Karadeniz Bölgesi’nin ilk ve tek kamuya bağlı tüp bebek merkezi Trabzon'da açılıyor.

Nurullah Cabri - Tüp bebek tedavisi günümüzde insanların ulaşmakta çok zorluk çektiği tedavilerden birisi. Çiftler çocuk sahibi olmak için bu tedaviyi birkaç kez uygulamak zorunda kalabiliyorlar. Tedavi ise çoğunluk özel merkezlerde veya üniversitelerin bünyesindeki tıp fakültelerinde yapılıyor, yapılıyordu. Ancak bugün Trabzon’da hem şehre hem de bölgeye hizmet verecek ve tamamen kamu bünyesinde olan tüp bebek merkezi açılıyor. Merkez, Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kaşüstü Kampüsü’nde hizmet verecek.

Devlet eliyle kurulan ilk merkez Trabzon'da hizmet verecek

Trabzon’da yeni bir sağlık merkezi kuruldu. Açılışı bugün gerçekleşecek ve Trabzon Tüp Bebek merkezi kavuşacak. Bu merkez devlet eliyle Karadeniz Bölgesi’ndeki ilk kamu tüp bebek merkezi olma niteliği taşıyor. Merkezin birinci derece sorumlusu ise Yeşim Bayoğlu Tekin.  Tekin,  Sağlık Bilimleri Fakültesi’ne bağlı tüp bebek merkezi için adeta Trabzon’u ayağa kaldırdı. Trabzon’daki medya kuruluşlarını birkaç kez aradı. Hatta Trabzon dışındaki yerlere de telefon etti ve herkesi açılışa davet etti. Açıkçası bu merkez Trabzon’u ve yakın illerde yaşayan herkesi ilgilendiren bir yer olacak. Biz de merkezle ilgili sorularımızı Prof. Dr. Yeşim Bayoğlu Tekin’e yönlendirdik ve samimi cevaplar aldık. İşte Tekin’in cevapları:

Trabzon'daki bu merkez neden önemli ?

“Bu merkez çok önemli. Buranın bilinirliği artmalı. Bunun için herkese ulaşmak istiyoruz. Kamunun önemli bir hizmeti. Kamuda tüp bebek tedavisi çok yaygın olarak uygulanmıyor. Genellikle özel sektörde yapılıyor ve maliyeti çok yüksek. Ekonomik boyutta da insanları etkileyen bir tedavi. Bu yüzden biz üç yıldır bir uğraş içerisindeydik. Hastanemize bu hizmeti kazandırmak için çok ciddi çalışmalar yaptık. Sonuçta emeklerimiz karşılıksız kalmadı. Bu iş için embriyoloji bölümden Emine Aksoy hocamızla çok fazla çalıştık. Ayrıca İl Sağlık Müdürümüz Dr. Hakan Usta ve başhekimiz Prof. Dr. Süleyman Türedi  bu nokta bize çok yardımcı oldular. Ekonomik tedbirlere takıldığımız için süreç içerisinde biraz yavaşlama yaşadık. Bu yüzden üç yıl sürdü. Ancak sonunda merkezimizi açıyoruz.

Trabzon hurması tatlısı nasıl tarifi, nasıl yapılır? Trabzon hurması tatlısı nasıl tarifi, nasıl yapılır?

Tüp bebek merkezi Trabzon'da nerede hizmet verecek?

Tüp bebek merkezimiz Kanunu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Kaşüstü Kampüsü’nde hizmet verecek.  Oldukça donanımlı olan merkezimizde, hastalarımıza her türlü tedavi hizmetini sağlayacağız. Özellikle çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerimize hizmet vereceğiz. Bunların dışında genç yaşta kanser tedavisi görmek zorunda olan ve doğurganlık yeteneğini kaybetme riski altındaki genç kadınlara tedavi hizmeti vereceğiz. Yumurtalıklarında erken yaşlanma nedeniyle ileriki yaşlarda çocuk sahibi olamayacak kadınlara da tedaviler uygulayacağız. Ayrıca erkeklerde de kanser hastası olan veya ağır tedavi görmesi gereken hastalara ileride çocuk sahibi olabilmeleri sperm dondurma işlemi yapıp bir banka oluşturacağız. Bu yönden de hizmet vereceğiz.

