Kabakulak Hastalığı Tedavisi

Kabakulak, viral kaynaklı bulaşıcı bir hastalıktır . Söz konusu virüs , bazı tükürük bezlerinin akut iltihaplanmasına ve ağrılı bir şişliğe neden olur .

Spesifik olarak, kulakların yanlarında bulunan parotisler ve bazen dil altı veya submandibular bezler genellikle etkilenir. Glandüler şişlik genellikle iki taraflıdır (kulak önü ve altındaki parotis arkasındaki nedeni etkiler) ve çiğneme veya yutmada ağrı ile ilişkili olarak en az 5-7 gün sürer . Ek olarak, bezlerin üzerindeki cilt gergin ve parlak hale gelebilir. Sistemik bir hastalık olduğu için baş ağrısı , iştahsızlık, ateş ve genel halsizlik gibi diğer semptomların varlığı ile de tanınır.

Kabakulak-Nedir

Kabakulak bulaşıcı bir hastalıktır , ancak birçok ülkede aşı ile kontrol altına alınmıştır.

Neden Kabakulak Diye Adlandırılır?

Popüler "kabakulak" terimi , yüze karakteristik bir görünüm veren tükürük bezlerinin (genellikle parotisler, bazen de submaksillerler) hacmindeki artış nedeniyle her zaman kabakulak ile eşanlamlı olarak kullanılmıştır : şişme nedeniyle kulak kepçelerinden öne ve dışarı doğru itilir , böylece kulaklar normalden daha büyük görünür.

Kabakulak Nedenleri

Kabakulak, Paramyxovirus ailesinin Rubulavirus cinsine ait bir RNA virüsünden kaynaklanır : Paromyxovirus parotidis . Kabakulak virüsü esas olarak üst solunum yollarında ( yutak , gırtlak ve soluk borusu ) ve tükürük bezlerinde lokalizedir. Birkaç haftalık, 2-3 günlük bir kuluçka döneminden sonra, kabakulak tipik olarak kulaklarda ağrıya ve çene açısının palpasyonuna neden olur.

En çok kimler etkilenir?

Kabakulak her zaman bir çocukluk hastalığı olarak kabul edilmiştir : esas olarak 2 ila 9 yaş arasındaki çocukları etkiler. Ancak yetişkinlerde bulunan vakalar da eksik değil .

Bir kez kasıldığında, enfeksiyon bir bağışıklık, yani sonraki enfeksiyonlara karşı uzun bir süre devam eden bir koruma sağlar.

Kızamık ve kızamıkçık gibi kabakulak da endemo-epidemik bir hastalıktır , yani her 2-5 yılda bir salgın zirveleri olan topluluklarda her zaman bulunur. Bu, yeni doğanların yavaş yavaş enfeksiyona duyarlı bir özne kitlesi oluşturmasına bağlanabilir. Özellikle insidans, kışın sonu ile baharın başlangıcı arasında en yüksek seviyede görülür.

Ramazan’da Vücudunuzun Kendisini Onarmasını Engellemeyin Ramazan’da Vücudunuzun Kendisini Onarmasını Engellemeyin

Kabakulak Nasıl Bulaşır?

 • Enfekte hastanın tükürüğü ile doğrudan temas yoluyla
 • Öksürme , hapşırma veya sadece konuşma yoluyla yayılan solunum damlacıkları  ile hava yoluyla.

Kabakulak virüsü, semptomların başlamasından 1-6 gün önce ve hastalık süresince tükürükte bulunabilir.

Virüs ayrıca idrarla da atılır ve plasentadan geçerek fetüse bulaşabilir, ancak konjenital malformasyonların indüklenmesinden sorumlu olduğu gösterilmemiştir; Bununla birlikte, gebeliğin ilk üç ayında kapılan kabakulak virüsü enfeksiyonları , kürtajdaki artışla ilişkilendirilebilir.

Hastalığın enfekte kişiler tarafından (belirgin semptomları olan veya olmayan ) bulaşabileceği bulaşıcılık süresi, tükürük bezlerinin şişmesinin başlamasından 6-7 gün önce, gerilemesinden 9 gün sonrasına kadar sürer. Özellikle, tükürük bezlerinin şişmesinden önceki 48 saat içinde enfektivite maksimumdur.

Kabakulak Belirtileri

Kuluçka Süresi: Ne Kadar Süre Sonra Ortaya Çıkar?

Kabakulakların kuluçka süresi minimum 12 ila maksimum 25 gün arasında değişebilir (çoğu durumda 16-18 güne eşittir).

Kabakulak Erken Belirtileri

 • halsizlik
 • ateş 
 • baş ağrısı 
 • kas ağrıları 
 • mide bulantısı
 • İştah kaybı 

3-4 günün sonrasında bir veya daha fazla tükürük bezinin şişmesi giderek artar . Şişlik tek taraflı olabilse de, genellikle önce bir parotis etkilenir ve birkaç gün sonra diğeri etkilenir. Beklendiği gibi, bazı durumlarda parotis bezleri değil, submandibular veya subtolingual tükürük bezleri tutulur.

