısacası bu soygun sisteminin faturası da bize kesildi” ifadelerini kullandı.

Trabzon’da Jandarma Narkotik Timleri nefes aldırmıyor Trabzon’da Jandarma Narkotik Timleri nefes aldırmıyor

öğretmen ve polis maaşı ne kadar

VATANDAŞA BAYRAM MÜJDESİ NASIL VERİLİR?

Nur, iktidarın vatandaşa gerçek bir bayram müjdesi vermek istiyorsa yapması gerekenleri sıralayarak, “Milyonlara gerçek bir bayram müjdesi için, Tüm kamu emekçilerinin, emeklilerin kümülatif maaşı-ücreti 2022 yılı için en az vergi oranı artışı oranı yani %101 oranında artırılmalıdır. Bunun 7,5 puanlık kısmı Ocak- Haziran maaşlarımıza zaten yansımıştır. Buna önce %75 oranında gerçek enflasyon farkı eklenmelidir.  Ardından %7 olan “toplu sözleşme”  artışı eklenmelidir. Mevcut durumdaki gelir vergisi tarifesinde, dilim tavan-tabanlarında veya vergi oranlarında ek bütçeye paralel artış yapılmalıdır. Aksi durumda maaş artışları cebimize girmeden gelir vergisine gidecektir. Son olarak önce iktidarın bütçeyi tek başına belirleyip ardından toplu sözleşme masasında “bütçe imkânlarımız el vermiyor” diyerek bizleri hedeflenen çarpık enflasyon rakamlarına mahkûm bırakma politikasına artık son verilmelidir. Emekçilerin, sendikaların, halkın bütçeye katılma hakkı önündeki engeller kaldırılmalıdır. 2023 bütçesi hazırlıklarına başlanacak olan önümüzdeki Ekim ayında toplu sözleşme masası kurulmalıdır. En düşük kamu emekçisinin geliri maaşında ve eş yardımı, çocuk yardımı, kira yardımı, ulaşım yardımı gibi sosyal ödemelerde yapılacak artışlarla yoksulluk sınırı üzerine çıkarılmalıdır” dedi.