Trabzon haber basını temsilcileri Rize’nin dikkat çeken projelerinden biri olan Çay Çarşısı’na ziyaret düzenledi.

Rize Ticaret Borsası ve Rize Çay Çarşısı yöneticileri, Trabzon basını ile bir araya geldi. Yapımı devam eden Çay Çarşısı’nda düzenlenen basın toplantısına; Rize Ticaret Borsası Başkanvekili Sedat Abanoz, Rize Çay Çarşısı Genel Müdürü Hasan Önder ve Trabzon basınının temsilcileri katıldı.

Gazetecilere Çay Çarşısı’nı tanıtan Rize Çay Çarşısı Genel Müdürü Hasan Önder, proje hakkında bilgiler verdi. Bu projenin sadece Rize için değil Karadeniz Bölgesi için önemli bir çalışma olduğundan bahseden Önder, “Doğu Karadeniz bölgesinde, Rize’de Ticaret Borsamızın öncülüğünde bir proje başlatıldı. Çay çarşısı projesi, 12-13 senelik bir çalışma. Dünya genelindeki örneklerine bakarak çalışmalar yaptık. Dünyada sudan sonra en çok tüketilen içecek çay olarak biliniyor. Avrupa’ya en yakın çay üretim alanında bulunuyoruz. Ama bu proje, bir cazibe merkezi olacak ve çay turizminin önünü açacak bir çalışma oldu. Dünyanın en büyük bardağı olarak bir bardak inşa ettik.” Dedi.

CHP’Lİ Söğüt: Üretici ve tarımsal üretim desteklenmeli CHP’Lİ Söğüt: Üretici ve tarımsal üretim desteklenmeli

ÇAY TÜKETİMİNDE BİRİNCİYİZ!

Karadeniz Bölgesi’nde üretilen çay kapasitesi ile dünya sıralamasında önemli bir konumda olduğunu söyleyen Önder, “Çay alanında dünyada beşinci büyük üreticiyiz. Dünyada da çayı en çok tüketen ülkeyiz. Kişi başına 4 kiloluk bir tüketim söz konusu. Çayın ve ticaretin merkezi olan Çay Çarşısı’nda 23 tane çay evi var. Bu çarşıya dünyanın birçok yerinden alıcılar geliyor. Hollanda’dan Fransa’dan gelen kişiler buradan çay alıyor. Bu çay bardağının cazibesiyle birlikte Türk çayında böyle gelişmeler yakaladık. Rize’nin turizmine katkı sağlamak için Çay Çarşısı’nda, Anzer Balı ve Rize bezi gibi coğrafi işaretleri ürünleri de satmaya başladık. Ayrıca çarşıda 3 tane de çay evimiz var. Bu çay evlerine gelerek keyifle çay içip sohbet edebileceğiniz yerler mevcut. Asıl önemli olan ve cazibe yaratansa Tea Tower ya da Bardak Kule dediğimiz o dünyanın en büyük bardağı. Teras katı ile birlikte 8 kattan oluşan Bardak Kule’de ticari amaç güdülmüyor. Gelen ziyaretçilerin içeride “Vay be!” diyebileceği aktivite alanları yaratmak istedik. İçeride 13D sinemamız mevcut. Topraktan bardağa çayın hikayesini Rize’nin eşsiz doğasıyla aktaran bir sinemamız da olacak. Çay Çarşısı’nda Sanat Galerisi ve müze ile ilgili çalışmalarımız sürüyor. Çay tarihini görebileceğiniz bir müze olacak.” Diyerek projenin detaylarını dile getirdi.

Çay Çarşısı’nda bulunan Bardak Kule’nin dünyada eşi benzeri olmadığına değinen Genel Müdür Önder, projenin rekora aday olduğunu belirtti. Bardak Kule’nin Guinness Rekorlar Kitabı’na girmesi için çalışmaları olduğunu dile getiren Önder, “Dev çay bardağı Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye aday çünkü böyle bir bardak yok dünyada. Kategori olarak direkt bardağa girmediği için beklemedeyiz. Guinness Rekorlarında yeni bir kategori açılması lazım, onu bekliyoruz. Bardak Kule’de 1543 metrekare kapalı alan var. Terasın genişliği de 280 metrekare ve ciddi bir genişlik.” Dedi.

