Katar’da düzenlenen 2022 Dünya Kupası’nda LGBT’ye karşı duruş sergilendi Katar “One Love” kol bandını yasakladı.

Flaş Gelişme! Yabancı VAR hakemine onay verildi Flaş Gelişme! Yabancı VAR hakemine onay verildi

2022 Dünya Kupası Katar’da gerçekleştiriliyor. Dünya Kupası’nın açılışı pazar günü oynana Katar-Ekvador maçıyla yapıldı. Ancak açılışın önüne geçen bir tartışma yaşandı. İngiltere Milli Takımı Kaptanı Hary Kane, LGBTİ  topluluğuna desteğini göstermek için 2022 Dünya 'One Love' kol bandını takmaya karar verdiğini açıkladı.

Ancak Katar'da oynanan 2022 Dünya Kupası'nda Harry Kane ve İngiltere'nin 'One Love' kol bandını takmasına izin verilmeyeceği bildirildi. FIFA'nın pazar günü takım yetkilileriyle standart bir toplantı düzenlediği ve kurallar gereği maçlarda ekstra ekipman takılmasına izin verilmediği öğrenildi. Takan kaptanların ise maçın başlangıcında sarı kart ile cezalandırılacağı belirtildi.

PARA CEZASINI GÖZE ALMIŞLARDI

FIFA talimatlarına göre Dünya Kupası’nda takım kaptanları kurumun belirlediği bantları taşımak zorunda. FIFA Başkanı Infantino'nun turnuvanın bir gün öncesinde açıkladığı bu karara karşın yedi ülkenin para cezasını göze alarak “One Love” bantlarını taşıyacağı gündeme gelmişti. Ancak takımlar uygulanabilecek diğer cezalardan dolayı bu karardan da vazgeçtiler.

KANE KOL BANDI TAKACAK 10 KAPTANDAN BİRİYDİ

İngiliz oyuncu Harry Kane, gökkuşağı renklerini içeren bir kalpten oluşan One Love kol bandını takacağını belirten 10 kaptandan biri. Kane, "One Love kampanyasını destekleyen milli takım kaptanları arasına katılmaktan onur duyuyorum" açıklaması yapmıştı. One Love kol bandı kararı alan 10 ulusal takımdan dokuzu, eşcinsel ilişkinin suç sayıldığı Katar'da yapılan turnuvaya katılmaya hak kazandı. One Love girişimi Hollanda tarafından oluşturuldu ve Belçika, Danimarka, Fransa, Almanya, Norveç, İsveç, İsviçre, Galler ve İngiltere tarafından desteklendi.