İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, Araklı’da katı atık tesisinin yaydığı kötü kokuya tepki gösterdi. Milletvekili Örs, “Sorunu yerinde gördüm. Hala duyarsızlık devam ediyor.” dedi

Songül MAZLUM-İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, Arsin ilçesinde bulunan Taşönü Katı Atık Entegre ve Bertaraf Tesisi’nden yayılan kötü kokunun Araklı ve Arsinlilere hayatı zehir ettiğini ifade ederek, yaşanan sorunun bir an önce çözülmesi gerektiğini kaydetti. Taşönü’ndeki çevre faciasını birkaç kez yerinde gözlemlediğini dile getiren Milletvekili Örs, konunun TBMM’de de takipçisi olacağını kaydetti. Trabzon’da gerçekleştirdiği saha ziyaretlerinde birçok çevre sorunuyla karşı karşıya kaldıklarını dile getiren Milletvekili Örs, “Araklı’daki duruma biz artık çevre faciası diyoruz. İnsanlar orada kötü kokudan, pislikten evlerinin camlarını açamaz, balkonlarına çıkamamış olmuşlar. Halen daha bunun  ortadan kaldırılmasıyla ilgili cekli caklı sözler sarf ediliyor. Bu sorunun ortadan kaldırılması için yeni tarihler belirleniyor, sorunun çözüleceği söyleniyor. Biz başından beri Türkiye Büyük Millet Meclisinde bu konuyu gündeme getirdik. Önerge verdik. Tesisin yer seçiminin yanlış olduğunu, orada taahhütlere uyulmadığını, vahşi depolama yapılmayacak denilmesine rağmen vahşi depolama yapıldığını dile getirdim. Bu bölgeye 3 kez giderek görüştüm. Sorunu yerinde gördüm. Hala duyarsızlık devam ediyor.” eleştirilerinde bulundu.

Beşikdüzü Teleferik’te ihale çıkmazı! Beşikdüzü Teleferik’te ihale çıkmazı!

“VADİ BOYUNCA BİRÇOK MAHALLEYİ ETKİLEYEN BİR DURUM”

İktidara yönelik eleştirilerini sürdüren Milletvekili Örs, “Önce bu problemi iktidar mensupları görmezden geldiler. Bu problemi duymazdan geldiler. Koku olunca inkar edemediler. Her şeyi gizleyebilirsiniz ama pis kokuyu nasıl gizleyeceksiniz. Orası katı atık depolama tesisi olmaktan çıkmış, etrafa pis kokular yayan, martıların dalış yeri, çöpleri etrafa saçan bir duruma gelmiş. Daha acısı bu sadece bir köyü değil bir vadi boyunca birçok mahalleyi etkileyen bir durum haline geldi. Bununla ilgili Meclis’e önerge verdim. Mecliste sorunun çözülmesi için konuşmalar yapacağım. Kötü gidişe dur deme imkanımız olabilir.”  değerlendirmelerine bulundu.