Sevginin oluşması için bazen kendimizi bir şey yapmaya veya birilerinin bizi sevmesine o kadar alıştırıyoruz ki kendimizi sevmek aklımıza bile gelmiyor. Asıl mesele işte tam burada. En önemli ilişki kendimizle olan ilişkimizdir. İnsanların bizi kabul etmesini, onaylamasını bekliyoruz. Sevgiyi ve sevilmeyi sanki bir tek buna bağlıymış gibi düşünüyoruz. Psikolojik sağlamlık kazanmamızı sağlayacak en önemli şey kendimizi sevmektir. Kendini sevmek bencil olmak anlamına gelmez. Kendini sevmek sadece kendini düşünerek hareket etmek anlamına da gelmez. Kendini sevmeyen insan, kendisine dışardan baktığında değersiz oluğunu düşünür ve hisseder. Sizi aşağı çeken ne varsa geride bırakmalısınız. Peki bunun için önce ne yapmalı?

  1. Duyguları kabullenmek kendini sevmenin ilk adımıdır. Öfkeyi, üzüntüyü güçsüzlük olarak görüp kendinden uzaklaşan birçok insan var. Unutmayın; güçlü olmak zorunda değilsiniz.
  2. Kendinize dürüst olmak her şeyden önce gelmelidir. Kendinizi kabullenmeyi öğrenmelisiniz. Etrafımızda sevebileceğimiz şeyleri bulundurmak bizi daha iyi ve pozitif hissettirir. Kendinizi sevmeniz için kusursuz olmanıza gerek yoktur. Çünkü kimse kusursuz değildir. Önemli olan her şeye rağmen kendimizi sevebilmektir.
  3. Başardıklarınızla birlikte ve başarısızlıklarınızı da kabul etmek erdemdir. Mutluluğa ve sevilmeye layık olmadığınız hissinden uzaklaşmanız gerekli.
  4. Mükemmel olmaya çalışmayın. Kendi potansiyelinize güvenin. İçinden çıkamayacağınıza inandığınız bir durum olduğunda profesyonel psikolojik destek almaktan çekinmeyin.
  5. Güçlü yanlarınızın farkında olun. Sadece başaramadığınız şeylere takılı kalırsanız ilerlemeniz zorlaşır. En başta yapmanız gereken şey kendinizde gurur duyduğunuz, güçlü yönlerinizi belirlemek olsun. Bu sayede kendinizi sevmek için ne kadar fazla nedeniniz olduğunu da görmüş olacaksınız.