Trabzonspor, Süper Lig’in 8’inci haftasında Kayserispor ile deplasmanda karşı karşıya geldi. Bende Kayseri’ye maçın nabzını tutmaya gittim. Kayseri güzel bir şehirdi, güler yüzlü insanlarla tanıştım. Maçta yaşananlar bir yana kimle konuşsam ve “Trabzon’dan geldim” desem artı bir sevgi ve gülümseme ile “kardeş şehir” sözü ile karşılaştım. Anlamadığım ise bu durumun son dönemde oynanan maçlara yansımıyor olması.

Maç saatinin başlamasına yakın misafir tribünlerin girişine gittim, Trabzonspor taraftar grupları otobüslerle Kayseri’ye gelmişti. Büyük bir heyecan hakimdi ve herkes daha merdivenlerden tezahüratlarla geçti. Maça etkileri büyük oldu. Kayseri taraftarlarının sesinin bastırıldığı anlar oldu. 90 dakikada susmadan destek verdiler.

Futbola yakışmayan anlarda yaşandı. Özellikle ikinci devrede Trabzonspor, oyun üstünlüğü kurmaya başladığında ve 61. Dakika sevinmek istediklerinde çok ağır tepkiler verildi. Trabzonspor’un kaptanı Uğurcan Çakır ne zaman topla buluşsa yoğun bir ıslık, hakaretler yapıldı. Yine ikinci golde ekranlara yansıyan bir an, Trabzonspor kulübesine ve sahaya yabancı maddeler atıldı bunların bazıları futbolculara denk geldi. Kardeşlik nasıl böyle düşmanlığa döndü anlamak mümkün değil…

Oyuna gelecek olursak, Milli arada dinlenmeyi hedefleyen Trabzonspor’da aslında oyuncular pek de dinlendi denilemez. Bazı oyuncular milli takım dönüşü sadece son taktik antrenmanında bulunabildi. Yine de bu kadar kaliteli oyunculardan oluşan bu kadronun artık kendini göstermesi gerek. İlk yarı kaçan 5 pozisyon olmasına rağmen, dengesiz bir oyun oynanıyordu.

Basın toplantısında da sorduğum soruda, “yaptığım değişikliklerden olumlu sonuç aldım” diyen Abdullah Hoca’ya katılıyorum. Umut ve Yusuf maça farklı bir form kazandırdı. Umut Bozok, Marc Bartra ve Marek Hamsik’in isteği azmi ve hırsı, sahaya bakınca dikkat çekiyor. Son dönemlerde geri dönüşlerin takımı olan Trabzonspor’da oyun planın uygulanması, düzen ve iletişim oturursa yeniden maçın başından itibaren baskılı oynayan bir takım izlemeye başlayabiliriz. Sonuca gelecek olursak maçta yorulduk ama Trabzon’a 3 puan ile döndük…