Nurullah Cabri-Seçim dönemi yaklaşırken partiler çalışmalarına hız verdi. İYİ Parti Trabzon Gençlik Teşkilatı bu kapsamda çalışmalarını hızlandırdı. Yakın dönemde Gençlik Kollarının başına Alparslan Şahintürk atandı. Bu atamanın ardından gençlik teşkilatı da farklı etkinlik ve programlar düzenlemeye başladı. Bunlardan biriside “Gençler Soruyor” adıyla yapılan gençlik buluşmaları. Program kapsamında parti içinde görev alan kişiler gençler ile bir araya gelecek ve sorularını cevaplayacak. Programın ilk konuğu ise İYİ Parti Trabzon İl Başkanı Azmi Kuvvetli oldu. Kuvvetli gençlerden gelen soruları 40 dakikalık bir programda cevap verdi.

Gençler sordu, Kuvvetli cevapladı (1)

Gençler neden İYİ Parti’ye oy versin?

Gençlerin neden İYİ Parti’yi tercih etmesine üzerine gelen ilk soruya Kuvvetli, Türkiye’de gençlerin geleceğe umutla bakmadığını fakat iktidara geldiklerini bunun değişeceğine belirterek cevap verdi. Kuvvetli’nin cevabı şu şekilde:

“Son 20 yıldan bu yana Türkiye’yi yöneten iktidarın gençlere yönelik bir çalışması yok. Mevcut kaynaklarımızı tüketerek toplumu hazır tüketen bir toplum haline getirdi. İYİ Parti’nin ise gençlerin umutlarını yeşerten bir anlayışı var. Yetişmiş gençlerimiz yurtdışına gitmeye çalışıyor. Gençlerimizin plan yapacakları bir ortam yok. İYİ Parti’nin iktidarında gençlerimize iş imkanı sağlayacak, istihdam oluşturulacak alanlar oluşturulacak. Türkiye’de ciddi bir işsizlik sorunu var. Gelecek planlarını erteletiyor. Evlenecekler plan yapamıyor. Üniversiteden mezun olanlar işe girmeli. Batı ülkelerinde öyledir. Ama Türkiye’de böyle olmuyor. Türkiye’deki gençler mezun olunca yeni bir sendrom yaşıyor. Okuyan gençlerimizin boşluğa düşüyor.  İYİ Parti’nin ve genel başkanımızın bu konuda projeleri var. Bizde bu alanları önemseyen bir anlayışla ülkeyi yöneteceğiz. Böylece gençlerimize ülkeyi terk etmek istemeyecek. Böyle bir Türkiye’ye doğru ilerleyeceğiz. İYİ Parti’nin iktidarında gençlerimiz geleceğe umutla bakacak.”

Gençler sordu, Kuvvetli cevapladı (2)

İtalyanlar yatırımlar için Trabzon'a geldi İtalyanlar yatırımlar için Trabzon'a geldi

Daha önemli sorunlar varken başörtüsü sorunun gündeme taşınması hakkında ne düşünüyorsunuz?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılaçdaroğlu’nun başörtüsünü tekrar gündeme taşımasının gereksiz olduğunu ifade eden Kuvvetli,

“Türkiye inanç üzerinden siyaset yapan bir yapı var. Halen devam ediyor. Bunun karşısında dine mesafeli olan güçlü bir siyasi yapı var. 70-80’li yıllarda bu konuda üniversitelerle sıkıntılar yaşandı. 90’lı yıllarda büyük üniversitelerde büyük olaylar yaşandı. İkna odaları kuruldu. Üniversitelere veya kamusal alanlara başörtülü kızlarımız girince laikliğin elden gideceğine dair bir fikir oluştu. Bu fikir yanlıştı. %60-70’nin başı kapalı, %95’in Müslüman olduğu bir toplumda kabul görmesi gereken şeyin başörtüsünün serbest olmasıydı. Bu görüşün de hakim gelmesi gerektiğini düşünüyorum. Ancak böyle olmadı ve kutuplaşma oldu. Bu sorun o zamanlar Milli Selamet Partisi sonrasında ise kurulan AK Parti tarafından bu hep kaşındı. AK Parti’de bunun sonucunda 2002 yılında iktidar oldular. Dini kullanarak bunu yaptılar. Zaman zaman bunu tekrar kullanıyorlar. Şu an gündemde öyle bir sıkıntı yoktu. Ancak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘geçmişle yüzleşeceğiz’ söylemi üzerine bunu ortaya attığını düşünüyorum. Ancak günümüzün esas meselesi bu değil.  Asıl meselemiz, açlık, sefalet, yoksulluk. Açıkçası Recep Tayyip Erdoğan’da böyle bir çıkışı ve pası CHP’den bekliyordu. Tayyip Erdoğan da kendi söylemiyle bu pası gole çevirdi. Böyle bir gündeme gerek yoktu. İktidara gelindiği zaman bu sorunun çözümü bir günlük, bir kanunluk bir işti. Burada en büyük zararı dinimiz görüyoruz. Dinimizin kaynağı Kuran’dır. Kuran’ın ötesinde bir din anlayışı oluştu ülkemiz ve bunu devam ettiriyorlar. Karşı taraf ise dindar vatandaşlarımıza iyi gözle bakmıyorlar. Ancak 21. Yüzyılda konuşmamız gereken konu bu değil. Bunu söyleyince gündem değişti. Bunu bugün gündeme getirmek  gereksiz ve anlamsızdı. Genel başkanımız da bu minvalde cevaplarını vermiştir.” dedi.

Gençler sordu, Kuvvetli cevapladı (3)

Siyaset hayatınızda İYİ Parti’yi nereye koyuyorsunuz?

İYİ Parti’nin siyasi hayatını nasıl etkilediğini soran gençlere ise Kuvvetli, görüşlerine en yakın yerin İYİ Parti olduğunu söyledi. Partide olmaktan dolayı gurur duyduğunu ifade Azmi Kuvvetli,

“Benim gençlik yıllarım 1980 öncesine dayanıyor. Ben Türk milliyetçisi bir öğrenciydim. O dönem karşımızda solcu bir gençlik vardı. Biz o zamanlar masa başında Türkiye’nin sorunlarını tartışıyorduk. İki grupta böyleydi. Şu anki gençlerde bunu görmüyorum. Ben o dönem bu koşullar altında yetiştim. 2016 yılına kadar belli dönemlerde Milliyetçi Hareket Partisi’nde görevler aldım. Milliyetçi Hareket Partisi’nden kopma sebebimiz ise partinin zaman içerisinde kendi ideallerinden kopmasıdır. Orada kalmamız için bir neden kalmadı. İdeallerimize en yakın parti olarak ise İYİ Parti’yi gördük ve buraya geldik. Bu arada ben MHP’den İYİ Parti kurulmadan çok önce ayrılmıştım. Uzun bir süre bağımsız kaldım. Sonrasında genel başkanımızı takip ettim. Genel başkanımızın Türkiye için ortaya koyduğu hedefler bana yakın geldi. Buraya katıldım. İyi ki katıldım. Burası, milliyetçi, kalkınmacı ve demokratik bir parti. Bizi var eden önemli değerlere bağlı bir siyasi parti. O yüzden burada olmaktan son derece gurur duyuyorum.” ifadelerini kullandı.