İYİ Parti Ortahisar İlçe Başkan adayı Seher Melek seçim öncesi net konuştu

İYİ Parti Ortahisar’da kongre süreci hızlı bir şekilde devam. Başkan adaylığı için yarışan Seher Melek ise çalışmalarına hız kesmeden devam erdiyor. 2...

İYİ Parti Ortahisar İlçe Başkan adayı Seher Melek seçim öncesi net konuştu
Video için play'e tıklayın

İYİ Parti Ortahisar’da kongre süreci hızlı bir şekilde devam. Başkan adaylığı için yarışan Seher Melek ise çalışmalarına hız kesmeden devam erdiyor. 270 kadar delegeyle yüz yüze görüşen başkan adayı Melek, seçimi %10’luk bir farkla kazanacağını ifade ediyor. Başkan adayı Seher Melek, günebakış ve 61medya’nın sorularını cevapladı. Gerçekleştirdiğimiz röportaj şu şekilde:

Süreç nasıl devam ediyor?

İyiyim, moralliyim. Çok güzel bir çalışmadan geliyorum. 3 Aralık Cumartesi günü Uzun Sokak Park Restoran’da bir kongre olacak. Bu sürece iyi hazırlandık. Sizle ilk programı yaptığımız zaman yeni aday olmuştum. Çalışmalarımıza yeni başlamıştık. Şu anda aldığımız yol çok güzel. En son 20-25 delegemizle görüştük. Bunların çoğuyla da yüz yüze görüştük. Randevu aldık, ev ve iş yerlerine gittik. Kendimizi ve hedefimizi anlattık. Birçoğu da ifadelerin olumlu şeyler söylediler. Zaten ben üyeleri iyi tanıyorum. Parti kurulduğundan bu yana üyeleri tanıyorum. Zaten partiye geldiklerinde de muhatap olarak beni gördükleri için de tanıyordular. Son süreçte yapılan yeni üyeler konusunda sıkıntı çekeceğimi düşünmüştüm ancak bir problem yaşadım. Öyle bir şey ki, geçmişte de Trabzon’da siyaset yaptığım için çoğu beni tanıyordu. Aile yakınlarımız bile çıktı.

İlk yola çıkarken umutluydunuz, şu an biraz daha umudu ve çıtayı yükseltiniz mi?

Evet, yükselttim. Bu süreçte en çok işe yarayan şey, insanları muhatap alıp, onları ziyaret etmemiz oldu. Kendimi onlara ifade ettim. Hatta birkaç tanesi sosyal medyamız takip etmeye başlamışlardı. Bazıları ben gitmeden beni inceleyip, araştırmışlar. Sosyal medya gerçekten çok önemli. İYİ Parti’nin kuruluşu sürecinde de sosyal ağlar gerçekten çok önemli bir rol oynadı. Çünkü bu sosyal ağlar sizi çok güzel ifade ediyor ve bunlara sansür uygulanamıyor. Sansürün olmadığı yerde kendinizi ve çalışmalarınızı çok güzel gösterebiliyorsunuz. Ben gitmeden beni sosyal medyadan takip etmişler. İfadeleri ise ‘biz sizi sosyal medyadan takip ettik. İnanıyoruz, inşallah bu işi başaracaksınız’ şeklindeydi. Ben hep bu moralle yanlarından ayrıldım. Tabi bunu sandıkta da görmek istiyoruz.

Esasen temsilde liyakat olması gerektiğine inanıyor musunuz? Kendinizde Ortahisar’ı yönetecek liyakati görüyor musunuz?

