İYİ PARTİ Siyasi İşler Başkanı ve İYİ Parti Ankara Milletvekili Koray Aydın, 61medya'nın sorularını cevapladı. Aydın; Altılı masa, İYİ Parti’nin yapmış olduğu çalışmalar ve LGBT konularında açıklamalar yaptı. İYİ Parti’nin sahada en çok temasta bulunan parti olduğunu dile getiren Aydın, zamanı gelince cumhurbaşkanlığı için adaylarını söyleyeceklerini ifade etti.

Şu an parlamenter sisteme geçişin hukuki süreci hakkında çalıştıklarını kaydeden Aydın, parlamenter sistemi ilk dile getirenin, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener olduğunun altını çizdi. Ayrıca MHP’de olduğu dönemle de kıyaslama yapan Aydın, İYİ Parti’de çok daha profesyonel çalıştıklarını vurguladı ve her şeyin daha planlı gittiğini ifade etti. Koray Aydın ile yaptığımız röportaj ise şu şekilde:

İYİ PARTİ’DE HER ŞEY PLANLI DEVAM EDİYOR

“Biz tesadüflerle çalışmıyoruz. Daha önce yaptığımız görevlerimiz de oldu. Burada çok profesyonel çalışıyoruz. Aylık hesaplar yapıyoruz. MHP döneminde bu kadar profesyonel bir yapı yoktu. Çünkü tek kişiye bağlı çalışıyorduk. Bütün emirler tek kişiden geliyordu.  Bu durumda da aksama, yapmama gibi problemler doğuyordu. Bir de her atılan adımın arkasında bir şey aranıyordu. Bundan dolayı da çalışma alanınız daralıyordu. Bu da kendi yetenek ve kabiliyetini aktaramamaya sebep oluyordu. Ancak burada öyle değil. Burada her şeyi oturup, planlıyoruz. O şekilde yapıyoruz. Önceden lider adına yapıyorduk şu an parti adına yapıyoruz. Tabi ki partinin liderini öne alarak bakıyoruz.  Ancak o insanlara geniş bir hareket kabiliyeti sağlıyor. Bunu sadece kendim için değil, diğer arkadaşlarım içinde yapıyor. Bu da kişinin yeteneğini, siyasal birikimini hayata geçirme yönünde bir fırsata dönüşüyor. Dolayısıyla bu insana ve sahaya yansıyor.

KADINLAR İÇİN ÖZEL ÇALIŞMA

Şu an kimse bunun farkında değil ama İYİ Parti küçük ekipler kurdu ve sahada çalışıyor. Bu ekipler kadınlar tarafından kuruldu. On binlerce kapı çalınıyor. İnsanlarla karşı karşıya geliniyor. Bundan inanılmaz verim aldık. Bunu neden yapıyoruz? Çalıştığımız çok özel ve gizli firmalar var. Kadınların bize oy verme oranını çıkardık. Baktık ki AK Parti’nin en çok oy aldığı güç kadınlar. Biz de bunun oranına baktık. Bize verilen oy oranı %35 civarlarındaydı. Bu projeyi 2 ay uyguladık. Oran %45’e çıktı. Bu ayın sonunda tekrar ölçüm yapacağız. Bence %45’in de üzerine çıkacak. Bu da bize oy veren kadın seçmenin büyümesi demek. Bu da yaptığımız çalışma ile oldu. Eksikliğini aramak ve bulmak doğru bir şey. Büyümek için en çok gerekli olan şey bu. İYİ Parti bunu çok iyi uyguladı.  Biz tespit ettiğimiz aileleri de ziyaret ediyoruz. Özellikle ihtiyaç sahibi olanlara ulaşıyoruz, yardım ediyoruz. Ancak bunu sosyal medya üzerinden duyurmuyoruz veya paylaşmıyoruz. İnsanlarla birebir oluşturduğumuz bir iletişim ağı oldu. Bence İYİ Parti bu yüzden büyüyor.

