Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Filyos Limanı'na gelerek bölgedeki çalışmları inceledi.

Sosyal konut projesinin başlayacağı tarihi Cumhurbaşkanı açıkladı! Sosyal konut projesinin başlayacağı tarihi Cumhurbaşkanı açıkladı!

Ardından Karadeniz gazını Filyos'a taşıyacak boru serim işlemini gerçekleştiren Castorone Gemisi ve modernizasyon çalışmaları devam eden Oruç Reis Sismik Araştırma Gemi'lerine geçerek bilgi alan Bakan Dönmez açıklamalarda bulundu.

FdFITsWXkAA_wXl

Bakan Dönmez sözlerine şöyle ifadelerle başladı: "Donanım ve yazılımla alakalı birtakım modernizasyon çalışmaları vardı. Oruç Reis sismik araştırma gemimiz daha çok iki boyutlu sismik araştırmalar yapmak üzere hazırlanmıştı daha önce. Şimdi bu da Barbaros Hayrettin Paşa'da olduğu gibi üç boyutlu sismik araştırma yapabilecek hale geliyor, ekipmanların şu anda montajı devam ediyor. Bir ay içerisinde inşallah buradaki modernizasyon çalışmalarını tamamlayacağız ve yeni görev yerine yollayacağız. Toplamda 8 bin çalışanımız, projede çalışmalarını aralıksız sürdürüyor."

İlk gaz Mart ayında

FdFITsVWYAAhDx4

İlk gaz çıkışının mart ayında olacağını anlatan Dönmez, "BOTAŞ'ın ölçüm istasyonu yüzde 80 civarında tamamlanmış durumda. 15 Ekim'de teste hazır hale gelecek. Boru hatlarının da yüzde 70'i tamamlandı, karadaki bu çalışmalar da inşallah kasım ayı içerisinde tamamlanmış olacak. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi inşallah insanımıza, vatandaşımıza Cumhuriyet'imizin 100. yılının ilk çeyreğinde mart ayı içerisinde ilk gaz akışını gerçekleştirmeyi planlıyoruz." açıklamalarında bulunud.