Çay Çarşısı projesinin uzun zamandır planlanan bir proje olduğunu belirten Rize Ticaret Borsası Başkanvekili Sedat Abanoz, “Bu projenin hayalini 13 yıl öncesinde kurmuştuk. Gereken şartlarda bugün bu projeyi tamamlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu proje çaya, sektöre, bölge insanına ve Karadeniz Bölgesine ciddi katkılar sağlayacak. Çayın sürdürülebilir olması için bu proje önemliydi. Çay Çarşısı ile birlikte özel üretim yapan firmalarımızı tek çatı altında topladık. Bölgemize hayırlı olur umarım.” İfadelerini kullandı.

“Çay Çarşısı’nı pazarlama ve dünyaya tanıtma konusunda çalışmalar yapıyor musunuz?” sorusuna cevap veren Rize Çay Çarşısı Genel Müdürü Hasan Önder, dünya genelinde çalışmalar yürüttüklerini belirterek, “Dünyada 7 milyon ton civarında bir çay üretimi var. Bu üretimin başlıca noktası 2 milyondan fazla üretimle Çin’de yapılıyor. Dünyadaki bütün çay profesörleri ile bizim network’ümüz var. Dünya Çay Komitesi, Uluslararası Çay Yarışması ve çay organizasyonları şeklinde dünya genelinde bütün dostlarımızla irtibatımız devam ediyor. Amacımız çay sektöründeki alıcıların buraya gelmesi ve buradaki çay turizmine ilgi göstermesi. Ekim ayında, o çay profesyonelleriyle bir etkinlik yapacağız. Türk çay kültürünün ve Çay Çarşısı’nı tanıtmak için.” Dedi.

‘EN’LERİN PROJESİ

Çay Çarşısı projesi ile fark yaratmayı amaçladıklarını da vurgulayan Önder, “Bunların dışında asıl amacımız ‘En’ olarak anılmak. En büyük, en geniş… Öyle bir şansı da yakaladık. Guinness Rekorlar Kitabı’na aday olmak Çay Çarşısı’nın cazibesini ön plana çıkarıyor. Çay çarşısının bir fotoğrafının altına sosyal medyada 2 bin 500’den fazla yorum yapıldı. Bu da bize ne kadar başarılı bir iş çıkardığımızı, bölgeye veya çay sektörüne nasıl bir katkı sağladığımızı gösteriyor. Sosyal medya ve basına yansıyan haberlerle Çay Çarşısı’nın itibarı artıyor. Yabancı bir misafirimizle sohbet ettik ve 1 ay önce Al Jazeera kanalında Çay Çarşısı’nı gördüğünü söyledi. Azerbaycan’da da bir basında ince belli bardak kulemizin haberini gördük. Bu çok hoştu. Dünya basınında ciddi bir şekilde yer bulduğumuzu düşünüyoruz. Bunun yanı sıra gelen ziyaretçilerimiz Bardak Kule ile esprili fotoğraflar çekerek sosyal medyada yayınlıyor. Önümüzdeki dönemlerde bu fotoğraflar arasında bir yarışma ya da bir sergi düzenleyebiliriz.” İfadelerini kullandı.

Hasan Önder, Çay Çarşısı’nın ne zaman açılacağı yönündeki sorulara da açıklık getirdi. Çay Çarşısı’nda teknik hazırlıkların henüz tamamlanmadığını belirten Önder, “Çay çarşısının resmi açılışı henüz yapılmadı. Küçük inşaat aşamaları devam ediyor. Teknik kısımlarda çalışmalar sürüyor. En kısa sürede tamamlayarak misafirlerimize açmak istiyoruz çarşımızı. Çay Çarşısı’nın açılışını Cumhurbaşkanımızın yapmasını arzu ediyoruz. Rize Havaalanı’nın açılışına yetiştiremedik ama Cumhurbaşkanımızın programına göre açılış tarihini planlayacağız.” Dedi.

Kuzey Ekspres / Hatice Üneş