2020 OCAK AYINDAN BU YANA ESNAF GEZİYORUZ

Şu an muhalefetin daha rahat güçlenebileceği bir siyasal zemin var. Geçim derdine düşmüş insanlar var. Çok büyük sıkıntılar yaşayan vatandaşlar var. Tuzu kuru olanlar da var tabii. Ama hayatta kalma mücadelesi veren geniş kitleler var. Bu geniş kitleler bu seçimim sonucunu belirleyecek. İktidar da bunları çok dikkate almıyor. Bizim tuzumuz kuru, ABD’den ve Almanya’dan bile iyiyiz diyerek, bu insanların canını sıkıyor. Daha önce bu söylemlerle birlikte insanları domine edip oy alabiliyordular. Fakat şu an muhalefet var. Eskisi gibi değil. O insanlara ulaşan, dokunan, dinleyen, sorunları anlatan çok iyi bir muhalefet var. Bizim genel başkanımız 2020’in ocak ayında esnaf gezmeye başladı. Şu anda bütün partiler geziyor. Bütün partilere de örnek olduk.

STRATEJİMİZİ GENEL BAŞKANIMIZ ÇİZİYOR

İYİ Parti’nin stratejisini genel başkanımız çiziyor. Ama biz bir takımız. Çok rahat fikrimizi söylüyoruz. Bizi dinliyor. Yanlış yaparsak bizi uyarabiliyor. En önemlisi ortada yanlış giden bir şey olduğunda, konuşabilen bir yapı var. İşin büyük kısmını çözüyor. Şu an Recep Tayyip Erdoğan’a, AK Parti’de yanlış yapıyorsun diyebilecek bir kişi var mı? Orada onun getirdiği bir sıkışıklık var.

CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ ÜLKEYİ GERİ GÖTÜRÜYOR

Biz Cumhurbaşkanlığı adaylığında elimizi belli etmiyoruz. Ne yapacağımızı, nasıl bir davranış ortaya koyacağımızı kamuoyunun okuyabildiğini düşünmüyorum. Biz şu anda ilkesel yaklaşıyoruz. Ülkücü bir cumhurbaşkanı çıkarma planlaması dahilinde çalışmıyoruz. Çeşitli alternatifler var. O alternatifler üzerinde çalışıyoruz. Onlara göre de bir hareket tarzı belirleyeceğiz. Şu an her şeyin zamanı var. O zaman gelince de düşüncelerimizi açık ve net şekilde söyleyeceğiz. Herkes şunun farkında, 6’lı masa denilen yapı, parlamenter sisteme geçmek isteyen partilerden oluşan bir yapı. Biliyorsunuz bu parlamenter geçişi de ilk genel başkanımız dile getirdi. Biz 1.5 yıl boyunca ülkeyi gezdik. Bu sistemin ülkeyi geri götürdüğünü anlattık. Tek kişiyle olmuyor, sistemi tıkadı, bağlantılar koptu şeklinde ifade ettik. Kendi milletvekilleri bile bu sistemin dışına çıktılar. Sistemle beraber hata oranı çok fazla yükseldi.

ALTILI MASA NE YAPIYOR?

Türkiye bir çöküşe doğru gidiyor. Bunun önlenmesi için liderlik ettiğimiz bir alan burası. Şimdi 6 parti bu konuda anlaştık. Parlamenter sisteme geçişteki hukuki süreç noktasında çalışıyoruz. Biz bunları kamuoyuna açıklamıyoruz. Onlar da geliyor, bunlar ne yapıyor diyorlar. Sadece bu da değil. Örneğin partiler arasında sandık güvenliğiyle ilgili çalışmalar yaptık. Burada benim eksiğim varsa, sen tamamlayabilirsin şekilde görüşmeler oluyor. Ancak biz 1.5 yıl önce partimizden 973 kişiyi eğittik. Buraya gruplar halinde insanları aldık. 3-4 ay sürdü ancak eğitimlerimizi tamamladık.

