Karadeniz’de yetişen kokulu üzüm olarak bilinen İsabella üzümü ve karayemiş, sağlık sektöründe kullanılmak amacıyla çalışmalara başlandı. İnovasyon ve Biyoteknoloji Merkezinde yapılan çalışmalarda etken madde tespit edilen kokulu üzüm hücre yenileme kremi olarak piyasaya sürülecek. Karayemiş ise kanser tedavisinde kullanılacak ilaç olacağına işaret edildi.

Kokulu üzüm hücreye, karayemiş kansere ilaç olacak (4)

Trabzon’da kurulan İnovasyon Ve Biyoteknoloji Merkezini işlevsel hale getirmek amacıyla bölgede yetişen ürünlerin işlenerek sağlık sektörüne kazanılması hedefleniyor.

Avusturya ilaç enstitüsü ve Alman Kura firmasıyla yapılan ortak çalışma sonucu kokulu üzümden hücre yenileyen organik krem üretilerek Visamari markasıyla dünya piyasasına sürülecek.

Hacısalihoğlu, Avusturya ilaç enstitüsüyle ortak çalışma yapıldığını formülasyonunu yaptığı dünyanın en büyük firmalarından Alman Kura firmasıyla çalışılarak Visamari markasını tescillendirerek son aşamaya gelindiğini kaydetti.

2b56-tekirdag-recel-uzum-fidani1_min

SON NOKTAYA GELİNDİ

Hacısalihoğlu, “Kokulu üzümü alarak dünyada kimlerle çalışabileceğimizin tespitiyle ilaç mümessiline protokol imzalattık. Yapmış olduğumuz çalışma neticesinde kokulu üzümde etken madde nedir, nasıl ticarileştirilebilir konusuyla ilgili çalışma başlattık. İlk veriler bunu krem, özellikle hücre yenilemede dünyadaki örneklerine göre 6-7 kat daha fazla iletken maddesi özelliği olduğunu belirlemek suretiyle çok daha faydalı. Alman firmasıyla yapmış olduğumuz çalışmada formülasyonunu onlar yapacak. Dünya çapında firma. Hangi aşamaya geldik? Son noktaya geldik söyleyebiliriz.

‘VİSAMARİ’ MARKASI TESCİLLENDİ

Ticarileşmesiyle ilgili bir markaya ihtiyacımız vardı. ‘Visamari’ diye bir marka. Latince bir isim. Uluslararası ürün olarak hazırladığımız için bizim tescilli markamız.  Son noktaya geldik. Ticarileşmesi konusunda elimizde 2 ton civarında bir etken madde elimizde hazır beklemekte.

Kokulu üzüm hücreye, karayemiş kansere ilaç olacak (1)

Küçükçekmece'de "Trabzon Rüzgarı" sona erdi! Küçükçekmece'de "Trabzon Rüzgarı" sona erdi!

KAS HASTALIĞI VE ALZHEİMER..

Bu merkeze bağlı olarak yine geçen yıl Japonya Tokyo Üniversitesinde yapılan araştırmayla kas hastalığı ve Alzheimer’a kullanılan etken madde olduğunu tespit ettik.

KANSER TEDAVİSİNDE KULLANILACAK

Bölgemizin şehrimizin önemli bir ürünü olan karayemiş, bunu da yine gönderdik. Karayemişte kanserle ilgili ilaç konusunda etken maddenin tespit edildiği, çalışmalarımızın devam edeceğini belirtmek istiyorum.” açıklamalarında bulundu.