Kabakulak Akut Aşaması

Kabakulak hastalığının en akut evresinde hasta kulak memesinin altında ve arkasında ve palpasyonda çenenin arka kenarı ile kulak kepçesi arasında şiddetli ağrıdan şikayet edebilir. 2-3 gün içinde zirve yaptıktan sonra şişlik diğer semptomlarda olduğu gibi bir hafta içinde yavaş yavaş azalmaya başlar. Ancak bazı durumlarda hastalık daha uzun sürer: 1 ay bile süren tekrarlayan formlar vardır.

Görünmeyen parotit

Enfeksiyonun belirgin olmayan bir biçimde - nüanslı belirtilerle - veya göze çarpmayan bir şekilde de ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır . Özellikle kabakulakların yaklaşık üçte biri klinik olarak belirgin bir biçimde kendini göstermez, sadece solunum yollarında spesifik olmayan semptomlarla kendini gösterir.

Görünmeyen enfeksiyonlar yetişkinlerde çocuklara göre daha yaygındır.

Olası Komplikasyonlar

Kabakulak komplikasyonları çok nadirdir.

 • Hastalar, iyi huylu aseptik menenjit , meninkslerin iltihabı, beyni çevreleyen zarlardan etkilenebilir . Yoğun baş ağrısı, boyun tutulması ve yüksek ateş ile kendini gösterir ve genellikle 3-10 gün sonra sonuçsuz olarak düzelir.
 • Bazı durumlarda kabakulak , virüsün iç kulak hücreleri üzerindeki doğrudan etkisiyle kalıcı işitme hasarına neden olabilir . Kabakulak sensörinöral sağırlık hemen başlar, iki taraflı olabilir ve kalıcıdır.
 • Kabakulak hastalığının bir başka olası komplikasyonu, pankreasın ağrılı bir iltihabı olan pankreatittir .
 • Ergenlerde ve erkek erişkinlerde ortaya çıkabilecek komplikasyonlar arasında orşit , bir veya her iki testisin iltihaplanması yer alır . Orşit, nadir durumlarda kısırlığa neden olabilir. Kadın cinsiyette ise yumurtalık iltihabı (ooforit) oluşabilir.

kabakulak

Kabakulak Teşhisi Nasıl Yapılır?

Kabakulak şüphesi olması durumunda , öykü ve klinik muayeneye dayanarak teşhis koyacak olan çocuk doktorunuza veya doktorunuza hemen başvurmalısınız. Parotis tutulumunun bilateral olması, ateşin seyri, glandüler şişliğin kıvamı nedeniyle klinik tanı genellikle kolaydır.

Komplike olmayan kabakulaklarda, laboratuvar testleri genellikle beyaz kan hücrelerinin sayısındaki artış , iltihaplanma ve enfeksiyon belirtisi dışında spesifik bir şey göstermez.

Tanı uygun laboratuvar testleri ile doğrulanabilir . Bunlar genellikle virüsün tükürük veya idrardan izole edilmesini ve viral ajana karşı yönlendirilen spesifik antikorlar ( IgG ve IgM ) için kanın aranmasını içerir.

Viral kabakulak , tek taraflı olan bakteriyel kabakulaklardan , tükürük bezi tümörlerinden, Sjögren sendromundan (otoimmün bir hastalık) ve bromür ve ağır metal zehirlenmesinden ayırt edilmelidir .

Kabakulak Nasıl Tedavi Edilir?

Tedaviye gelince, kabakulak için özel bir tedavi yoktur .

Komplike olmayan formlar için, iyileşene kadar dinlenin ve hafif bir beslenme düzeni yeterlidir .

Akut fazda, çiğnemenin neden olduğu ağrıyı hafifletmek için sıvıların veya yarı sıvı yiyeceklerin, belki bir pipetle alınması tavsiye edilir. Bunun yerine, iltihaplanma nedeniyle rahatsızlığı artırabilecek ekşi yiyeceklerden ve turunçgillerden kaçınmak iyi olacaktır .

Gerekirse, doktor semptomları hafifletmek için en uygun tedaviyi gösterebilir . Örneğin, ateş düşürücü ateş düşürücü ilaçları (not: 12 yaşın altındaki çocuklarda parasetamol lehine asetilsalisilik asit önerilmez ) ve iltihaplanmanın neden olduğu ağrıyı tedavi etmek için analjezikleri gösterebilir.

Kabakulak Aşısı

Kabakulak aşısı, canlı zayıflatılmış virüslerle hazırlanır, yani onları zararsız hale getirmek için modifiye edilir, ancak vücudun doğal yapısını uyarabilir. 

Bu preparat, üç değerlikli veya dört değerlikli formda mevcuttur: aslında, MMR aşısı olarak adlandırılanı oluşturmak için kızamık ve kızamıkçık aşısı ile birleştirilir veya MMRV (dört aşıyı birleştirir: kızamık önleyici, kızamık önleyici) ile birlikte uygulanır. kızamıkçık, kabakulak önleyici, suçiçeği önleyici ).

Bu nedenle aşı , genellikle kolun üst ve dış kısmına deri altından tek bir enjeksiyon olarak verilir . Çocuklarda, optimum koruma için iki doz sağlanır: ilki 13-15 aylık yaşamda, ikincisi 5-6 yılda. Kabakulak aşısı ömür boyu bağışıklık sağlar, bu nedenle başka takviyelere gerek yoktur. Hiç aşılanmamış yetişkinler için en az 4 hafta arayla iki doz planlanır.