Almanya’nın Dortmund kenti, 2014 yılında yapılan karşılıklı görüşmeler sonucunda kardeş şehir olarak ilan edilmişti. Kardeş şehir Dortmund ise geçtiğimiz günlerde skandal bir bildiriye imza attı. Bildiri Trabzon’da büyük yankı uyandırdı. Bildiri, Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisine taşındı. Meclisi yöneten başkanvekili Ataman ise bildiriyi sert bir dille kınadı.  Bildirinin konusu ise, Türkiye’nin Suriye ve Irak’a yapılan operasyonların kınanması. Önergeyi ise belediye meclisine Sol Parti veriyor ve Türkiye’nin kınanmasını istiyor. Meclise sunulan bildiri ise Belediye meclisine taşınan önerge, Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hıristiyan Demokrat Partili (CDU) üyelerin oyu ile meclisten geçti. Oylamada sadece Türklerin kurduğu BVT'li meclis üyesi 'Hayır' dedi.

Aranan şahıslar Trabzon'da yakayı ele verdi! Aranan şahıslar Trabzon'da yakayı ele verdi!

Ataman-1

BAŞKANVEKİLİ ATAMAN SERT ÇIKTI

Dün Trabzon Büyükşehir Belediyesi Meclisi kasım ayının son toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıyı başkanvekili Atilla Ataman yönetti ve konuyu gündeme bizzat getirdi ve sert çıktı. “Katliam denince aklıma, 2. Dünya Savaşı ve Almanya geliyor” ifadelerini kullanan Atilla Ataman’ın konuşması şu şekilde:

“MECLİS BİLGİ SAHİBİ OLMALI

 “Bu bilginin paylaşılmasını çok da değerli buluyorum. Sabah Gazetesi’nin Almanya baskısında da haber olmuş zaten. Malumunuz biz Dortmund Belediyesi ile kardeş şehiriz. 2014 yılında kardeş şehir olmuşuz. Ancak İstanbul’daki patlamanın tesadüf olmadığını, kendi içinde birbirini yiyen Avrupa’nın tarihi süreçteki haçlı seferlerini düzenlerken nasıl bir ve beraber olduğunu gösteren işaretler bunlar. Tabi bundan bütün Almanya’yı ve Dortmund Belediyesini sorumlu tutamayız. Ancak yetkiyi veren bu Meclis olduğu için Meclisinde bilgi sahibi olması lazım.

“PİŞKİNLİĞİN BU KADARI”

26 Ekim 2022 tarihinde sol parti olan Die-Linke, Türkiye’nin Kuzey Irak ve Kuzey Suriye savaşını kınama önergesinin Dortmund Belediye Meclisinde görüşülmesini talep etmiş. 10 Kasım 2022 tarihinde de Dortmund Belediye Meclisine gelmiş bu talep. İlgili partinin önergesi mecliste bazı partiler tarafından onaylanmış. Önergeye sadece AFD, FDP ve BVT partileri ret oyu vermiş. Önergeyi veren Die-Linke, bu bildirinin kardeş şehir olan Trabzon’a bildirilmesini de talep etmiş. Yani Türkiye aleyhine bir karar alıyorlar ve bunun da kardeş şehir statüsündeki Trabzon’a bildirilmesini de talep ediyorlar. Yani pişkinliğin bu kadarı.

“DORTMUND MECLİSİ TÜRKİYE’Yİ KINADI”

Dortmund Belediye Meclisi, Türkiye’nin Kuzey Irak ve Suriye’deki onlara göre kararda bulunmasını kınıyor. Uluslararası hukuku ihlal ettiğimiz iddiasında bulunuyor. Ve Cristian Gebel şu konuşmayı yapıyor, ‘Son zamanlarda Türk Ordusu Kuzey Irak ve Kuzey Suriye’de saldırılar düzenliyor. Dortmund’da Kürt kökenli insanlar da yaşıyor. Türk Ordusu ve İslamcı Milisler, Afrin ve Kobani’ye defalarca saldırıp işgal etmiş, 2018’den bu tarafa da Rojova’daki pek çok kişi anavatanlarını terk etmek zorunda kalmış. Bunların yüzde 90’ı Türkiye’ye gelen Arap kökenli Suriyelilerdir. Almanların Kürt yurttaşları ve Kürtlerin çoğunluklu olduğu bölgede yaşayan diğer insanlar dayanışmayı ve desteği hak ediyormuş. Türkiye 4 yıldır Afrin’i ele geçirmiş. Buradaki nüfus yüzde 20’ye gerilemiş. 500 bine yakın geri dönüşünü sağladığımız Suriye vatandaşı var. Suları kesilmiş yani Fırat’ın önüne herhalde yeni bir baraj koyduk. Tarım yok olmuş yani gümbür gümbür orayı bombalayanlar sanki bizleriz’ diyor.

