Giresun'un Kurtuluş Savaşı'ndaki kahramanlığı iki gönüllü alayla beyaz perdeye taşınıyor.

42. ve 47. Piyade Tümenlerinin gönüllü Alayı'nın vatan savunması bir film haline getiriliyor. Giresun Belediyesi tarafından hazırlanan ve Şebinkarahisar'da çekimleri devam eden kısa film, Sakarya Meydanı Savaşı'nın gerçekleştiği Polatlı Haymana Mangal Dağı bölgesinde düşmanla savaşan Giresun halkının kahramanlığını anlatıyor.

Karadenizlilerin Kurtuluş Savaşı'ndaki kahramanlığı beyaz perdeye taşınıyor (3)

Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, kentte herhangi bir işgal olmamasına rağmen yaklaşık 5 bin kişi ile 42. ve 47. yüzyıllarda Gönüllü Alayı'nı çıkaran ve vatan savunmasına katılan Giresunlu kahramanların kısa bir filmini yaptıklarını söyledi. Söz konusu iki alay hakkında birçok tarihi araştırma yapıldığını, ancak görsel bir çalışma yapılmadığını, bu nedenle filmler üzerinde çalıştıklarını belirten Şenlikoğlu, şunları söyledi: Şenlikoğlu, “Filmde 42. ve 47. Gönüllü Alay'ın dönem içerisinde vatan savunmasına olan katkıları anlatılmaktadır. Bu çalışma inşallah 30 Ağustos öncesinde gösterime girecek. Binlerce şehitten bahsediyoruz. 42. ve 47. Gönüllü Alaylar içerisinde yaşları belki 15 ile başlayan, kendi topraklarından, kendi köylerinden vatan için arkasına bakmayarak yürüyüp gittikleri o savunmayı film ile anlatmak istiyoruz. Onların yaptığı kahramanlığı gelecek nesillere anlatmak bizim için bir vefa borcudur" dedi.

Denize giren genç bacağına mermi gelince neye uğradığını şaşırdı Denize giren genç bacağına mermi gelince neye uğradığını şaşırdı

Karadenizlilerin Kurtuluş Savaşı'ndaki kahramanlığı beyaz perdeye taşınıyor (4)

“Giresun’a özel bir statü verilmeli”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Milli Mücadele kahramanı Topal Osman Ağa’nın itibarının hukuken iade edilmesi amacıyla TBMM Başkanlığına verdiği kanun teklifini de değerlendiren Başkan Şenlikoğlu, “Giresun’dan gönüllü alayları oluşturarak Kurtuluş Savaşı'nda yararlılıklar göstermiş Topal Osman Ağa’nın iade-i itibarının verilmesinden memnuniyet duyarız. Bu anlamda MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin verdiği kanun teklifini destekliyoruz. Tabii ki karar yetkili mercilere aittir. Bunun yanı sıra şehrimizin Milli Mücadele'ye katkısını anlatmaya çalışıyoruz. Tabii biz de vatan savunmasında şehrimize özel bir statünün, özel bir ismin verilmesinin getireceği katkılar olacağına inanıyoruz ve doğru da bir yaklaşım olur” dedi.

Karadenizlilerin Kurtuluş Savaşı'ndaki kahramanlığı beyaz perdeye taşınıyor (5)Karadenizlilerin Kurtuluş Savaşı'ndaki kahramanlığı beyaz perdeye taşınıyor (1)Karadenizlilerin Kurtuluş Savaşı'ndaki kahramanlığı beyaz perdeye taşınıyor (2)