İYİ Parti Başkanvekili Erkuloğlu, Trabzon Ortahisar'da restore edilecek üç sokağı gündeme taşıdı.

Ortahisar Belediye Meclisinin İYİ Parti Grubu Başkanvekili Berrin Erkuloğlu, Sarayatik Cami Sokak, Sarayatik Sokak ve Çifte Hamam Sokak restorasyon İyileştirme çalışmaları için Anıtlar Kurulundan onay çıktığını ifade ederek, kaygılarını gündeme taşıdı.

Ortahisar Belediye Meclisinin İYİ Parti Grubu Başkanvekili Berrin Erkuloğlu, Ortahisar’ın sokaklarında yaptığı incelemelerin ardından tespitlerini paylaştı.  Başkanvekili Erkuloğlu, “Tarih kokan Ortahisar Mahallesi restore edilmeyi, tarihi kimliğine dönmeyi beklerken adeta yıkılıp yok olmamak için direniyor. Çok kan kaybetmiş çok! Sarayatik Cami Sokak, Sarayatik Sokak ve Çifte Hamam Sokak restorasyon İyileştirme çalışmaları için Anıtlar Kurulundan onay çıktığını öğrendi. Umuyorum ve diliyorum; kaş yapayım derken göz çıkarılmaz! Onaylanan projeyi görmedim birkaç aya çalışmalar başlayacak.

Türkler haberlerden ne kadar kaçıyor! İşte rakamlar Türkler haberlerden ne kadar kaçıyor! İşte rakamlar

Erkuloğlu Trabzonluları uyardı

Buradan Trabzonlular, Trabzon aşıkları ve kadim Ortahisar için uyarı ve öneride bulunmayı kendime vazife gördüm. Bu sokakları kim yapacak? 5000 yıllık tarihi geçmişe saygılı liyakatli ruhunu hisseden röleve ve belgeleme aşamasında tarihi yapılarda uzmanlaşmış mimar mühendis mi yoksa müteahhit mi? Kim ya da kimler denetleyecek? Sokak üst yapısında yine taş ustası yok bahanesi ile özgün, tamiri kolay kullanıma elverişli Trabzon Arnavut taşı mı yoksa  kullanışsız kalitesiz tuhaf kaplamalar ya da tarihi dokudan uzak ama yakın diye düşünüp kilitli beton parke taşı seçilerek kolaycılık mı tercih edilecek? Geleneksel dokunun korunmasında; taşlık/avlu, ağaç cinsi benzeri bahçe içi dokuya da olması gereken ilkelerle titizlikle çalışan çalışma ekibi olacak mı yoksa tabiri caizse ‘Allah ne verdiyse’ mantığı ile mi hareket edilecek? Açık müze olma potansiyeli ile turizme çok büyük katlı sağlayacak Ortahisar’ımız gerçekten iyileşecek mi yoksa yok mu edilecek? Neyi kaybedeceğimizin bilinci ile hareket edelim?” çağrısında bulundu.  

ANITLAR KURULUNDAN ONAY ALINDI MI?

Hüseyin Kazaz Kültür Merkezi önünde yapılan imalata da tepki gösteren Erkuloğlu, “Hüseyin Kazaz Kültür Merkezinin önünde bir inşaat çalışması gördüm gözlerime inanamadım. Tarihi bir binanın önünde yapılan bu inşaat için Anıtlar Kurulundan onay alındı mı? Her ne maksat ve amaçla olursa olsun tarihi bir mekanın önünde kabul edilebilir mi?” eleştirilerinde bulundu.