Yaşamın bazı dönemlerinde herkes sorun yaşar. Ancak uzun süreli olumsuz duygular kişide; ağrı, halsizlik, mutsuzluk, motivasyon eksikliği gibi etkiler oluşturarak günlük hayatınızı olumsuz etkiler. Modern çağın en büyük sorunları arasında mutsuzluk gelmektedir. Günlük hayatın sorunları ve güncel sorunlarımız zaman zaman kendimizi kötü hissetmemize neden olur. İyi hissetmek; her zaman gülmek ya da bütün düşüncelerinizin pozitif olması gibi bir şey değildir. Bazen sorunlar iyi hissetmemizi engelleyerek yaşam kalitemizi düşürür. Kötü bir olay ya da durum yaşadığımızda yapılacak şeyler elbette ki vardır fakat her zaman her şeye bir çözüm bulamayabilirsiniz. Sorunları tamamen ortadan kaldırma imkanımız olmayabiliyor. Hayatın getirdiği zorluklarla mücadele ederken kendimizi kötü, çaresiz, umutsuz hissedebiliyoruz. Durum böyleyken iyi hissedebilmek için yapılması gereken nedir? Şimdi size iyi hissetmek için neler yapabileceğinizin bazı yollarından bahsedeceğim:

1)Kendinizle Barışın

Geçmişteki hatalarınız için kendinizi suçlamak yerine kendinizi affedin. Kendinizi sevmeyi denemelisiniz. Huzurunuzu kaçıran ne varsa belirleyip üstesinden gelmelisiniz. Kendinizle ilgili farkındalığınızı arttırmak çok önemli… Kendinizi iyi tanıyın. İç dünyanızın farkına varın. Huzurlu hissetmek istiyorsanız geçmişteki olumsuzluklar için üzülüp pişmanlık duymayı bir kenara bırakın ve önünüze bakın. Bu sayede ileriye dönük planlar yapabilirsiniz. Ayrıca geleceğinizi güzelleştirebilirsiniz.

2)Kaygıdan Uzaklaşın

Geleceği düşünmek bizi bazen kötü etkiler. Çünkü tam olarak ne olacağını bilmediğimiz durumlardan çekiniriz. Belirsizlikten kimse hoşlanmaz. Gelecek de belirsizlik hissi yarattığı için düşündüğümüzde bazen bizi endişelendirir. Bunun önüne geçmek için sizi en çok neyin kaygılandırdığını belirlemelisiniz. Daha sonrasında kaygınızın gerçekçi ve makul olup olmadığına karar vermelisiniz. Eğer gerçekçi bir kaygı değilse ondan uzaklaşmanız gerekiyor. Sağlıksız duygular taşıdığınızı düşünüyorsanız bir ruh sağlığı uzmanına başvurarak psikolojik destek alabilirsiniz.

3)Ümitsizliğe Kapılmayın

Pozitif düşünmemizi ve iyi hissetmemizi sağlayan en önemli şeylerin başında umut gelir. Eğer umudunuzu kaybederseniz ümitsizliğe kapılırsınız ve kendinizi iyi hissetmeniz zorlaşır. Umut etmenin sizin için ne anlama geldiğini düşünün.

4)Hayır Demeyi Bilin

Kültürel yapımızda nezaketin önemli bir yeri vardır. Fakat bazı insanların nazik olmaktan anladığı “karşımdaki kişi her istediğime evet desin, her istediğimi yapsın” düşüncesidir. Bu tarz cümleler sağlıksız düşüncelerdir. Birine bir konuda evet demek istiyorsanız bunu sadece kendiniz istediği için yapmalısınız. Diğer türlü başkası tarafından yönetilmiş hissedeceksiniz. Sonrasında kendinize olan güveninizi kaybetmeniz olası…

5)Değişime Açık Olun

Farklı yönlerinizi bulmaya çalışın. Monotonluktan bir süre sonra sıkılabilirsiniz. Olumlu yönde değişime açık olun. Bu sayede yeni özelliklerinizi keşfedebilir ve kendinizi daha çok severek daha iyi hissedebilirsiniz.