Evet, görüyorum. Bunu yapmak zorundayız. Önümüzde 7 aylık bir genel seçim süreci var. Biz kendimizi, halkımıza adadık. Genel başkanımızın projelerini halkımıza bu 7 aylık süreçte mutlaka anlatmalıyız. Ben o liyakati kendimde görüyorum. Çünkü genel başkanımızın bütün genel toplantıları takip ediyorum ve ona göre çalışıyorum. Genel başkanımızda çok detaylı çalışıyor ve bilgiler veriyor. Ben de elimden geleni yapacağım. Delegeleri gezerek güzel bir başlangıç yaptım. Bunun çok da faydalı olduğunu gördüm. Eğer seçimi kazanırsam, aynı hızla ev ve kurum ziyaretlerine başlayacağım. STK’ları ziyaret edeceğim. Trabzon’da çekilen bütün sıkıntıları gerek sosyal medya üzerinden gerekse basın üzerinden yansıtmaya çalışacağım. İnsanların seslerini duyurmak için elimden gelen her şeyi yapacağım.

Gittiğiniz yerlerde iyim anlamda nelerle karşılaştınız?

Trabzon halkının güzel bir özelliği var, sıcakkanlıdır. Gerçekten gittiğim yerlerde çok sıcak karşılandım. Oy vermeyecekseler bile öyle kibar yaklaşıyorlar ki, oy vermeyeceklerini anlıyorum ama bunu çok kibar ifade ediyorlar. Zaten ben de görüşmeye gitmeden önce, ‘eğer bir yere bağlı değilseniz veya söz vermediyseniz, beni ve projelerimi dinleyin, öyle karar verin’ diyorum. Bu şekilde günde 25 kişiyi arıyorum. Bunların en az 13 kişisi ile yüz yüze görüşüyorum. Görüşmelerde olumlu geçiyor.

Asker delege konusunda yorumlarınız ne?

Öyle bir durum oluştu ki, delege yapısında genetik bir durum oluştu. Aynı aileden birçok kişi delege oldu. Asker delege dediğimiz bu kişiler direkt ortaya çıkıyor. Bunlar yaklaşık 120-130 arasında. O kişilere telefonla ulaşabildim. Kendimi ifade ettim. ‘Biz bir söz verdik’ dedikleri için sonrasına ilerlemedim. Bunlar bir de oturmadıkları mahallelere yazılmışlar. Birçok mahalle başkanımızda bu durumdan rahatsız. Biz listeleri alıp inceledik. Farklı mahallelerde olanları da tespit ettik. 2018 yılından bu yana üye yaptıklarımızda da bir isyan oldu. Bizim mahallemizde tanımadığımız insanlar delege çıktı şeklinde bir tepki oluştu. Bu durum gerçekten rahatsız edici. Benim çıkışımda ki en büyük etkenlerden birisi de bu. Üyelerimizin haksızlığa uğraması benim çıkmamı tetikledi.

Delege partiye sahip mi çıkacak?

Ben açıkçası üyenin partiye sahip çıkmasını isterdim. Şu an üyelerimiz oy kullanamayacak. Çünkü o mahalleye emek vermiş, mahalle başkanımızın yaptığı üyelerden seçilmeyen delegeler var. Normalde o üyelerden delege çıkacaktı ancak öyle olmadı. Bu yüzden üye değil delege partiye sahip çıkmış olacak. Böyle olmamalıydı. Çünkü bu karar o mahallede çalışmış üyelerin kararı olmalıydı ve onlar seçilmeliydi. En azından onlara ilçe başkanını seçme hakkını vermeliydik.

Diğer delegelere ulaşma süreci nasıl oldu?

Diğer delegeler benim görüşmek istediklerini ifade ettiler, hiç üşenmeden onlarla gittim, görüştüm. 270 civarı delege ile yüz yüze görüştüm. Onları bir yere de çağırmadım. Arkadaşlarımızla planladık ve biz ayaklarına gittik. Çok da kolay oldu. İnşallah seçilirsem mahalle ziyaretlerini de bu hızla devam ettireceğim.

Size tepki gösteren delegeler oldu mu?

