Meral Hanım’ın tavrına çok üzüldük. İnsan her daim kendi yaptıklarından… Kendi pişmanlıklarından dolayı üzüntü duymaz. Bazen başkalarının davranışları ve tutumları dolayısıyla da üzülürsünüz. İşte onlardan birini daha yaşıyoruz. İtibar celladı bir Vekili savunmak adına şehit ailesi itibarsızlaştırılıyor. Aslında itibarsızlaştırılanın şehit olduğu görülemiyor.

Bingöl’de bir şehidimizin ağabey’i; İYİ Parti Genel Başkanı Meral Hanım’a HDP’ye karşı tutumundan dolayı sitem ediyor. Velev ki sitem değil de itham ediyor varsayalım. “Sen HDP ile işbirliği yaparak teröre destek veriyorsun. Sonra gelip bizden oy istiyorsun” sözlerinin karşılığı şehidin bacısına küfretmek midir? Diyeceksiniz ki Meral Hanım küfretmedi!.. Hayır… Meral Hanımın Vekilini savunmak için şehit ağabeyine ‘ahlaksız’, ‘yavşak’ sözleri bize göre Lütfü Türkkan’ın küfürlerinden daha ağırdır. Siirt’te ‘Burası Kürdistan’ diyen HDPKK’lı karşısında vaziyeti idare edip geçiştiren Meral Akşener, Bingöl’deki şehit ağabeyi karşısında acaba niçin aslan kesilmiştir? Bunu nasıl izah edersiniz?

                                    ***                                                                                                                                                                    

Biz olayın artık bir tercihe dönüştüğüne inanıyoruz. CHP ile ittifak yapan İYİ Parti, ya dolaylı müttefik  HDP’ye karşı tavır alıp şehitleri savunacak… Ya da HDP’nin bile diyemediği sözleri şehit ailelerine söyleyecek… (Nitekim bu sözleri hiçbir HDP’li söyleyemez.) Akşener veya İYİ Parti’nin neye mal olursa olsun Tayyip Erdoğan’ı indirmek olduğuna göre Akşener bu misyonun dışına çıkamıyor. Dolayısıyla misyonun gereği, şehit ailelerini itibarsızlaştırma yoluna koyuluyor. Burada akıllara şöyle bir soru gelebilir. ‘İYİ Parti bu politika ile nasıl büyüyecek?’ Sorunun cevabını az önce verdik. Akşener bir tercihle karşı karşıya kaldı. Ya şehit ailelerinden yana tavır alıp HDP’yi darıltacak… Ya da HDP’yi darıltmama adına şehit ailelerini yavşaklıkla itham edecek!.. Bu yaklaşım, Diyarbakır Annelerine takınılan tavırla aynıdır… ‘Burası Kürdistan’ diyen HDPKK’lı karşısında şaşırırken de aynıdır.

                                ***                                                                                                                                                                

Meral Akşener, hemen tüm yurt gezilerinde benzer sataşmalarla karşılaşıyor. Bu protestoların veya soruların provokasyon olduğunu dillendiren Akşener, HDP ile dolaylı işbirliğinin toplumda yarattığı rahatsızlığı okuyamıyor. Halbuki İYİ Parti’ye oy vermeyen vatandaşlar bile Akşener’in HDP karşısındaki tavrını hazmedemiyor. “Hem İYİ Partiye oy vermeyeceksiniz, hem İYİ Parti’nin ilişkilerini eleştireceksiniz!..” gibi bir yaklaşım karşılıksız kalır. Zira vatandaş bunun için İYİ Parti’ye oy vermese de İYİ Partiyi ikinci partisi olarak görüyor. Ne yazık ki Meral Hanım bu gerçeği bile okuyamıyor.

                                                              ***

Şehitler ve gaziler milletler için en değerli varlıklardır. Hepimiz biliriz ki şehidi ve gazisi olamayan bir millet henüz millet olamamıştır. Üzerinde yaşayanların kanının dökülmediği toprak vatan sayılmamıştır. Bunun içindir ki Müslüman Türk’ün ilke ve inancında toprak ancak uğruna savaşıldığında vatandır.

‘Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır.

Toprak, uğrunda ölen varsa o zaman vatandır’ mısraları bu vatanı, Türk yurdu yapan en temel unsurlardır. Böyle bir ahval içinde şehidinin bacısına küfreden bir milletvekili ve o vekili savunma adına daha ileri gidip şehit ailesine “yavşak/ahlaksız” diyen bir parti lideri acaba nasıl bir milliyetçilik anlayışına sahiptir. Ya da milliyetçiliği acaba hangi çerçeveye oturtabilir?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, HDP’yi darıltmama adına şehit ailelerini dışlamaya razı olmuştur. Ancak siyaset gerçeği ile örtüşmeyen bu adım, İYİ Parti’ye pahalıya mal olacaktır. İYİ Parti’nin mevcut tabanının bile asla tasvip etmeyeceği bu tutum, iktidar provokasyon yapıyor suçlamalarıyla geçiştirilemez. Zira ortada bir provokasyon yok. Şehit kardeşinin yasını tutan bir ağabeyin öfkesi var. O öfke ne ahlaksız, ne de yavşak bir öfkedir. O öfke milletin yüreğindeki ateşin tepkisidir. Dağda bitirilen PKK’nın siyasi uzantısına can suyu verilmesine duyulan öfkedir. Bingöl’de şehit ağabeyine yapılanlar şehidin ağabeyine yönelik değil, millete yöneliktir. Bu mesele İYİ Parti, AK Parti, Sarı Parti, Halk Partisi meselesi değildir. Şehitlere sahip çıkmak doğrudan millet meselesidir. Türk milleti şehidini ve arkasında bıraktığı ailelerini hiçbir gücün aşağılamasına müsaade etmeyecektir.

Mesele, Meral Hanım’ın itibarsız milletvekilliğini kurtarmak için itibarsızlaştırmak istediği Bingöllü şehit ağabeyi Tahir Gümren’den ibaret değildir. Tüm şehit aileleri itibarsızlaştırılmak istenmektedir.

Bu ne kadar büyük bir yanılgı, ne büyük buhrandır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.