SEÇİM ZAMANI İÇİN TEMELİ ATIYORUZ

Şu an seçim geldiğinde yapılacak işlerin temeli atılıyor. Eskiden sandık görevlileri önceden belirlenmezdi. Kim yapmış? Seçim geldiği zaman kimleri koyabiliriz sandıklara şeklindeki bir çalışmayı MHP’de olduğum dönemde de yaptım. Tanıdıklarımızı yazıyorduk ama %80’i gitmiyordu. Tabi bunlar altyapı çalışmaları. Ortaya bir ideal koyduk. Parlamenter sisteme geçişi düşünüyoruz. Bu nasıl olacak, kazanma ile olacak. Önce bunun altyapısını oluşturmak lazım. İsim açıklama zamanı geldiği zamanda herkes fikrini açıkça söyler, tercihler sunulur. Bir kişi de anlaşırız, aday da o kişi olur.

LGBT EN RAHAT AK PARTİ DÖNEMİNDE YÜRÜDÜ

shutterstock-334479086-whozru

Kalyoncu’nun yeni romanı çıktı Kalyoncu’nun yeni romanı çıktı

LGBT’nin yürüyüşlerine son zamanlarda zaten izin verilmiyor. Ama AK Parti’nin daha rahat olduğu dönemde, yürüyüşlerini istedikleri gibi her sene yapıyorlardı.  Kimse de onlara müdahale etmiyor. Adamlar rahat rahat Taksim Meydanı’nı yürüyüş alanına çevirmişlerdi. Bir-iki senedir bir kısıtlama var. Bu noktada diyeceğimiz, görevlerini devam ettirsinler ve o konudaki kısıtlamalarını sürdürsünler.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ GEREKİRSE REVİZE EDİLİR

istanbul-sozlesmesi-listelist

İstanbul Sözleşmesi ile bu konuyu ayrı tutuyoruz. İçeriği konusunda çok bir bilgi sahibi değilim. Ancak İstanbul Sözleşmesi LGBT’ye gitme konusunda bir yol çiziyorsa, bu yasayı getiren de AK Parti’ydi. Bu AK Parti’nin kanunu, bunu onlara sormak daha doğru olur. Biz bu sözleşmeyi uygulayacağız. Ama maddeleri gözden geçiririz, değişmesi gereken yerleri değiştirir, yeni bir kanun olarak yayınlarız. AK Parti’de o zaman oy verir.

SEÇİM SONUCUNU HİÇBİR ŞİRKET TAHMİN EDEMEYECEK

Ben hafta sonları sıfır oy aldığımız kırsal bölgelere gidiyorum. Bunu durumu ölçmek için yapıyorum. Gerçekten o köprünün altından çok sular akmış. Her şey değişmiş. Muhtarlar artık bizi evlerine alıp götürüyorlar. Sıfır oy çektiğimiz yerlerde insanlar bağırarak, size oy vereceğiz diyorlar. Tabi bu her yeri kapsamaz. Koskocaman bir Türkiye var. Ancak şu konuda yanılacağımı sanmıyorum, bu seçimin sonucu hiçbir anket şirketi tahmin edemeyecek. Hiçbir araştırma şirketinin söylediği rakamlar çıkmayacak. Bu seçimden çok farklı bir sonuç çıkacak. Büyük bir kite var hayatta kalma mücadelesi veriyor. Bu insanlar muazzam bir sıkıntı içindeler. Sen bu insanları dikkate almıyorsun. Bu insanların tek gücü oy. İntikam alacaksa tek silahı o, başka bir silahı yok. Sen sorduğunda gerçek fikrini söyleyemeyecek kadar sıkıntılı bir hayat yaşıyor. Ama o kapalı yere girdiği zaman sen bana yaşattın. Ben de sana göstereceğim diyen bir kitlenin varlığı var. Ben buna dayanarak tahmin edilemeyeceğini söylüyorum. Kendi partime baktığım zaman, en iyi sokak siyasetini, en iyi ev ziyaretini biz yapıyoruz.  En çok temasta bulunan parti biziz. Bunun bize artı olarak döneceğini düşünüyorum.