İki tane mahalle başkanı oldu. Ancak onlara ben hak verdim. Çünkü çıkış sürecim çok ani oldu. Bu delege seçimlerinde gördüğüm bazı haksızlıklardan dolayı böyle bir karar aldım. Bundan dolayı bir tepki oldu. Onlardan bir tanesi bana ‘keşke bize de sorsaydınız, biz de mahalle başkanıydık.’ şeklinde bir ifadede bulundu. Çok haklılar, bu düşünceye saygılıyım. Sadece böyle bir durum oldu. Onun dışında neden çıktın diye bir tepki aldığım hiç olmadı. Ben iyi niyetle bakmak istiyorum ve iyi siyaset yapmak istiyorum. Nefret dilini kullanmak istemiyorum. Biz zaten iyi olmak ve iyi siyaset yapmak için bu yolu seçtik.

Bu hoşgörü aleyhinize olabilir mi?

İdare edeceğimi düşünüyorum. Sahada zaten böyle olmak gerekiyor ve insanlara karşı çok naif olunmalı. Kendimizi de öyle anlatmalıyız. Ancak yönetimin içinde bizimde çizgilerimizi olacak.

Parti yolun başında, iktidara yürüyor, neden böyle bir ayrışma oldu ve asker delege süreci ortaya çıktı? Bu işin hedefinde il başkanlığı ve milletvekilliği mi var?

Bu duyumlar basına yansıdı. Böyle şeyler olduğu duyum olarak bize de geldi. Bilgi değil ama duyum olarak geldi. Özellikle il başkanlığı konusunda farklı bir alternatif aday arandığı da söyleniyor. Şu an milletvekilliği için de bir dedikodu var. Herhalde bunun sonu da oraya gidiyor. Ama ben şunu soruyorum, neden daha çok çalışıp 2 veya 3 milletvekili çıkarmaya çaba sarf etmiyoruz da, sıralama için böyle şeyler yapıyoruz? Daha çok çalışıp temsil 2-3 milletvekili çıkaralım. Kapı kapı gezelim, kendimizi anlatalım, 3 vekil çıkaralım.

Karşı taraf Hüseyin Örs’ü istemiyor gibi gözüküyor, siz Örs’ten yana mısınız?

Şu an onu tartışmak bize düşmez. Çünkü o bizim vekilimiz. Biz onu şu an destekliyoruz. Aday olursa da yine destekleriz. Başka adaylar olursa onları da destekleriz. Aday olacak 6 kişiyi de desteklemeliyiz ve hepsi için çalışmalıyız. Elimizden geleni yaparız.

Seçimi ne kadar farkla kazanırsınız?

Şu an size net bir rakam bir söyleyemem. Ancak %60 seviyelerinde oy alacağımı düşünüyorum. %10’luk bir farkla kazanırım. Bununda sebebi asker delegelerin olması, onun da bir etkisi olacak. Ancak ben kendimi gidip ifade ettiğim de, insanların beni çok iyi anladığını fark ettim. %10 oy fark olacağından eminim.

Kırgınlık veya küskünlük olacak mı?

Bu adaylık sürecinde ben ilk ilçe başkanıma gittim ve ona açıklama yaptım. Kendisine aday olduğumu söyledim. O da bana ‘benden ne yapmamı istiyorsun’ dedi. Bende ona delegelere çalışacağımı ifade ettim. ‘Sana benden yana herhangi bir şey gelirse bir telefon uzağındayım. Ancak seçim sonuçlandığında ben kaybedersem, senin kolunda salondan çıkacağım, sen kaybedersen de seni benim kolumda çıkacağız, böyle olmasını istiyorum’ dedim. Kendisi de ‘tabi ne demek, senin her zaman başımın üzerinde yerin var’ ifadeleriyle bana cevap verdi. Bu gerçekten çok güzel bir dil. İYİ Parti’ye yakışan bir dil.

#

01 Ara 2022 - 11:49 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 61Medya Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 61Medya hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 61Medya editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 61Medya değil haberi geçen ajanstır.


Anket Sizce Trabzon’un en önemli sorunu nedir ?