“BVT REDDETTİ”

BVT temsilcisi Emre Güleç kardeşimiz de söz almış, ‘Dortmund’da Suriye kökenli birçok kişi gelmiştir. Bizim ilk görevimiz bu insanlara güvenlik ve barış sağlamaktır. Dernekler ve camilerde bu kişiler hep bir aradadır. Dortmund’da yaşayan ve gelen Müslümanlarla camilerimizde beraber dua ediyoruz. Ramazan ayında beraber oluyoruz. Ülkeler arasında oluşan bazı olumsuz şeyler maalesef bazen şiddete yol açıyor. Die-Linke partisinin sunduğu bildirge buna bir çözüm sağlayamaz ve bunu Trabzon’a iletmemiz de yardımcı olmayacak. Tam tersi ilişkilerimize zarar verecektir. Bu sebepten dolayı biz BVT olarak bunu reddediyoruz’ diyor.

“BELEDİYE BAŞKANI TRABZON’U SORUMLU TUTMADI”

SPT Parti temsilcisi Carla Noymann da ‘hangi ülkeler arasında olursa olsun savaşı desteklemeyeceğiz. Türkiye’nin Suriye ve Irak’ta yaptığı savaşlarda maalesef insanlar zor durumda kalıyor. Bunun için diplomasi gerekli kardeş şehir ilişkisi arkadaşlık kurmak içindir. Etkinliklerde bulunmak içindir. Kritik meselelerde görüşebilmekteyizdir. Asıl mesele ve konu Türk devletine gitmelidir. Trabzon’a değil. AFD temsilcisi de biz Dortmund Belediyesi olarak böyle büyük meselelere burnumuzu sokmayı doğru bulmuyoruz. Ülkeler arası meselelere karışmamamız gerektiğini düşünüyorum. Dilinke’nin farklı amacı olduğunu düşünüyorum. Tabii ki bizler de savaşa karşıyız. Sayın Emre Güleç’e tamamen hak veriyoruz ve destekliyoruz’ ifadelerini kullandı. Dortmund Belediye Başkanı Thomas Westphal da, ‘Benim için kardeş şehirlik çok önemlidir. Bu olaylardan dolayı Trabzon’u kesinlikle sorumlu tutmayacağız’ diyor ve oylamaya sunuyor.

“GEREKLİ TEMASLARI KURDUK”

Belediye Başkanının duruşunu olumlu bulmakla birlikte Türkiye’yi sorumlu tuttukları her olayın Trabzon’u 10 kat daha sorumlu tutacağını, Trabzon’un Türkiye olduğunu, Türkiye’nin de Trabzon olduğunu buradan bu Meclis aracılığıyla duyurmak istiyoruz. Kaldı ki diğer taraftan biz Belediye Meclisi olarak bu ilişkileri kurarken devlet olmanın gereği olarak Dışişleri Bakanlığı ile adım atmayı uygun görüyoruz. Gerekli değerlendirmeyi bütün yönleriyle yaparak bu konuda, atılması gereken adım neyse onu atarız.

 “GELECEK MECLİS TOPLANTISINDAN GEREKEN NEYSE ONU YAPARIZ”

3,5 milyona yakın yurttaşımızın yaşadığı bir memleketi konuşuyoruz. Burada sorumluluk çerçevesinde bunu yaparız. Ancak işin bu tarafını kaşıyanlar Türkiye’nin haklı meselesinde bu tür atraksiyon yapmaya çalışanlara araştırmadan verilecek bir cevap da şimdi aklıma geldi. Öldürme, katliam filan deyince aklıma 2. Dünya Savaşı ve Almanya geliyor. Bunu da buradan belirtmem lazım” ifadelerini kullandı. Başkan Vekili Ataman, sözlerinin sonunda gerekli değerlendirmelerin yapılıp, ilgili kamu kuruluşları ile de temas kurularak konu ile ilgili gerekli cevabın önümüzdeki meclis toplantısına verileceğini söyledi.”

“ARAŞTIRILMASI LAZIM”

Konuyla alakalı söz alan CHP Grup Başkanvekili Turgay Şahin konunun araştırılması gerektiğini ifade ederek, “2014’te Dortmund kardeş şehir ilan edilirken meclisteydim. Bu Dortmund meclisinde 2 arkadaşımız vardır. Buralara da geldiler. Bizden de gidenler oldu. AK Parti meclis üyeleri ve CHP meclis üyeleri de oraya gitti. Trabzonlu meclis üyeleri de var orada. Oralı meclis üyeleri de var ve bazı şeyleri kaşımaya alışanlar vardır. Bunun araştırılması lazım.  araştırılmadan da kardeşliğe zarar vermemek lazım." şeklinde konuştu.