Dedi: Trabzon Kent Konseyi seçimleri yapıldı. Prof. Dr. Hasan Karal 121 oyla yeniden başkan seçildi. Seçimle ilgili önceden hiçbir tartışma yaşanmadı. Kent Konseyi seçimlerini yorumlar mısınız?

Dedim: Muhalif aday Mustafa Yılmaz’ın aldığı 67 oyu neden söylemiyorsunuz? Bize göre bu 67oy diğer 121 oydan daha güçlü ve onun kadar önemli.

Dedi: 67 oy, 121 oydan nasıl daha güçlü olur? Bir tarafta seçimi kazanan bir profesör, diğer tarafta bir STK başkanı. Bir tarafta Trabzonspor, TTSO, TESOB, Baro, Muhtarlar vb. en güçlü STK temsilcileri… Diğer tarafta toplumun isimlerini çok az bildiği STK’lar… 67 oy, 121 oydan neden ve nasıl daha güçlü?

Dedim: 67 oy, bağımsız ve kararlı. Oylarını şehir için kullandı. Şehrin hatırını tüm hatırların üzerinde tuttu. Baskıya, telefona boyun eğmeyen ve kent hassasiyeti yüklü 67 oy… 121 oy ise Büyükşehir Belediye Başkanının bir araya getirdiği ve deyim yerindeyse Belediye icraatlarını destekleyecek STK’lar… Ortada özgül ağırlık var. Kemiyete bakma, keyfiyete bak. Kemiyetin değil, keyfiyetin gücüne bak. Bir profesöre karşı, 1 STK Başkanı… 67 oyun sahibi bu tavırlarıyla Trabzon’a sahip çıkmışlardır.

Dedi: İYİ ama 121 STK Trabzon’a sahip çıkmaz mı?

Dedim: Orasını bilemem. Trabzon’a mı Trabzon Büyükşehir Başkanına mı sahip çıkarlar bilemem. Ama biz TTSO’nun, TESOB’un, Baro’nun , Türk Eğitim Sen’in Muhtarlar Federasyonunun, Memur Sen’in bugüne kadar bu kente yapılan yanlışlıklara ilişkin ses çıkardıklarına tanıklık etmedik. Mesela Değirmendere’de dere yatağına yapılan Terminal vakası… Şehir bir yanda Büyükşehir bir yanda… Bu STK’lardan birinin sesini bile duymadık. Bu STK’larımız daha çok kendi alanlarında veya siyasi arenada tavır belirtiyor. Halbuki Trabzon’un sorunlarını sahiplenen STK’ların hemen tamamı 67 oyun içinde kaldı.

Dedi: Trabzon Barosu’nun muhalif kanatta kalmamasını nasıl yorumluyorsunuz?

Dedim: Belli ki Başkan Murat Zorluoğlu’nun ilişkileri ile alakalı bir durum. Trabzon Baro Başkanı ve yönetimi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve AK Parti’ye karşıt olan Barolardan birisi. AK Parti değerlerine karşı bir yapısı olduğunu hemen her çıkışlarında görüyoruz. Kaldı ki aynı Baro Başkanı bugünkü Barolar Birliği yönetimindedir. Bugünkü Barolar Birliği Başkanı, daha dün terörle mücadeleyi destekleyen bir avukat eleştiren meslektaşına ceza veren bir adamdır. Eşcinselliğe destek veren bir Ankara Barosu eski başkanıdır. Kuran Kurslarına ve Diyanet Teşkilatına ‘ortaçağ karanlığından gelen zihniyet’ diyen anlayışın sahipleridir. Trabzon Baro Başkanı Sibel Suiçmez de bu anlayışın destekçisi ve yönetim ortağıdır. Trabzon’da FETÖ’cü savcılar tutuklandığında ağlayan bir Baro Başaknıdır. Şimdi Zorluoğlu ile olan hukuku dolayısıyla Kent Konseyi yönetiminde Belediyenin yanında yer almasının niçinini yorumlayamam. Belki de seçiminde kendisini kutlamaya giden Zorluoğlu’na Baro’nun bir jestidir. Daha fazla ayrıntıya vakıf değiliz.

Dedi: Kent Konseyi Başkanlığına getirilen Hasan Karal bu kadro ile başarılı olabilir mi?

Dedim: Prof. Dr. Hasan Karal başarılı olsaydı, Rektör Yardımcılığı yaptığı Trabzon Üniversitesi bugün yerlerde sürünmezdi. Hem yeni kurulan bir üniversitede rektör yardımcılığı yapacaksınız hem de Kent Konseyi gibi bir kuruluşa başkan olacaksınız. Bir koltukta böylesi önemli iki karpuz taşıyacaksınız. Geçen iki yıla bakınca gelecek yılları da görebilirsiniz. İkinci husus ise, Kent Konseyi yönetiminin bağımsız olabilmesidir. Sayın Karal o koltukta Zorluoğlu sayesinde oturuyor. Karal ve ekibi bize göre bağımsız proje üretemez. Büyükşehir’in yanlışlarını söyleyemez. Bugüne kadar olduğu gibi Büyükşehir’e ‘arka bahçe’ görevi yapacaklardır. Bir kere kendilerini Zorluoğlu’na teslim ettiler. Onun sayesinde seçildiler. Onun verdiği binada oturuyorlar. Onun verdiği paralarla çalışacaklar. Onun verdiği elemanları çalıştıracaklar. Yani Kent Konseyi bağımsız değil ki. Asla eleştiri getiremezler. Zorluoğlu’na rağmen proje üretemezler. Eleştiriye zerre kadar tahammülü olmayan Zorluoğlu bunu kabullenmez. Hep beraber izleyeceğiz.

Dedi: Size göre Zorluoğlu neden müdahale etti?

Dedim: İşte bunun için. Kendisini eleştiren bir yapı oluşmasın diye... Tam tersine, kendine alkışlayacak bir Kent Konseyi olsun diye…

Dedi: Bu çok önemli ama. Önemli değil mi?

Dedim: Seçimi kaybettiği gibi görülen 67’ler ne olacak. Onların taban gücü ve dinamizmi daha yüksek. Hele hele başkan eli ile seçilen bir Kent Konseyi karşısında.

Dedi: O zaman siz de Yılmaz’ın listesinin 67 oyunu çok önemsiyorsunuz.

Dedim: Elbette çok önemsiyorum. Kentin büyük görünen dinamikleri karşısında dik durabilen ve şehri önemseyen 67 STK’yı nasıl basit görürsünüz. ‘Hayırlı olsun’ deyip hep beraber izleyelim ve görelim.