Teknik patron Güneş’in milli maçta kalede kimi tercih edeceği merakla bekleniyor

A Milli Takımımız 2022 FIFA Dünya Kupası Elemeleri’nde 24 Mart’ta Hollan’da, 27 Martt’ta Norveç, 30 Martt’ta ise Letonya ile karşılaşacak. Bu önemli sınavlar öncesi teknik direktör Şenol Güneş’i tatlı bir sıkıntı sardı. Bunun nedeni ise; bir dönemin en iyi kalecilerinden birisi olarak gösterilen Güneş’in bu sınavlarda kaleyi kime emanet edecek olması. Deneyimli hocanın elinde şuanda Uğurcan çakır, Altay Bayındır, Mert Günok ve Gökhan Akkan var. Gökhan’ın sakatlığının bulunması nedeniyle Şenol Güneş 3 isimden birisine bu kritik maçlarda görev verecek. Peki, son dönem formlarına bakıldığında kalede kim olmalı? Ya da Şenol hoca A Milli Takım’ın kalesini kime emanet etmeli. Bu çok tartışılan ve merak edilen soruya, bir dönem ay-yıldızlı takımın file bekçiliğini yapmış spor adamlarına sorduk. İşte o yanıtlar:

Gözden kaçırmayın

Halil Dervişoğlu transferinde flaş atak Halil Dervişoğlu transferinde flaş atak

Nihat Tümkaya, “Uğurcan çakır bu sezon gösterdiği performansla A Milli Takım’ın kalesini korumayı hak ediyor. Son haftalarda çok formda. Ben Şenol Güneş’in kaleyi Uğurcan’a vereceğini düşünüyorum”

Hayrettin Demirbaş, “Bizim dönemimizde maalesef kaleci çok fazla yetişmezdi. Şimdi ise bu konuda Şenol Güneş gerçekten çok şanslı. Hem Uğurcan Çakır, hem Mert Günok hem de Altay Bayandır takımlarını ayakta tutuyor. A Milli Takım Mert’in iyi oyunuyla Avrupa Futbol Şampiyonası Finallerine katılmaya hak kazandı. Şenol hoca yine onu tercih ederse haksızlık yapmış sayılmaz. Ama Uğurcan da Altay da çok iyiler. Birini diğerinden ayırmam.”

Zafer Öğer; “Benim bu konuda tartışmasız favorim Uğurcan çakır. Kendini çok iyi geliştirdi. Bir kaleci ne yapmak istiyorsa Uğurcan hepsini yapıyor. karşı karşıya kurtarıyor. Cepheden kurtarıyor. 90’a gideni kurtarıyor. Uğurcan daha ne yapsın?”

Alp Pehlivan, “Vefa açısından bakarsak kalede Mert Günok’un olması gerekir. Ancak milli takımlar, güncel performanslar sonrası oluşur. Maçlara yakın kim daha iyiyse o tercih edilir. Ben bu nedenle Uğurcan’ın banko kalede olacağını düşünüyorum. Öyle de olması gerekiyor. Kaleyi dolduruşu, cepheden, karşı karşıya pozisyonlardaki başarısıyla Uğurcan diğer iki isme göre daha iyi durumda. Ben Uğurcan’ı ilk sıraya yazarım.”

Bilal Çetinkaya, “Uğurcan benim talebelerimden birisi. Şenol hoca Uğurcan’a kalede görev verirse bu benim için sürpriz olmaz. Ancak mert de benim çok beğendiğim bir kaleci. Bana göre şuanda türkiye’de her yönüyle en iyi isim. Benim ilk tercihim mert olurdu. Şenol hoca bu konuda biraz zorlanacak gibi.”

(Karadeniz Gazetesi)