Kanser hastaları sadece hastalıkla değil SGK’nın para politikasıyla da mücadele ediyor.

18. Bölge Trabzon Eczacı Odası Başkanı Ecz. Çetin Kansız, 1- 7 Nisan Kanser Haftası’nda özellikle kanser hastalarının akıllı ilaç temininde yaşadıkları soruna işaret etti. Sağlık Bakanlığının kanser hastalarının tedavisinde kullanılması için bazı ilaçlara olur vermesine rağmen SGK’nın ‘Bu ilacın bende ödemesi yok. Ben bunu ödemiyorum.’ dediğini ifade eden Kansız, hastaların zorlu tedavi sürecinin yanı sıra mahkeme süreciyle de uğraşmak zorunda kaldığını ifade etti.

HASTA ÇAREYİ YARGIDA BULUYOR

 KANSIZ, “Kanser ilaçlarında akıllı ilaçlar var. Doktor ‘Bu ilacı kullanması gerekiyor.’ diyor. Türk İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu da endikasyon dışı ilaç kullanım birimine müracaat ediyor. Bu ilaca Sağlık Bakanlığından uygunluk geliyor. Ama SGK, ‘Bu ilacın bende ödemesi yok.’ diyor. Vatandaş ‘İlacı kullanmam lazım. SGK’ya şu prim ödüyorum’ deyip yargıya gidiyor. Yürütmeyi durdurma alıyor. Gidip faturasını getirip SGK’dan  parasını geri alıyor. Bu tür ilaçlar da var.” diyerek yaşanan sorunu anlattı.

18. Bölge Trabzon Eczacı Odası Başkanı Ecz. Çetin Kansız, 1- 7 Nisan Kanser Haftası’nda özellikle kanser hastalarının akıllı ilaç temininde yaşadığı sorunlara parmak bastı.  Kanser hastalarının ilaç temininde sorun yaşadığı iddialarını değerlendiren Başkan Kansız, “Zaman zaman kanser ilaçlarını temin etmekte sorun yaşanıyor. Bir de devletin ödemesini karşılamadığı bazı ilaçlar var. Türkiye’de bu ilaçlar normalde ruhsatlanmış ama alternatif geri ödeme sistemiyle Sosyal Güvenlik Kurumu kamu hastanelerinde vatandaşa veriliyor. Bu ilaçlarda bazı endikasyonlar aranıyor. Bazı ilaçlarda da Sosyal Güvenlik Kurumu bu ilacın ödemesini yapıyor. Kanser ilaçlarında akıllı ilaçlar var. Doktor ‘Bu ilacı kullanması gerekiyor.’ diyor. Türk İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu da (TİTCK)  endikasyon dışı ilaç kullanım birimine müracaat ediyor. Bu ilaca Sağlık Bakanlığından uygunluk geliyor. Ama SGK, ‘Bu ilacın bende ödemesi yok. Ben bunu ödemiyorum.’ diyor. Vatandaşta yargıya gidip ‘Benim bu ilacı kullanmam lazım. SGK’ya şu kadar zamandır prim ödüyorum’ deyip yargıya müracaat ediyor. Yürütmeyi durdurma alıyor. Gidip faturasını getirip SGK’dan parasını geri alıyor. Bu tür kanser ilaçları da var.” şeklinde konuştu.

Ak Partili Selahaddin Çebi: "ORTAHİSAR HAZIR" Ak Partili Selahaddin Çebi: "ORTAHİSAR HAZIR"

İLAÇ SENEDE BİR KEZ ZAM ALIYOR

Eczacılar olarak ilacın zamlanmasından ve vatandaşın sorun yaşamasından mutluluk duymadıklarını da vurgulayan Başkan Kansız, “İlaç senede bir kere zam alıyor. Biz eczacılar ilacın zam almasını istemiyoruz. Yeter ki enflasyon olmasın, kiramız artmasın, eleman giderimiz, iş yeri giderlerimiz artmasın. İlaç da zamlanmasın. İlaç halkın ulaşabileceği bir şey olsun. Enflasyonun yüksek olduğu ve Euro kurunun yıl içinde çok arttığı durumlarda orjinal ve ithal ilaca ulaşma konusunda ciddi sorunlar yaşanmaması için ilaç fiyat kararnamesinin yenilenmesi konusunda kamu, Türk Eczacıları Birliği ve İlaç sanayisinin birlikte bir çözüm üretmesi şarttır.” ifadelerini kullandı.

Haber: Songül MAZLUM