BU TESİS KURULURKEN SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ ARKANIZDA DURDU MU?

Bizim hastanemiz Sağlık Bakanlığına bağlı bir hastane. Bakanlığın desteği ile bu hastaneyi açtık. Tamamen kamuya ve Sağlık Bakanlığına ait bir hastane ve merkez burası.  Bakanlığın koyduğu kriterleri karşılayan her çift bu tedaviden faydalanacak. Bunun için ekstra bir ücret talep edilmeyecek.

BURASI DAHA DAR GELİRLİLER İÇİN OLUŞTURULAN BİR MERKEZ Mİ?

Burası daha dar gelirli ve tedaviye ulaşması daha zor olan çiftler için oluşturulan bir merkez. İyi ve tecrübeli bir ekibimiz var. Aslında bizim kapımız her türlü tüp bebek hastasına açık. Ama hedef kitleniz neresi dersek, dar gelirli ve tedaviye ulaşmakta sıkıntı yaşayanlar için burası önemli bir merkez olacak.  Zaten bu tedavinin fiyatları çok arttı. Artık orta gelirli vatandaşlar bile gerektiğinde bu tedaviyi karşılayacak bütçeye sahip olamıyor. Onlar için de bu çok önemli bir tedavi. Ayrıca bu tedavi tek bir sefer uygulama ile her zaman başarıya ulaşmıyor. Bazen 3-4 tedaviden sonra oluyor. Bu nedenle bizim kapımız herkese açık. Ama öncelikli olarak bizim hedef kitlemiz, yıllardır çocuk hasreti çeken fakat maddi nedenlerden dolayı bu hizmete ulaşamayanlar.

TÜP BEBEK MERKEZİ BÜTÜN BÖLGEYE Mİ HİTAP EDECEK?

Merkezimiz bütün bölgeye hitap edecek. Burası zaten Sağlık Bakanlığı bünyesinde Karadeniz Bölgesi’ndeki ilk ve tek merkez olma niteliği taşıyor. Karadeniz’de birçok merkez var. Bunları birçoğu özel merkez.  Bunun dışında KTÜ Tıp Fakültesi ve Ondukuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bünyesinde bu hizmet veriliyor. Biz kamu anlamında ilk olacağız. Bu da hem şehrimiz hem de ülkemiz için kıymetli bir şey. Zaten bu merkez sadece Trabzon’a değil, aynı zamanda komşu illerimize de hizmet verecek. Hatta yurtdışına da hizmet vermeyi planlıyoruz. Zaten yurtdışından da talepler var. Sağlık turizmi konusunda da adımlar atacağız. Zaten tüp bebek aşamasından önceki tedavileri uyguluyorduk. O noktada pek çok hastaya tedavi şansı sunduk. Bundan sonra tüp bebek kısmıyla da devam edeceğiz.

Tüp Bebek merkezinin kapasitesi yeterli olacak mı?

Evet yeterli olacak. Zaten biz bu merkezi planlarken bunu göz önünde bulundurarak yaptık. İlk olarak yapılacak şehir hastanesinde olması planlanan bir merkezdi. Ancak biz o kadar beklemek istemedik. Yapılırken küçük bir merkezde olmasını istemedik. Bu yüzden kapasite olarak şehir hastanesi yapılacak merkezin kapasitesine yakın bir tüp bebek merkezi yaptık.

BU İŞİ NEDEN BU KADAR ÇOK ÖNEMSEDİNİZ?

Burası benim memleketim. Ben burada doğdum, büyüdüm. Trabzon bizi istediği sürece biz burada olacağız. Önemli bir hizmette veriyoruz. Memlekete ve halkımıza hizmet vermek için aşkla bu işi yapıyoruz. Çok özveri isteyen bir iş, gecemizi gündüzümüze katarak çalışıyoruz. Tek eksik yanımız buydu, bunu da tamamladık. Kadın Sağlığı açısından her türlü hizmeti veriyoruz. “